طرح بسیج همگام با کشاورز برا ی ارتقا سطح دانش کشاورزان زنجان برگزار شد

طرح بسیج همگام با کشاورز برا ی ارتقا سطح دانش کشاورزان زنجان برگزار شد

به گزارش خبرگزاری تسنیم از زنجان، طرح بسیج همگام با کشاورز با هدف ارتقای دانش کشاورزی بین کشاورزان، بالا بردن عملکرد محصول و علمی شدن کشاورزی انجام میشود.

مسئول بسیج مهندسی کشاورزی استان زنجان با بیان اینکه طرح بسیج همگام با کشاورز در 80 روستای ابهر با 10 روستا، خدابنده 60 روستا و خرمده نیز 10 روستا در حال اجراست اما این طرح در شهرستان زنجان عملیاتی نشده است، افزود: در پنج شهرستان دفتر کانون بسیج مهندسین کشاورزی دایر است و ایجرود، سلطانیه و ماهنشان فاقد این دفتر هستند.

علی رضا زینعلی با اشاره به این که طرح بسیج همگام با کشاورز در سال 93 استارت خورده است گفت: هدف این طرح انتقال اطلاعات نوین کشاورزی از دانش آموختگان کشاورزی به کشاورزان است. 

به گفته زینعلی، برنامه ریزیها از طریق کانون و پایگاههای اطلاع رسانی روستاها انجام میشود و مسائل تئوری با حضور کارشناسان در مساجد روستاها و مطالب عملی نیز با حضور متخصصین در مزارع به اطلاع کشاورزان میرسد.

کارشناسان کشاورزی کارآزموده و دارای اطلاعات کافی به عنوان مروجین بخش کشاورزی هستند زیرا با عدم اطلاعات کافی کارشناس موجب عدم اعتماد کشاورزان به مروجین میشود.

زینعلی گفت: پیش بینیهای ما بر این است در سال زراعی 98 تعداد شبکههای بهرهمند از طرح بسیج همگام با کشاورز از 40 شبکه به 60 شبکه افزایش یابد در این صورت میتوان  120 روستا استان را تحت پوشش قرار داد تا از اطلاعات کارشناسان بهرهمند شوند.

در شش ماه نخست امسال اردوهای جهادی بسیج همگام با کشاورز استان زنجان طی سه روز، در سه گروه 10 نفره از شهرستان طارم، ابهر و خرمدره برگزار شده است که کارشناسان کشاورزی در بحثهای علوم دامی، بیماریهای دامی، مبارزه با آفات باغ انگور در ابهر و مبارزه با ملخ مراکشی در طارم راهنما و کمک رسان دامداران و کشاورزان بودهاند.

به گفته زینعلی، تا پایان سالجاری نیز دو گروه ده نفره از کارشناسان جهت راهنمایی کشاورزان و دامداران در غالب دو اردوی جهادی به روستاهای هدف اعزام میشوند.

انتهای پیام/ ت

درصورتی که مطلب مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد از طریق صفحه تماس با ما گزارش دهید.
در صورت ناقص بودن مطلب روی منبع کلیک کنید و مطلب را بصورت کامل بخوانید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است و تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

آخرین خبرها

داغ ترین اخبار