چگونه در اندروید پی چند اپلیکیشن را به طور همزمان اجرا کنیم

چگونه در اندروید پی چند اپلیکیشن را به طور همزمان اجرا کنیم

با قابلیت وظایف چندگانه یا multitask می‌توان از دو اپلیکیشن به طور همزمان استفاده کرد. این قابلیت چند سالی هست که روی دستگاه‎های سامسونگ موجود است. گوگل نیز قابلیت تقسیم صفحه نمایش را در اندروید نوقا معرفی کرد تا شما بتوانید همزمان دو اپلیکیشن را به طور همزمان در یک صفحه نمایش واحد اجرا کنید.

در اندروید اوریو، گوگل امکانات زیادی برای قابلیت مالتی تسک به جز معرفی picture-in-picture mode (PIP) معرفی نکرد. اما در اندروید پی، گوگل روش مالتی تسک را تغییر داده است. حالا شما می‌توانید بین اپلیکیشن‌های اخیر جابجا شده و دو اپلیکیشن را در یک صفحه نمایش واحد باز کنید. این روش دسترسی کاملا تغییر کرده است.

در این مقاله ما به شما نشان خواهیم داد که چگونه می‌توانید در اندروید 9 یا پی مالتی تسک انجام دهید.

چگونه بین اپلیکیشن‌ها جابجا شویم

قبل از اندروید پی، شما با فشار دادن دکمه Recent apps می‌توانستید اپلیکیشن‌هایی که  اخیرا اجرا کردید را باز کنید. این اپلیکیشن‌ها در یک قالب کارتی شکل مرتب شده و می‌توان آنها را به صورت عمودی اسکرول و یک اپلیکیشن جدید را انتخاب کرد. همچنین می‌توان با دو بار تقه زدن روی دکمه Recent apps به سرعت بین آخرین دو اپلیکیشن اجرا شده جابجا شد.

اما برای این که بتوانید یک اپلیکیشن را به صورت تمام صفحه مشاهده کنید باید بتوانيد اپلیکیشن‌ها را به صورت افقی اسکرول کنید.

برای دسترسی به صفحه اپلیکیشن‌های اخیر، اندروید پی gestureهایی (اشارات دست) را معرفی کرده است. اینها به طور پیش فرض غیرفعال هستند اما وقتی فعال می‌شوند، دکمه Recent apps پنهان شده و یک آیکون کوچک به نام Pill جایگزین دکمه Home می‌شود. اما ضرورتی در استفاده از این gestureها وجود ندارد و شما می‌توانید همچنان از همان دکمه Recent apps استفاده کنید. برای استفاده از gestureها این مراحل را دنبال كنيد.

مرحله 1: بخش Settings دستگاه خود را باز کرده و به System برويد. حالا در این قسمت روی Gestures تقه بزنید.

مرحله 2: در بخش Gestures، روی گزينه Swipe up on Home button تقه بزنید و در صفحه ظاهر شده دکمه مربوط به این تنظیمات را روشن کنید.

بعد از این که gesture فعال شد، شما باید صفحه نمایش را با انگشت از پایین به بالا بکشید تا اپلیکیشن‌های اخیر باز شود. سپس باید Pill را از چپ به راست بکشید تا بتوانید بین اپلیکیشن‌ها جابجا شوید. برای لغو کردن یک اپلیکیشن شما باید آن را به بالا بکشید.

چگونه قابلیت صفحه نمایش تقسیم شده را فعال کنیم

اگر می‌خواهید دو اپلیکیشن را به طور همزمان روی دستگاه اندروید پی استفاده کنید باید از حالت تقسیم صفحه استفاده کنید. در گذشته این کار با تقه زدن روی آیکون split-screen در صفحه اپلیکیشن‌های اخیر انجام می‌شد. اما در حال حاضر این رویه کمی‌ تغییر کرده است و برای تازه کاران نامفهوم است.

مرحله 1: صفحه را از ناحیه‎ای که Pill در آن قرار دارد به بالا بکشید. با این کار شما به صفحه اپلیکیشن‌های اخیر هدایت می‌شوید.

مرحله 2: با استفاده از Pill یا کشیدن افقی صفحه اپلیکیشنی را که می‌خواهید در صفحه تقسیم شده استفاده کنید پیدا کنید.

مرحله 3: روی آیکون اپلیکیشن مورد نظر تقه بزنید. دو گزینه App info و Split screen در اختیار شما قرار می‌گیرد. روی Split screen تقه بزنید.

بعد از انجام این کار، این اپلیکیشن بخش بالایی صفحه نمایش را اشغال می‌کند و اپلیکیشن‌های اخیر به پایین منتقل می‌شود.

مرحله 4: یک اپلیکیشن دیگر را از فهرست پایین انتخاب کنید تا این دو اپلیکیشن را در حالت صفحه نمایش تقسیم شده مشاهده کنید.

این دو اپلیکیشن حالا به صورت مستقل از یک دیگر کار می‌کنند. برای خارج شدن از حالت صفحه نمایش تقسیم شده، لبه اپلیکیشنی که می‌خواهید به صورت تمام صفحه نمایش داده شود را درگ کنید. اپلیکیشن دوم نیز به طور خودکار بسته خواهد شد.

درصورتی که مطلب مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد از طریق صفحه تماس با ما گزارش دهید.
در صورت ناقص بودن مطلب روی منبع کلیک کنید و مطلب را بصورت کامل بخوانید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است و تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

آخرین خبرها