افزون بر ۹۰۰ هکتار از اراضی جنگلی کرمان نهال‌کاری می‌شود

افزون بر ۹۰۰ هکتار از اراضی جنگلی کرمان نهال‌کاری می‌شود

مسعود خوارزمی روز چهارشنبه افزود:۱۲ هزار میلیون ریال طی سال جاری از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی برای عملیات بیومکانیکی به اداره جنگل اختصاص یافته که با این رقم، ۹۴۵ هکتار پروژه جنگل کاری در قالب عملیات بذرکاری و نهال کاری در اراضی مستعدی که قابلیت اجرای پروژه را داشته و قبلا اراضی جنگلی مخروبه تلقی می شدند، تعریف شده است. 
وی با بیان اینکه این سطح از عملیات در حوزه های آبخیز قادرآباد، شصت فیچ، دره مرید و آسیاب جفته قرار دارند که در برخی موارد، همجوار سایر پروژه های آبخیزداری نیز هستند، افزود: این پروژه ها از سوی تشکل های مربوط به منابع طبیعی در قالب پیمانکاری با استفاده از توان جوامع محلی که چند هدف را دنبال می کنند در مرحله اجرا و یا در حال پایان است.
 خوارزمی با بیان اینکه بیشتر عملیات جنگل کاری با بذور جنگلی، مانند بادام کوهی (الوک) و بنه و غیره است، گفت: با این کار در آینده ای نزدیک به علت مثمر بودن گونه های جنگلی، علاوه بر ایجاد، احیا و توسعه پوشش جنگلی در زندگی دامداران و جوامع محلی نیز اثرگذار خواهد بود و حفاظت و نگهداری از عرصه ها نیز توسط جوامع محلی انجام می شود که این امر، موفقیت بسیار بالای پروژه را در بر دارد. 
وی با اشاره به اینکه این اداره، بر اساس قراردادهای منعقد شده در زمان مشخص، پروژه های خود را به پایان می رساند، افزود: فصل مناسب برای اجرای عملیات بذرکاری از نظر رعایت اصول فنی برای استان کرمان تا پایان آذر پیش بینی شده است؛ بنابراین، عملیات اجرایی بذرکاری در زمان مناسب از شهریور آغاز شده و تا پایان آذر تمام می شود و عملیات نهالکاری حداکثر تا پایان بهمن به پایان می رسد. 
رییس اداره جنگل کاری و جنگل داری منابع طبیعی و آبخیزداری شمال استان کرمان به پراکنش نامناسب بارندگی، پایین بودن متوسط سالیانه آن و کم آبی در بیشتر نقاط استان اشاره کرد و گفت: عملیات نهال کاری در سطح های قابل توجه در مناطقی قابلیت اجرا دارد که دارای بارندگی کافی برای استقرار نهال در سال های آینده و همچنین نیاز آبی در زمان کشت باشد به این دلیل برای سطح زیاد، نمی توان اقدام به عملیات نهال کاری کرد. 
وی افزود: این اداره در برخی از مناطقی که دسترسی به منابع آبی وجود دارد و عرصه ها قابلیت احیا و توسعه را داشته باشند، اقدام به اجرای عملیات نهال کاری با گونه های جنگلی بنه و بادام کوهی کرده که این موضوع در افزایش سرانه جنگل مؤثر بوده و نهایتا اقتصادی هم هست. 

درصورتی که مطلب مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد از طریق صفحه تماس با ما گزارش دهید.
در صورت ناقص بودن مطلب روی منبع کلیک کنید و مطلب را بصورت کامل بخوانید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است و تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

آخرین خبرها

داغ ترین اخبار