در رم "پوپولیست‌ها روی کار آ

در رم "پوپولیست‌ها روی کار آ

جمعه ، ۱۱ خرداد ۱۳۹۷ ، ۱۹:۵۶

فرستادن به ایمیل چاپ

در رم
طلانیوز:رییس جمهور ایتالیا سرانجام با ترکیب دولت ائتلافی ارائه شده از سوی دو حزب پوپولیست پیروز در انتخابات قبلی این کشور موافقت کرد و ضمن ججلوگیری از انحلال و برگزاری انتخابات زود هنگام به چند ماه سرگردانی سیاسی در چهارمین اقتصاد بزرگ اتحادیه اروپا پایان داد.

 

 

پیشتر تلاش 2 حزب تشکیل دهنده دولت جدید ایتالیا ( نرسیدن هیچ یک به حد لازم در انتخابات)به دلیل عدم موافقت رئیس جمهور ایتالیا با وزرای پیش نهادی شکست خورده بود ،اما سرانجام با تغییر در این لیست به نوشتۀ لوموند در رم، "پوپولیست‌ها روی کار آمدند" که این تحول سیاسی در یکی از مهمترین کشورهای اتحادیۀ اروپا بار دیگر نگرانی‌های زیادی را برای این بخش از جهان ایجاد کرده است.

 

ایتالیا که تا دیروز در یک قدمی انحلال هجدهمین پارلمان و برگزاری انتخابات زودهنگام به عنوان تنها راه حل خروج از بن بست سیاسی بود، پس از گذشت 88 روز مذاکرات پر تنش میان احزاب، سرانجام از بحران بی سابقه سیاسی خارج شد و 'سرجو ماتارلا' رئیس جمهور ایتالیا شب گذشته برای دومین بار طی یک هفته 'جوزپه کونته ' کاندیدای حزب راست گرای 'اتحاد' و جنبش '5 ستاره' را مامور تشکیل دولت ائتلافی کرد و کونته نیز ضمن پذیرفتن این ماموریت، فهرست وزرای کابینه خود را معرفی کرد.

 

این موافقت پس از آن از سوی سرجیو ماتارلا، رئیس جمهور ایتالیا اعلام شد که جوزپه کونته، کاندیدای نخست وزیری، فهرستی جدید از وزرای کابینه پیشنهادی خود را به رییس جمهور ارائه کرد.

 

به گزارش شبکه بی.بی.سی، علت مخالفت ماتارلا با انتصاب پائولو ساوونا، مخالفت او با اتحادیه اروپا بود. سرجیو ماتارلا، رییس جمهور ایتالیا در ابتدا با پائولو ساوونا گزینه پیشنهادی کونته برای وزارت اقتصاد مخالفت کرد و کارلو کوتارلی، اقتصاددان سابق صندوق بین المللی پول را مسوول تشکیل دولت کرد. ولی با جایگزینی کاندیدای وزارت اقتصاد در فهرست دولت ائتلافی کونته، ماتارلا موافقت خود را با تشکیل دولت به وسیله او اعلام کرد.

 

در ایتالیا، طی چند روز بحران سخت، این احتمال شکل گرفته بود که یک شخصیت شدیداً مخالف با اتحادیه اروپا و طرفدار خروج ایتالیا از پول یورو، به وزارت اقتصاد دست پیدا کند. اما این فرض با مخالفت سرسختانۀ رئیس جمهوری کنار گذاشته شد. با اینحال در کابینه‌ای که بالاخره دیروز معرفی شد، حضور شخصیت‌های عوام‌گرا مثل ماتئو سالوینی، بدبینی طرفداران اتحادیه اروپا را برانگیخته است. سالوینی که از مخالفان تندرو مهاجرت و ورود خارجیان است حالا مقام حساس وزارت کشور را از آن خود کرده است.

 

کابینه دولت جدید ایتالیا متشکل از 18 وزیر است که از این تعداد 5 وزیر زن هستند و وزرا ترکیبی از کاندیداهای دو حزب پوپولیستی جنبش پنج ستاره و حزب لیگ شمالی است.

 

. دولت جدید ایتالیا در ابتدای هفته آینده بعد از کسب رای اعتماد پارلمان رسما کار خود را آغاز خواهد کرد. دولت ائتلافی در مجلس سنا 10 کرسی و در مجلس نمایندگان 31 کرسی بیشتر از حد نصاب دارد و از حمایت نمایندگان پارلمانی حزب اتحاد و جنبش پنج ستاره برخوردار خوادهد بود. این در حالیست که در رای گیری های روز دوشنبه در مجالس سنا و نمایندگان، احزاب فورتسا ایتالیا، دموکراتیک و 'آزادی و برابری' به دولت جدید رای اعتماد نخواهند داد و حزب برادران ایتالیا نیز که پیشتر اعلام کرده بود از دولت جدید حمایت می کند، به رای ممتنع اکتفا خواهد کرد.

در انتخابات روز 4 مارس گذشته حزب اتحاد موفق به کسب تنها 17 درصد از آرا، در قالب ائتلاف راست گرایان میانه شده بود. ائتلاف راست گرایان میانه شامل حزب 'فورتسا ایتالیا ' متعلق به 'سیلویو برلوسکونی'، حزب 'اتحاد' و حزب 'برادران ایتالیا' مجموعا 37 درصد آرا را بدست آورده بود. در حالی که میان احزاب، جنبش پنج ستاره به رهبری 'لوئیجی دی مایو' با کسب 32.5 درصد آرا برای مجلس نمایندگان و 32.1درصد برای سنا، بیشترین آراء را به خود اختصاص داد.

 

کونته صبح امروز با 'روبرتو فیکو' رئیس مجلس نمایندگان و 'ماریا الیزابتا آلبرتی کازلاتی' رئیس مجلس سنا دیدار کرد. نخست وزیر ایتالیا وعده داد: ما برای بهبود زندگی ایتالیایی ها کار می کنیم. ما برای تحقق اهداف سیاسی که در قرارداد دولتی به آن اشاره شده با قاطعیت کار می کنیم.

در دولت جدید ایتالیا 'لوئیجی دی مایو' و 'متئو سالوینی' رهبران سیاسی جنبش 5 ستاره و حزب اتحاد که عاملان توافق برای شکل گیری دولت جدید هستند به عنوان معاونان نخست وزیر فعالیت می کنند. همچنین 'پائولو ساوونا ' فردی که به عنوان وزیر اقتصاد از سوی رئیس جمهوری رد و باعث شکست نخستین تلاش جوزپه کونته برای تشکیل دولت شده بود، این بار به عنوان وزیر سیاست های اروپایی معرفی شده است.

 

 

برچسب‌ها:

لینک کوتاه این مطلب برای به اشتراک گذاری: http://www.talanews.com/fa/k34d9

اخبار و مطالب مرتبط:

اخبار و مطالب گذشته:

برچسب ها :

درصورتی که مطلب مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد از طریق صفحه تماس با ما گزارش دهید.
در صورت ناقص بودن مطلب روی منبع کلیک کنید و مطلب را بصورت کامل بخوانید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است و تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

آخرین خبرها