آغاز بکار صندوق ضمانت تسهیلات مددجویان کمیته امداد از سال 98

آغاز بکار صندوق ضمانت تسهیلات مددجویان کمیته امداد از سال 98

حجت‌اله عبدالملکی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم اظهار کرد: مهمترین برنامه کمیته امداد برای از بین بردن فقر، ایجاد اشتغال و مولد کردن خانواده‌هایی است که تا قبل از آن در محرومیت به سر می‌بردند و محتاج به کمک بودند. در طول 40 سال گذشته حدود یک میلیون و 500 هزار طرح اقتصادی توسط خانواده‌های تحت پوشش کمیته امداد با حمایت این نهاد انجام شده که تقریبا همین تعداد شغل هم ایجاد شده است.

این مقام مسئول در کمیته امداد امام خمینی (ره) افزود: علاوه بر طرح‌های اجرا شده، 300 هزار مورد هم کاریابی داشتیم که با احتساب آن، جمعاً یک میلیون و 800 هزار فرصت شغلی برای خانواده‌های تحت پوشش کمیته امداد در طول 40 سال گذشته به وجود آمده است.

وی اضافه کرد: یعنی کمیته امداد در 40 سال گذشته توانسته شرایطی را فراهم کند که خانواده‌ها درآمد داشته باشند؛ این درآمد اگر به حدی برسد که بتواند خانواده را مستغنی و بی‌نیاز کند، آن خانواده خودکفا اعلام می‌شود. مجموعاً از یک میلیون و 800 هزار فرصت شغلی ایجاد شده، بیش از 700 هزار خانواده خودکفا شدند یعنی با معیار سال 97 به حداقل حقوق قانون کار رسیدند و الان روی پای خود ایستاده‌اند.

عبدالملکی گفت: وقتی 700 هزار خانواده خودکفا می‌شوند اولاً در بودجه عمومی کشور صرفه‌جویی قابل ملاحظه‌ای اتفاق می‌افتد زیرا هرکدام از این خانواده‌ها سالانه به طور متوسط سه میلیون تومان از کمیته امداد خدمات می‌گیرند و سالانه حدود دو هزار و 100 میلیارد تومان از هزینه‌های عمومی کشور کاهش می‌‌یابد. دومین اثر خودکفایی خانواده‌های کمیته امداد این است که این خانواده‌ها با درآمدی که کسب می‌کنند،  به ارزش افزوده و تولید ملی در کشور کمک می‌کنند؛ یعنی خانواده‌هایی که قبلاً نیازمند بودند، امروز به تولید ملی کمک می‌کنند.

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته‌امداد امام خمینی (ره) ادامه در پاسخ به سئوالی درباره محورها و رویکردهای کمیته‌امداد برای اشتغال‌زایی گفت: دو رهیافت کلی را در برنامه‌های اشتغال کمیته امداد مطرح کردیم؛ رویکرد نخست، نظام «هدایت شغلی» است که در این نظام همکاران ما به عنوان متخصصان حوزه اشتغال، در محور و مرکز قرار می‌گیرند و با دانش و مهارتی که دارند، مددجویان را استعدادسنجی، منابع مالی را جذب و فضای کسب و کار را تحلیل و  طرحی را پیشنهاد می‌کنند که منجر به اشتغال شود.

وی افزود: دومین برنامه و رویکرد کمیته امداد در حوزه اشتغال، نظام راهبری شغلی است؛ در این نظام به جای اینکه همکاران ما محور قرار گیرند، کارآفرینان حرفه‌ای کشور که برآورد ما این است 400 هزار نفر باشند، در مرکز و محور قرار می‌گیرند. در این رویکرد، در واقع زمین بازی را گسترده کردیم و غیر از خانواده‌های تحت پوشش و کارشناسان کمیته امداد، کارآفرینان خبره کشور هم وارد زمین بازی می‌شوند تا متولی ایجاد اشتغال برای تعدادی از خانواده‌های تحت پوشش کمیته امداد شوند.

عبدالملکی توضیح داد: در حال حاضر به صورت آزمایشی 90 پروژه ایجاد اشتغال را با همکاری کارآفرینان حرفه‌ای کشور پیش بردیم و ان‌شاءالله در سال آینده بخش قابل ملاحظه‌ای از برنامه‌های اشتغال کمیته امداد را از این طریق اجرا خواهیم کرد. در این نظام و رویکرد، کارآفرین حرفه‌ای در مرکز و محور قرار می‌گیرد و استعدادسنجی‌های لازم را بر روی خانواده تحت پوشش کمیته امداد انجام و به آنها مشاوره فنی می‌دهد. اگر مددجو نیاز به آموزش داشته باشد، کارآفرین خبره، به او آموزش می‌دهد که البته هزینه آموزش را کمیته امداد پرداخت می‌کند. سپس در تهیه تجهیزات و مواد اولیه به مددجو کمک کرده و بر روی پروژه نظارت فنی می‌کند و نهایتاً در فروش محصول که مهمترین حلقه در هر کسب و کاری است، حضور دارد و کمک می‌کند مددجو محصول خود را با بهترین قیمت بفروشد یا حتی برخی از کارآفرینان حرفه‌ای که از آنها به عنوان راهبران شغلی یاد می‌‌کنیم، محصول مددجو را به صورت تضمینی خریداری می‌کنند و در بازارهای هدف خود می‌فروشند.

این مقام مسئول در کمیته امداد امام خمینی (ره) افزود: در اصل در این رویکرد، کاری می‌کنیم که منافع کارآفرینان حرفه‌ای کشور با مسئله ایجاد اشتغال برای محرومین جامعه پیوند بخورد. اگر این اتفاق بیفتد، کارآفرینان حرفه‌ای برای افزایش سود و توسعه کسب و کار خود،  فرایندی را پیگیری می‌کنند که در آن فرایند خانواده‌های کمیته امداد هم شاغل و مشغول بکار می‌شوند. همان‌طور که قبلاً فراخوان دادیم، همه کارآفرینان حرفه‌ای کشور که مایل هستند علاوه بر توسعه ارزش زنجیره اشتغال خود، به ایجاد اشتغال برای خانواده‌های تحت پوشش کمیته امداد کمک کنند، می‌توانند در سایت کمیته امداد ثبت نام یا به ادارات این نهاد مراجعه کنند.

وی تاکید کرد: البته به هیچ وجه بحث استخدام مددجویان کمیته امداد توسط کارآفرینان مطرح نیست بلکه بحث ما طراحی فرصت شغلی توسط کارآفرینان برای خانواده‌های تحت پوشش و انتفاع خود کارآفرینان از این موضوع است.

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد امام خمینی (ره) در پاسخ به این سئوال که در بین خانواده‌هایی که برای آنها فرصت شغلی ایجاد شده، آیا افرادی هستند که امروز خود کارآفرین شده باشند و برای دیگران شغل ایجاد کنند یا خیر گفت: طرح‌های اشتغال را در چهار سطح مطرح کردیم؛ سطح نخست، طرح‌های کار انگیزی است که پایین‌ترین سطح به شمار می‌رود و بیشتر برای آشنا شدن مددجو یا خانواده تحت پوشش با فضای کسب و کار است و انتظار درآمد خیلی زیادی هم نداریم.

عبدالملکی توضیح داد: سطح دوم، طرح‌های توان‌افزایی است که درآمدی را برای مددجو یا خانواده تحت پوشش ایجاد می‌کند اما به قدری نیست که خودکفا کند. سطح سوم، طرح‌های خودکفایی است که درآمد کافی ایجاد می‌کند به نحوی که مددجو از تحت پوشش خارج می‌شود و سطح بالاتر از همه اینها و به عبارتی سطح چهارم، سطح کارآفرینی است که در اینجا مجری طرح یا مددجو غیر از این که خود مستغنی می‌شود، می‌تواند فرصت‌های شغلی را برای دیگران هم ایجاد کند. مواردی را داریم که با کمک کمیته امداد یک فعالیت تولیدی را آغاز کردند اما کارشان را توسعه دادند و تا هزار نفر را شاغل کردند؛ یعنی کسی که تا سه سال پیش تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) بودند الان هزار نفر برایش کار می‌کنند.

وی در پاسخ به سئوال دیگری درباره چالش‌های ایجاد اشتغال یا فرصت شغلی برای مددجویان کمیته امداد اظهار کرد: ما دو مسئله جدی داریم؛ نخست مسئله تامین مالی و سپس مسئله فروش و بازاریابی است. ضمن تشکری که از دولت و مجلس داریم باید بگویم منابع مالی به هیچ وجه کافی نیست. کمیته امداد مخاطب یک سوم کل بیکاران کشور است در حالی که هرگز بیش از 5 درصد منابع مالی اشتغال کشور به این نهاد اختصاص نیافته است. بنابراین مسئله اول، موضوع تامین منابع مالی است و اصرار هم داریم این منابع به صورت تسهیلات قرض‌الحسنه باشد.

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد امام خمینی (ره) افزود: چالش بعدی ما بازاریابی و فروش است؛ سعی می‌کنیم با بهره‌گیری از کارآفرینان حرفه‌ای که فضای کسب و کار را خیلی خوب و همچنین با تقویت توان بازاریابی و فروش خود مددجویان از طریق انواع آموزش‌ها، بخشی از این چالش را حل کنیم. 

وی در پاسخ به سئوال دیگری درباره طرح صندوق ضمانت تسهیلات اظهار کرد: یکی از مسائل جدی در تامین سرمایه، مسئله ضمانت تسهیلات است آن هم وقتی که قرار است از طریق نظام بانکی، تامین سرمایه صورت بگیرد. مددجویان کمیته امداد عمدتا در مسئله ضمانت مشکل دارند. تجربیات جهانی را در رابطه با ضمانت تسهیلات را بررسی کردیم و نهایتاً به این جمع‌‌بندی رسیدیم که صندوقی را تحت عنوان «صندوق ضمانت تسهیلات» طراحی کنیم.

عبدالملکی اضافه کرد: این صندوق، ضمانت‌های مددجویان را که سیستم بانکی نمی‌پذیرد، دریافت کرده و در قبال آن، ضمانت مددجو را در برابر تسهیلات بانک بر عهده می‌گیرد. اجرای این طرح بسیار حساس است، اگر درست اجرا نشود ممکن است به ورشسکتگی طرح ها و معوقات و بدهی بانک سنگینی منجر شود. بر این اساس بنا داریم طرح مزبور را در سال 98 به صورت آزمایشی و با اولویت زنان سرپرست خانوار اجرا کنیم. از مجلس شورای اسلامی هم درخواست کردیم، مبلغ 100 میلیارد تومان را به عنوان پشتوانه مالی این صندوق در لایحه بودجه 98 تصویب کند که اگر پشتوانه مالی لازم تامین و اجرای آزمایشی موفقت آمیز باشد، این طرح را سریعاً در سراسر کشور توسعه می‌دهیم.

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد امام خمینی (ره) در پاسخ به سئوال دیگری درباره استفاده از فضای مجازی در ایجاد اشتغال برای مددجویان تحت پوشش نیز گفت: یکی از عرصه‌های خیلی وسیع کسب و کار، فناوری اطلاعات و ارتباطات است. یکی بخشی از خانواده کمیته امداد مانند دانش آموزان و دانشجویان مستعد بهره‌مندی از  فضا فناوری اطلاعات و ارتباطات هستند. در همین راستا، حوزه‌ای را برای توسعه مشاغل مبتنی بر فناوری ارتباطات و اطلاعات باز کردیم و مذاکراتی را هم با معاونت علمی داشتیم که خوشبختانه معاونت مزبور همکاری‌های خوبی داشت.

وی با بیان اینکه قصد داریم تعدادی از مشاغل مرتبط با استارتاپ‌ها را  تقویت کنیم گفت: بر این اساس، ایده‌های دانش بنیانی که نوپا و مربوط به مددجویان تحت پوشش کمیته امداد هستند را شناسایی کرده و از آنها با کمک‌های مالی بلاعوض یا تسهیلات بانکی حمایت می‌کنیم تا بتوانند طرح خود را جلو ببرند. علاوه بر این، از شرکت‌های دانش بنیان تحت پوشش و نظارت معاونت علمی ریاست جمهوری هم دعوت کردیم تا با آموزش‌های خود، مددجویان کمیته امداد را وارد فضای کسب و کارهای این مدلی کنند.

عبدالملکی از راه‌اندازی مراکزی برای توسعه کسب‌های و کارهای مبتنی بر فناوری اطلاعات و ارتباطات خبر داد و گفت: اولین مرکز در استان خراسان رضوی راه‌اندازی شده که البته این مراکز متعلق به بخش خصوصی است و کمیته امداد فقط پشتیبانی می‌‌کند. همچنین پروژه‌ای را تحت عنوان راه نو در مشهد مقدس آغاز کردیم که حدود 100 نفر از فرزندان خانواده‌های تحت پوشش کمیته امداد در آنجا آموزش تولید محصولات انیمیشنی و گرافیکی را می‌بینند که ده‌ها نفر از آنها اکنون مشغول به تولید هستند و درآمدهای نسبتاً خوبی هم دارند و تعدادی از آنها هم استخدام شدند. 

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد همچنین از برنامه‌ریزی این نهاد برای راه‌اندازی مرکزی تحت عنوان «مرکز نوآوری و کارآفرینی اجتماعی» در سال آینده خبر داد و گفت: این مرکز متولی توسعه کسب و کارهای دانش بنیان و استارتاپ‌ها و مشاغل نوین خواهد بود.  معتقدیم که حالا که ده‌ها هزار دانشجو و دانش‌آموز در مقطع متوسطه تحت پوشش کمیته امداد هستند و تعداد زیادی از آنها از نخبگان و نوابغ ملی به شمار می‌روند و ایده‌های پر سود در ذهن دارند، می‌توانیم از فضای موجود برای ایجاد مشاغل نوین با سود بالا و مشاغل دارای ارزش افزوده استفاده کنیم.

انتهای پیام/

درصورتی که مطلب مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد از طریق صفحه تماس با ما گزارش دهید.
در صورت ناقص بودن مطلب روی منبع کلیک کنید و مطلب را بصورت کامل بخوانید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است و تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

آخرین خبرها

داغ ترین اخبار