روایت شنبه‌های سخت برای مدیران سلامت ایران/ آزمایشاتی که از بیمه حذف شدند

روایت شنبه‌های سخت برای مدیران سلامت ایران/ آزمایشاتی که از بیمه حذف شدند

به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری تسنیم، دکتر غلامرضا اصغری - رئیس سازمان غذا و دارو طی حضور در این خبرگزاری به ابعاد متخلف حوزه دارو، غذا و تجهیزات پزشکی پرداخت که در روزهای آینده مشروح این گفت‌وگوی تفصیلی منتشر می‌شود.

معاون وزیر بهداشت که به همراه دکتر کیانوش جهانپور - سخنگوی سازمان غذا و دارو در تسنیم حضور یافته بودند، درباره جلسات مهم شنبه‌ها که با حضور وزیر بهداشت صورت می‌پذیرد و شنیده‌ها حاکی از آن است که این جلسات بسیار سخت‌گیرانه و مرتب برگزار می‌شوند، درباره جزئیات آن توضیح داد: این جلسات برای مدیریت کاهش هزینه‌های سلامت است که دکتر هاشمی مرتب حضور می‌یابد و حتی مدیران به سختی و تحت فشار برای کاهش هزینه‌ها قرار می‌گیرند.

دکتر اصغری در تشریح بیشتر این جلسات بیان کرد: مثلاً حذف داروهای OTC که داروهای معروف به داروهای سوپرمارکتی بودند و بدون نسخه ارائه می‌شدند و بسیار هم تحت فشار بودیم تا بالاخره این داروها از لیست بیمه خارج شود زیرا هزینه زیادی برای هر فرد ندارد ولی در مجموع برای کل کشور به عنوان داروهای پرمصرف شناخته می‌شوند برای نظام سلامت پر هزینه است، از لیست بیمه‌ها حذف شدند و با حذف این داروهای ارزان  قیمت از پوشش بیمه بالغ بر 140 میلیارد صرفه‌جویی صورت می‌پذیرد که برای پوشش بهتر بیمه بیماران خاص لحاظ خواهد شد.

حذف آزمایش کمبود ویتامین D از پوشش بیمه

وی ادامه داد: همچنین در جلسات سخت‌گیرانه شنبه‌ها برای کاهش هزینه‌های سلامت، برخی آزمایشات نیز از پوشش بیمه خارج و یا خارج خواهد شد که 5 مورد هستند، از جمله آزمایش تشخیص کمبود ویتامین D در حالیکه در ایران قالب مردم کمبود ویتامین D دارند و دیگر نیاز به انجام آزمایش نیست.

محدودیت انجام MRI در ایران

رئیس سازمان غذا و دارو همچنین به محدود کردن انجام برخی آزمایشات دیگر نیز گریزی زد و عنوان کرد: در این راستا برای انجام MRI نیز محدودیت‌های لازم صورت می‌پذیرد، زیرا در برخی نقاط کشور تجویز MRI بسیار زیاد است و این آزمایش هزینه‌های زیادی برای حوزه سلامت دارد.

شنبه‌هایی برای اصلاح طرح تحول سلامت

اصغری با بیان اینکه این جلسات در راستای برخی اصلاحات طرح تحول سلامت در حوزه منابع مالی است، خاطرنشان کرد: این جلسات ادامه دارد و با توجه به شرایط پیش رو در حوزه تحریم‌ها سعی بر آن می‌شود تا بدون اینکه به مردم و بیماران فشار وارد شود در حوزه منابع مالی سلامت صرفه‌جویی لازم صورت پذیرد.

انتهای پیام/

درصورتی که مطلب مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد از طریق صفحه تماس با ما گزارش دهید.
در صورت ناقص بودن مطلب روی منبع کلیک کنید و مطلب را بصورت کامل بخوانید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است و تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

آخرین خبرها