صنایع دستی استان یزد

صنایع دستی استان یزد

altaltجاذبه های گردشگری استان یزدهنر و صنایع دستیصنایع دستی استان یزد

عمده ترین صنایع دستی استان یزد قالی بافی با حدود شش هزار و پانصد دار قالی گزارش شده است.در حدود ۱۳ هزار نفر در صنعت قالی بافی استان اشتغال دارند.مهم ترین صنایع دستی استان یزد عبارتند از :

ترمه بافی

پارچه ترمه از لحاظ نقش و بافت و مواد اوليه متنوع است. تعداد معدودى در شهرستان يزد به ترمه‌بافى مشغول‌اند. ترمه از ابريشم و کرک نازک توليد مى‌شود. شال چارقدى، شال‌بندى، شال راه‌راه، شال يزدى، شال کشميرى و … از انواع ترمه‌هاى توليدى يزد است.

ترمه بافیترمه بافی

ترمه بافی

زری بافی

زرى‌بافى سابقه‌اى قديمى دارد. نمونه‌هاى آن از دوران ساسانيان باقى‌مانده است. مراکز عمدهٔ توليد زرى در زمان‌هاى گذشته، اصفهان، ابيانه، يزد و کاشان بوده است. ماده اوليه در زرى‌بافى ابريشم طبيعى است.

زری بافیزری بافی

زری بافی

مخمل بافی

مخمل از نفيس‌ترين پارچه‌هايى است که در يزد به طور دست‌بافت نيز توليد مى‌شود. اين صنعت در استان يزد رواج دارد.

مخمل بافیمخمل بافی

مخمل بافی

دستمال

توليد دستمال عشايرى در يزد به صورت کارگاهى توسط دستبافان مرد با دستگاه‌‌هاى سنتى چاله‌اى که قدمت آن‌ها به قرن‌ها پيش مى‌رسد متداول است. نوع برقى اين دستگاه‌ها نيز معمول است. دستمال عشايرى ويژه شهرستان يزد است و به صورت ساده يا رنگى تهيه مى‌شود.

دستمالدستمال

دستمال

چادر شب

چادر شب‌بافى يا کاربافى، صنعتى است خانگى که در يزد، اردکان و بخش زارچ معمول است. مواد اوليه آن نخ‌پنبه‌اى، نخ ويسکوز، مواد رنگى و نشاسته است.

چادر شبچادر شب

چادر شب

زیلوبافی

توليد زيلو از صنايع معمولى ميبد است که تا مدتى پيش صدها خانوار از آن امرار معاش مى‌کردند. قدمت زيلوبافى در ميبد به دوره پيش از اسلام مى‌رسد. مواد زيلو نخ و پنبه است. زيلوهايى که با رنگ‌هاى آبى و سفيد بافته مى‌شود، منحصراً در مساجد و امام‌زاده‌‌ها استفاده مى‌شود. مرغوب‌ترين زيلوها نفتال نام دارد که به رنگ سبز و نارنجى توليد مى‌شود.

زیلوبافیزیلوبافی

زیلوبافی

پتوبافی

توليد پتوى دستبافت در بخش‌هاى اشکدز و خرانق و در ميان بانوان خانه‌دار رواج دارد. اين نوع پتو در ابتدا به طول ۲۲ متر و عرض نيم متر از توليد در مى‌آيد و سپس به چهار تکه تقسيم مى‌شود و از دوختن آن‌ها پتويى به ابعاد ۲×۲/۲ متر بوجود مى‌آيد.

پتو بافیپتو بافی

پتو بافی

سفره

در اغلب مناطق روستايى يزد، بافتن سفره رواج دارد که معمولاً مربع شکل و در اندازه ۹۰×۹۰ سانتى‌متر است. ماده اوليه‌ اين توليدات نخ پنبه‌اى است.

سفره بافیسفره بافی

سفره بافی

جیم بافی

جيم‌بافى صنعت دستى ديگرى است مانند اورمک يا کرباس که توسط زنان در خانه‌ها انجام مى‌گيرد. اکثر بافندگان شاغل در اين رشته بانوان هستند. علاوه بر شهرستان يزد، در بخش خضرآباد نيز معمول است. جيم پارچه‌اى است که از آن در تهيهٔ‌ لباس استفاده مى‌شود.

جیم بافیجیم بافی

جیم بافی

رویه لحاف

در شهر يزد تهيه ‌پارچه دستبافت ديگرى به نام رويه لحاف معمول است. ماده‌ اوليه آن نخ ابريشم مصنوعى است.

شمد

شمد نوعى پارچه ابريشمى پنبه‌اى است که به عنوان روانداز استفاده مى‌شود. در تهيه شمد از ابريشم مصنوعى به عنوان پود و از نخ پنبه‌اى به عنوان تار استفاده مى‌شود.

شمدشمد

شمد

سفال و سرامیک

شايد يکى از قديمى‌ترين صنايع دستى ايران سفالگرى باشد. نخستين کوره‌هاى پخت گل خام که در ايران پيدا شده به ۶۰۰ تا ۷۰۰ سال پيش از ميلاد مسيح مربوط است. در شهرستان ميبد از استان يزد سفالگرى از سال‌هاى دور رايج بوده و در حال حاضر هم رواج دارد و انواع ظرف‌ها و اشياء سفالين در اين شهرستان توليد و صادر مى‌شوند.

سفال گریسفال گری

سفال گری

سرامیکسرامیک

سرامیک

کاشی سازی

اين صنعت که بدون شک در تاريخ هنر ايران يکى از مهم‌ترين صنايع محسوب مى‌شود، در يزد از قدمتى ۷۰۰ ساله برخوردار است و در حال حاضر هم کاشى‌هايى با جنس و نقش فوق‌العاده مرغوب توليد مى‌شود.

کاشیکاشی

کاشی

حرفه‌هاى دستى ديگر از قبيل تخت‌کشى، گيوه‌بافى، قلم‌زنى، آهنگرى و مسگرى سنتى، شيشه‌گرى، حصيربافى، بافت پادرى و کف پوش، چرم سازى، موتابى و نمدبافى، روفرشى، پلاس، اورمک، کرباس‌بافى، سجاده‌بافى و … نيز در استان يزد رايج است.

تاپ توریسم ، وب سایت گردشگری ایران این خبرها را از دست ندهید????ساخت طلایی به نرمی آب در یزد! + تصاویرزیلو / تنها دست‏بافته بشر که به فرش سلامت معروف استمحمود سنگ‌تراش / پیرترین سنگ‌تراشی که مسجد جامع یزد را سنگفرش کردترمهعضویت در کانال تلگرامعضویت در کانال تلگرام

عضویت در کانال تلگرام

Let's block ads! (Why?)

برچسب ها :

صنایع استان

درصورتی که مطلب مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد از طریق صفحه تماس با ما گزارش دهید.
در صورت ناقص بودن مطلب روی منبع کلیک کنید و مطلب را بصورت کامل بخوانید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است و تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

آخرین خبرها

داغ ترین اخبار