محکم کردن رابطه عاشقانه با همسر با 18 ترفند که نمي دانستيد!!

محکم کردن رابطه عاشقانه با همسر با 18 ترفند که نمي دانستيد!!

محکم کردن رابطه عاشقانه با همسر با 18 ترفند که نمي دانستيد!!

  بزرگنمايي:

چه خبر - 18 راه براي استحکام رابطه‌ عاشقانهپذيرش و قدرداني را تمرين کنيد

دو رمز عشق درست، پذيرش و قدرداني است. در يک رابطه‌ي درست بايد حضور آگاهانه ولي غيرکنترل داشته باشيد، درست مثل حضورتان در کنار بقيه‌ي چيزها در طبيعت. همانطور که امکان ندارد به يک درخت سرو نمي‌گوييم که بايد سعي کند شبيه درخت نارون باشد. به طبيعت بدون هيچ قضاوتي نگاه مي‌کنيم، آن را همانطور که هست پذيرفته‌ايم و قدردانش هستيم.

بيشتر بدانيد : 10 نياز که رابطه زناشويي تان را محکم تر مي کند!!

درک کنيد که همه‌ رابطه‌ها بالا و پايين‌هاي خودشان را دارند

درست مثل اينکه نمي توانيد انتظار داشته باشيد که هميشه حالتان خوب باشد و خوشحال باشيد، نمي‌توانيد از رابطه‌تان هم توقع داشته باشيد که هميشه اوضاعش روبه‌راه باشد. وقتي با کسي وارد يک رابطه‌ي متعهد مي‌شويد، بايد بدانيد که مسير روبه‌رويتان پر از پستي و بلندي است و بايد خودتان را براي آن آماده کنيد.

از کلمه‌ي «ما» استفاده کنيد

محققان دريافته‌اند زوج‌هايي که در زمان صحبت کردن از کلمه‌ي «ما» استفاده مي‌کنند، نسبت به آنهايي که از کلمه‌ي «من» استفاده مي‌کنند، شادتر، آرام‌تر و به طور کلي از رابطه‌شان راضي‌ترند. کلمه‌ي «ما» بازي را عوض مي‌کند. حس صميميت را در مغز بيشتر کرده و به جاي داشتن ذهنيت «من و تو» شما را وارد ذهنيت مبتني بر همکاري مي‌کند. اين ذهنيت همکاري باعث مي‌شود در نظر همسرمان دوست‌داشتني‌تر و سخاوتمند‌تر به نظر برسيم.

برنامه‌ي سه روزه‌ قدرشناسي را دنبال کنيد

داشتن رويکرد قدرشناسي جاني دوباره به زندگي عشقي شما خواهد داد. تحقيقات نشان داده‌اند که با ابراز قدرشناسي، زوج‌ها حس مي‌کنند براي همسرشان دوست‌داشتني‌ترند و احساس آرامش، نشاط و غرور بيشتري مي‌کنند. همچنين همسرانشان را افرادي باملاحظه، بامحبت و علاقه‌مندتر مي‌بينند و از کيفيت کلي رابطه‌شان احساس رضايت بيشتري مي‌کنند. براي اينکه قدرشناسي بيشتري وارد زندگي‌تان کنيد، مي‌توانيد از اين برنامه‌ي سه روزه استفاده کنيد:
روز اول: سه خصوصيت دلپذير در همسرتان پيدا کنيد و سعي کنيد کل روز روي آن سه خصوصيت تمرکز کنيد.
روز دوم: سه موضوع ناراحت‌کننده درمورد همسرتان پيدا کنيد و سعي کنيد او را بخاطر اين چيزها ببخشيد.
روز سوم: کل روز سعي کنيد درمورد همسرتان فقط کلمات محبت‌آميز به زبان آوريد.
به اين سه روز به چشم يک برنامه‌ي پاکسازي نگاه کنيد که به شما اين امکان را مي‌دهد احساساتي که باعث خراب شدن رابطه‌تان مي‌شود را بيرون بريزيد.

نسبت 3 به 1 را رعايت کنيد

در طول روز انواع و اقسام تجربه‌هاي مثبت و منفي را از سر مي‌گذرانيم. در مورد روابط مان هم همينطور است. خيلي‌ها تصور مي‌کنند همين که ميزان اين تجربيات مثبت نسبت به منفي‌ها سنگيني کند همه چيز رو به‌ راه است. ولي اينطور نيست. نسبت مثبت‌ها به منفي‌هاست که اهميت دارد.
تحقيقات نشان مي‌دهد که نسبت جادويي در يک رابطه‌ي فوق‌العاده 3 به 1 است. يعني بايد ميزان تجربيات مثبتتان نسبت به منفي‌ها سه برابر باشد تا بگوييم که رابطه‌تان يک رابطه‌ي سالم است.

تازگي رابطه را حفظ کنيد

يکي از جنبه‌هاي مثبت روابط طولاني‌ مدت اين است که شناخت خوبي نسبت به هم پيدا مي‌کنيد. جنبه‌ي منفي آن اين است که تازگي رابطه ممکن است از بين برود و انسان‌ها عاشق تازگي هستند. ولي زنده نگه داشتن اين تازگي در رابطه راه دارد: سعي کنيد هميشه فعاليت‌هاي جديدي را در کنار هم تجربه کنيد. اين باعث ايجاد هيجان و عدم‌قطعيت در رابطه مي‌شود، حتا اگر طرفتان را مثل کف دست بشناسيد.

بازيگوشي را در رابطه حفظ کنيد

همه‌ ما صرف نظر از سن عاشق بازي کردنيم. پس اين کار را بکنيد: با هم تفريح کنيد، با هم مسخره‌بازي درآوريد، و وقتي کنار هم هستيد همه چيز را فراموش کنيد. علاوه بر اينها دفعه‌ي بعد که چيزي گفت که ناراحتتان کرد، به جاي اينکه حالت دفاعي بگيريد و بدخلقي کنيد، سعي کنيد جوابش را با يک جوک بدهيد.

به طرفتان فضا دهيد

آرتور شوپنهاور فيلسوف معروف از جوجه‌تيغي براي توضيح يک دوراهي که اغلب در روابط انساني پيش مي‌آيد استفاده کرده است. دو جوجه‌تيغي براي اينکه گرم بمانند به همديگر نزديک‌تر مي‌شوند. ولي اگر خيلي به هم نزديک شوند با تيغ‌هايشان همديگر را زخمي مي‌کنند. در روابط انساني هم همينطور است: ما خواستار نزديکي هستيم ولي از طرف ديگر فضا هم مي‌خواهيم. رمز موفقيت اين است که آن نقطه‌ي درست را براي ايستادن در رابطه پيدا کنيم که هم گرماي رابطه را احساس کنيم و هم به همديگر اجازه بدهيم فضاي کافي براي خود داشته باشيم.

هر روز به همديگر محبت فيزيکي نشان دهيد

مطالعات نشان داده است که محبت فيزيکي فوايد بسيار زيادي دارد. باعث ترشح هورمون‌هايي در بدن مي‌شود که به ما حس خوب مي‌دهند، فشارخون را پايين مي‌آورد، به بيرون ريختن استرس کمک مي‌کند، روحيه را بهتر مي‌کند و رضايت در طرف را از رابطه بالا مي‌برد. نشان دادن محبت فيزيکي مي‌تواند به سادگي بوسيدن، گرفتن دست‌هاي همديگر، در آغوش گرفتن، نوازش کردن و … باشد.

از رويکرد ع‌ع‌ع استفاده کنيد

وقتي همسرتان از دست شما ناراحت است، بايد از رويکرد ع‌ع‌ع استفاده کنيد. يعني عذرخواهي، عشق‌ورزي و عهد به جبران. اين يعني:
– به همسرتان بگوييد که متاسفيد که باعث رنجش و نااميدي‌اش شده‌ايد.
– براي ابراز عشقتان رفتاري محبت‌آميز از خود نشان دهيد، مثلاً بوسيدن و بغل کردن.
– قول دهيد که براي جبران رفتار اشتباهتان اقدام مي‌کنيد.

روي نقاط مثبت تمرکز کنيد

نتيجه‌ مطالعات نشان مي‌دهد که زوج‌ها براي خوشحال‌تر بودن به جاي تمرکز کردن روي مشکلاتشان، بايد روي نقاط مثبت رابطه‌ي خود تمرکز کنند. علاوه بر اين، اگر لازم است که از جنبه منفي به رابطه‌تان نگاه کنيد، سعي کنيد اين کار را به صورتي مثبت انجام دهيد. مثلاً اگر طرفتان شلخته است، مي‌توانيد به او بگوييد، «اگه بيام خونه و ببينم که خونه مرتبه نميدوني چقدر خوشحال ميشم. وقتي خونه نامرتبه استرس مي‌گيرم. به نظرت چکار مي‌تونيم براش بکنيم؟»

آداب و مراسم دونفره داشته باشيد

مي‌توانيد با طراحي يک مراسم دو‌نفره‌ي مخصوص هم رابطه‌تان را مستحکم‌تر کنيد. مثلاً هر پنجشنبه شب را مي‌توانيد با هم بيرون قرار بگذاريد، مثل روزهاي اول آشنايي. يا اينکه هر روز صبح قهوه‌تان را با هم بخوريد يا هر شب قبل از خواب ده دقيقه با هم حرف بزنيد.

حرف‌هايتان را ويراستاري کنيد

زوج‌هايي که از به زبان آوردن هر فکري که وارد ذهنشان مي‌شود در مواقع بحث و مشاجره خودداري مي‌کنند، شادترين زوج‌ها هستند.

حمايت‌گر باشيد

راه‌هاي زيادي براي حمايت از همسرتان وجود دارد که در زير به چند نمونه از آن اشاره مي‌کنيم:
– حمايت عاطفي کنيد: وقتي ناراحت است و نياز به حرف زدن دارد، به حرف‌هايش گوش دهيد.
– تحسينش کنيد.
– اطلاعاتي که لازم دارد را در اختيارش بگذاريد.
– وقتي نياز به کمک دارد، کمکش کنيد. مثلاً وقتي بايد براي اضافه‌کاري زمان بيشتر در محل‌کار بماند، در کارهاي خانه کمکش کنيد. به خودتان اجازه دهيد که آسيب‌پذير باشيد شجاعت آسيب‌پذير بودن روش ما را براي زندگي، عشق‌ورزي، بچه‌داري و رهبري تغيير مي‌دهد. آسيب‌پذيري کليد صميميت عاطفي است. آسيب‌پذيري يعني درمورد احساستان، ترس‌هايتان و نيازهايتان صادق ياشيد. يعني به خودتان اجازه دهيد که توسط همسرتان واقعاً ديده شويد.

«دوستت دارم» را با عمل نشان دهيد

با کارهاي کوچک و پيش‌ پا افتاده به همسرتان نشان دهيد که دوستش داريد. در زير به چند نمونه از اين رفتارهاي محبت‌آميز اشاره مي‌کنيم:
– صبح يک روز سرد زودتر بيدار شويد و ماشينش را از قبل روشن کنيد تا گرم شود.
– وقتي از سر کار به خانه مي‌آييد از رستوران محبوبش غذا بگيريد.
– پانزده دقيقه قبل از او از خواب بيدار شويد تا وقتي وارد آشپزخانه مي‌شود صبحانه آماده باشد.
– وقتي براي خريد بيرون مي‌رويد براي او يک هديه سورپرايز بخريد.

عادلانه بجنگيد

اختلاف‌ نظرها نيست که روابط را خراب مي‌کند، روش برخورد با اين اختلاف‌نظرهاست که باعث ويراني رابطه‌ها مي‌شود. مشاجره و اختلاف‌ نظر هميشه پيش مي‌آيد. سوال اينحاست که آيا با رويکرد حل مشکل وارد آن مي‌شويد يا با رويکرد تسلط يافتن و زورگويي؟ اگر اين کار را بکنيد مطمئن باشيد که هيچوقت برنده نخواهيد بود. اگر رابطه‌تان را به يک رقابت تبديل کنيد، يعني اگر قرار باشد شما برنده شويد طرفتان بايد بازنده باشد. رابطه رقابت نيست، مشارکت است.
در زير به چند مورد از نکات مربوط به جنگ عادلانه اشاره مي‌کنيم:
– بدانيد که مي‌خواهيد به چه چيزي برسيد.
– دور موضوع بحثتان مرز بکشيد تا هر مورد منفي‌اي که در رابطه‌تان اتفاق افتاده را وسط بحث نکشانيد.
– از ترور شخصيتي کردن طرفتان خودداري کنيد.
– گوش دادن فعال را تمرين کنيد. سعي کنيد حرف‌هاي طرفتان را در ذهنتان تکرار کنيدتا مطمئن شويد که حرف‌هايش را خوب فهميده‌ايد و اگر چيزي برايتان گنگ بود حتماً از او سوال کنيد.
– محدوده‌ي زماني تعيين کنيد.
– علاقه‌مند به مصالحه باشيد.
– درمورد روش حل مشکل به توافق برسيد.

هدف‌ مشترک داشته باشيد

يک تيم دون

درصورتی که مطلب مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد از طریق صفحه تماس با ما گزارش دهید.
در صورت ناقص بودن مطلب روی منبع کلیک کنید و مطلب را بصورت کامل بخوانید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است و تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

آخرین خبرها