سازمان‌ها "استارت‌آپ‌ها" &

سازمان‌ها "استارت‌آپ‌ها" &

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ سایت‌های اشتراک ویدیو در ایران، از آن دسته استارت‌آپ‌هایی هستند که از کسب و کارهای خارجی الهام گرفته‌اند و پس از بومی‌سازی به  ابزار مهمی برای بازاریابی ویدیوی  تبدیل شده‌اند.

سرویس‏های اشتراک ویدیو یا به اصطلاح تخصصی UGC ها  در تمام دنیا برنامه کسب درآمد اختصاصی خود را دارند؛ پلتفرم‌های ایرانی هم ابتدا با یادگیری از پلتفرم‌های خارجی سیستم درآمدزایی برای کاربر را فعال کردند و اما امروز و  در مرحله دوم این سیستم را با تجربه‌تر و پخته‌تر طراحی و پیاده‌سازی کرده‌اند؛ امروز با نگاه به سایت‌های اشتراک ویدیو داخلی و رتبه الکسا آنها در جهان می‌توان به رشد آنها پی برد. یکی از این سرویس‌های اشتراک، آپارات است که رتبه دوم در ایران و 98 جهان را دارد.

البته در کنار موضوعات فرهنگی باید به وضعیت اقتصادی استارت‌آپها و به خصوص استارت‌آپهای فعال در عرصه فرهنگی هم توجه کرد؛ بهانه مصاحبه با قائم مقام شرکت‌صبا ایده هم موضوع توجه به اقتصاد شرکت‌های استارت‌آپی است. اینکه چطور می‌شود به اقتصاد شرکت‌های استارت‌آپی فعال در زمینه‌های فرهنگی رونق بخشید.

آپارات از سال 96 فرآیند کسب درآمد در استارت‌آپ را تئوریزه کرد به طوری که کاربران  می‌توانستند با پیوستن به این طرح، از تبلیغاتی که روی ویدیوهای آنها به نمایش در می‌آمد، کسب درآمد کنند اما اکنون مبنای محاسبه درآمد افراد از آپارات، که تا پیش از این بر اساس "تعداد نمایش" ویدیو بود، تغییر کرده و حالا آپارات بر اساس "زمان نمایش"  ویدیو، درآمد کاربران را محاسبه می‌کند.

محمد مهدی شکوری مقدم؛ قائم مقام شرکت صبا ایده درباره چرایی این تغییر در برنامه کسب درآمد از آپارات معتقد است: آوردن بازدید برای یک ویدیو کار زیاد سختی نیست. با یک عکس و تیتر جذاب می‏‌توانید تعداد قابل توجهی بازدید برای یک ویدیو در فضای مجازی داشته باشید؛ اما حفظ کسی که روی یک ویدیو کلیک کرده کاملا به توانایی‌های برنامه‌ساز بستگی دارد. یک ویدیو باید آنقدر جذاب باشد که مخاطب به سراغ ویدیوی دیگری نرود؛ اینجاست که تفاوت محتوایی که روی آن فکر شده و خوب ساخته شده با سایر محتواها مشخص می‏‏‌شود و درآمد بالای آن کانال به خاطر کیفیت تولیدش است نه تیتر و عکس جذابی که همگان فکر می‌کنند بنابراین ما متوجه شدیم که شاخص زمان تماشای یک ویدیو مبنای بسیار بهتری به نسبت بازدید یک ویدیو است.

مبنای محاسبه درآمد افراد از آپارات، که تا پیش از این بر اساس "تعداد نمایش" ویدیو بود، تغییر کرده و حالا آپارات بر اساس "زمان نمایش" ویدیو، درآمد کاربران را محاسبه می‌کند

 

شرکت های دانش بنیان , علم و تکنولوژی , وب‌سایت آپارات , استارت‌آپ ,

فضای کسب و کار امروز بیش از آنکه نیازمند حمایت نهادها باشد نیازمند عدم دخالت و یا هر نوع رفتار حامیانه است

شکوری مقدم در پاسخ به اینکه چگونه باید فرآیند تجاری شدن و سودآوری استارتاپ‌ها مدیریت شود  و آیا عملکرد نهادهای مرتبط با این استارتاپ‌ها برای تجاری‌سازی مناسب بوده یا نه می‌گوید: فضای کسب و کار امروز  برای شکوفایی، سرعت و کاهش هزینه‌های مالی و غیرمالی بیش از آنکه نیازمند حمایت یا ورود  نهادهای حاکمیتی  باشد، نیازمند عدم دخالت، ورود یا هر نوع رفتار ظاهراً یا باطناً حامیانه است چرا که به‌دلیل اختلاف سلیقه‌ها، تضارب آرا و حتی همپوشانی‌های نظارتی و قانونی به محض ورود هرچند خیرخواهانه یک نهاد، کشمکش‌ها و اختلافات گذشته سازمانها، ما یا هر استارت آپ دیگر را وجه‌المصالحه یا قربانی این  داستان قرار خواهد داد و یک دهه تجربه گذشته شرکت ما و بسیاری از شرکتهای دیگر خود گواه این مدعا است‌.

بهانه نظارت، فرم و شکل زیبایی دارد و مقبول همگان از جمله ما است اما معمولا باطن و نوع اجرای آن به دلایل بسیاری مانند منافع مشترک یا از آن مهم‌تر، اختلاف سلایق و عدم وجود خطوط قرمز مشخص نظارتی همیشه روی زشتی به ما نشان داده است!

وی درباره تولیدکنندگان ویدیو که اصلی‌ترین مهره‌های آپارات جهت درآمدزایی و تولید ویدیوی باکیفیت هستند، متذکر می‌شود: در مورد تولیدکنندگان، یک مرحله بررسی فنی ویدیوها را داریم و در صورت گرفتن نمره قبولی فنی، تمام کسانی که محتوا را خودشان تولید کنند در سیستم کسب درآمد می‌پذیریم.

شرکت های دانش بنیان , علم و تکنولوژی , وب‌سایت آپارات , استارت‌آپ ,

امکان درآمدزایی برای بازنشرکنندگان ویدیو در کنار تولیدکنندگان آن

شکوری‌مقدم ضمن اشاره به اینکه قوانین جدید درآمدزایی سخت‌گیرانه نیست، یادآور می‌شود: پلتفرم‌های اشتراک‌گذاری محتوا، معمولاً به محتواهای تولید شده توسط افراد اهمیت بیشتری می‏‌دهند و امکان کسب درآمد از محتواهای بازنشر شده در هیچ یک از پلتفرم‌های مطرح جهانی وجود ندارد؛ اما ما سعی کردیم با نگاه بومی و شناخت شرایط محیطی پیرامون، با توجه به تفاوت‌های این دو گروه، امکان درآمدزایی برای بازنشرکنندگان ویدیو را نیز در کنار تولیدکنندگان آن فراهم کنیم.

وی درباره پرداخت‏های منصفانه برای تولیدکنندگان و بازنشرکنندگان می‌گوید: برای بازنشرکنندگان فرمول محاسبه، طوری طراحی شده‌ که مجموع درآمد کانال، افزایش حداقل 20 درصدی داشته باشد؛ نکته مهم در اینجا بالا و پایین شدن بازدید کل آپارات و بالطبع بازدید کانالهای بازنشر‌کننده در زمان‌های مختلف سال است به عنوان مثال در حالی‌‏ که فصل تابستان ترافیک مصرفی روزانه در سایت افزایش چشمگیر دارد، هفته اول مهر به صورت قابل توجهی این ترافیک اُفت می‌کند.

قایم مقام صبا ایده ادامه می‌دهد: در این مدل هر چقدر محتواها با کیفیت‌‏تر باشند و مخاطبان زمان بیشتری را به تماشای آن بنشینند، سهم بیشتری را از درآمد تخمینی آپارات برای آن ویدیو کسب خواهند کرد؛ «طی مشاهدات اخیر ما، مقدار درآمدِ بعضی محتواها، سهم بسیار قابل توجهی از درآمد آپارات دارند و گاهی این نسبت تا آستانه برابری و حتی بیشتر شدن نیز می‌روند، تا هم تولیدکننده و هم باز نشرکننده تحت حمایت سیستم درآمدی آپارات بتوانند با خیالی آسوده محتوا را تولید یا باز نشر کنند.

آپارات درصد خاص و همیشه ثابتی از درآمد تبلیغات را با تولیدکنندگان به اشتراک نمی‌گذارد، بلکه کاملا شناور و با افزایش کیفیت ویدیو و همین طور زمان نمایش آن، سهم تولیدکننده نیز افزایش پیدا خواهد کرد و گاهی ممکن است بیش از آنچه که ویدیو درآمد تبلیغاتی داشته، از آپارات کسب درآمد کند.

این  فعال حوزه استارتاپ با اشاره به اینکه بیشتر تولیدکنندگان ویدیو، با سیستم محاسبه جدید، مقدار قابل توجهی  افزایش درآمد داشته‌اند، می‌گوید: سیستم درآمدزایی جدید قطعاً مطلوب تولیدکنندگان است و باعث می‏‏‌شود آنها با نقشه راه، وارد تولید محتوا شوند تا بتوانند مخاطب و کاربر را همیشه همراه خود داشته باشند؛ در نتیجه این محتواها علاوه بر بازدید، دقیقه نمایش بالایی هم دارند و به طبع آن، میزان درآمد از برنامه تولیدی بالا خواهد بود؛ بعد از گذشت مدتی از پخش یک برنامه تولیدی، صاحبان کالا و خدمات برای اسپانسر شدن و مشارکت در تولید برنامه اقدام می‏‏‌کنند که همین موضوع موجب افزایش انگیزه برای تولیدکنندگان است.

وی با بیان اینکه داشبورد مربوط به کسب درآمد از آپارات به شکل یکپارچه درآمده است؛ توضیح داد: داشبورد کسب درآمد در گذشته به عنوان بخشی از سیستم صبا‌ویژن بود، به علت وجود بازدیدهای تقلبی، عدم دسترسی به جزییات بیشتر برای درآمد کسب‌ شده و جدا بودن پنل درآمدزایی از آپارات، تصمیم بر این گرفتیم تا این برنامه را به‌صورت یکپارچه در داخل پلتفرم آپارات طراحی کنیم تا تجربه کاربری بهتری داشته باشد؛ برای دسترسی به جزییات بیشتر آماری ظرفیت نگهداری داده‌های آماری خود را تا 10 برابر افزایش دادیم تا بتوانیم جزییات دقیقی از تمام زمان‌های نمایش داشته باشیم؛ تغییرات فنی و طراحی جدید، درآمد افراد را به‌صورت لحظه‌ای و روزانه نشان خواهد داد و از کاهش یا افزایش درآمد خود به‌صورت روزانه با خبر می‌شوند و حتی بر اساس فرمول‌های ما، تخمینی از درآمد انتهای ماه خود نیز خواهند داشت.

انتهای پیام/

برچسب ها :

درصورتی که مطلب مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد از طریق صفحه تماس با ما گزارش دهید.
در صورت ناقص بودن مطلب روی منبع کلیک کنید و مطلب را بصورت کامل بخوانید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است و تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

آخرین خبرها

داغ ترین اخبار