آمار 4 گونه حیات وحش در پارک ملی بختگان 50 درصد افزایش یافت

آمار 4 گونه حیات وحش در پارک ملی بختگان 50 درصد افزایش یافت

کد خبر: 83142284 (6804008)

تاریخ خبر: 1397/09/30 ساعت: 12:59
'; $.ajax({ type: "Post", url: "/NetServices/Ajax.aspx/SendToFriend", data: "{data:'" + data + "', enterd: '" + enterd + "' , captcha:'" + captcha + "' }", contentType: "application/json; charset=utf-8", dataType: "json", success: function (msg) { if (msg.d == "") { //alert('با موفقیت ارسال شد'); ResultText.innerHTML = "

با موفقیت ارسال شد

"+ divbody; } else { alert(msg.d); ResultText.innerHTML = oldhtml; } ctl00_ctl00_ContentPlaceHolder_ContentPlaceHolder_NewsContent4_Ajaxsendfriend_uc1_Captcha_US1_chanagesecurecode(); }, error: function () { ResultText.innerHTML = "error"; } }); } function ShowPopup(layer, obj) { $(".popup").colorbox({ width: "350px", inline: true, href: "#ResultText" }); //var objLayer = document.getElementById(layer); //doPopup(objLayer,obj) }

مهدی محمدجانی جمعه در گفت و گو با ایرنا افزود: در این آماربرداری، جمعیت این چهار گونه حیات وحش در پارک ملی بختگان، بین یک هزار و 800 تا دو هزار رأس شمارش شد.
وی ادامه داد: در این سرشماری، ٧٠ درصد از مساحت١٦٠ هزار هکتاری این پارک ملی با تلسکوپ و مشاهده مستقیم مورد پایش قرار گرفت و محل‌های تجمع وحوش در اطراف چشمه‌ها و دیگر نقاط این پناهگاه حیات‌وحش بررسی شد.
رئیس پارک ملی و پناهگاه حیات‌وحش بختگان گفت: این سرشماری و آمارگیری طبق روال هر ساله انجام گرفت و کارشناسان استانی اداره‌کل محیط زیست فارس و چند شهرستان اطراف این دریاچه مانند خرامه، بوانات، نی‌ریز ، پارک ملی قطرویه و منطقه حفاظت شده بهرام‌گور و تیم‌هایی از تشکل‌های زیست‌محیطی دوستدار محیط‌زیست نیز حضور داشتند.
وی افزود: در ١٥ سال گذشته و حتی با وجود خشکسالی‌های گسترده در دهه اخیر همچنان روند صعودی در رشد جمعیت گونه را داشته‌ایم. در سالهای قبل افزایش رشدی بین ١٠ تا ٢٠ درصد را شاهد بودیم اما رشد ٥٠ درصدی این گونه‌های شاخص حیات‌وحش در حد فاصل پاییز96 تا پاییز 97 بیشترین رشد ١٥ سال اخیر را به خود اختصاص داده و رکورد جدیدی در این پارک ملی را ثبت کرد.
محمدجانی درباره دلایل افزایش بی‌سابقه رشد ٥٠ درصدی حیات‌وحش در پارک ملی بختگان گفت: اهمیت ویژه اداره کل حفاظت محیط زیست فارس به مناطق حفاظت شده و پارک های ملی و تلاش های محیط بانان در زمینه کنترل و حفاظت مستمر از عوامل مهم در تحقق این موضوع بوده است.
وی ادامه داد: فرهنگسازی در جوامع محلی و مناطق همجوار با حضور کارشناسان اداره پارک ملی بختگان در مدارس، مساجد و تجمع های مردمی نیز موجب تقویت همکاری مردم با محیط بانان شده است.
این مقام مسئول اظهار داشت: همچنین با کنترل و جلوگیری از سرایت بیماریهای مشترک دام‌های اهلی با حیات‌وحش این منطقه و سختگیری بر شکارچیان متخلف، شاهد رشد بی‌سابقه در چند سال اخیر بوده‌ایم.
شهرستان نی‌ریز، از معدود شهرستانهای کشور است که ٢ منطقه حفاظت شده دارد و دارای ٣ اداره حفاظت از محیط‌زیست شهر نی‌ریز، منطقه حفاظت شده بهرام گور و پارک ملی قطرویه، و پارک ملی و پناهگاه حیات‌وحش بختگان است.
پارک ملی و پناهگاه حیات‌وحش بختگان در شمال غرب شهر نی‌ریز و ٧٠ کیلومتری آن قرار دارد و در سال ١٣٥٤خورشیدی به عنوان پناهگاه حیات‌وحش مصوب شد و بخشی از شمال دریاچه بختگان را در بر می‌گیرد.
در ماه های گذشته، چهار قلاده پلنگ در این پارک ملی شناسایی شد.
6122/ 2027

انتهای پیام /*
برچسب ها :

بختگان افزایش

درصورتی که مطلب مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد از طریق صفحه تماس با ما گزارش دهید.
در صورت ناقص بودن مطلب روی منبع کلیک کنید و مطلب را بصورت کامل بخوانید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است و تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

آخرین خبرها

داغ ترین اخبار