اتحادیه معماری ایران تشکیل می‌شود

اتحادیه معماری ایران تشکیل می‌شود

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری تسنیم، ایزدی در سیزدهمین نشست کمیته اعتلای معماری اظهار کرد: کمیته اعتلا در ادامه جلسه گذشته درمورد ضرورت نهادسازی در عرصه معماری به ارایه پیشنهادی از سوی یکی از معماران که پیشنهادی را در خصوص اصلاح قانون نظام مهندسی وکنترل ساختمان ارایه کرده بودند پرداخت.

وی افزود: اعضای کمیته اعتلای معماری به این جمع بندی رسید که موضوع معماری و معماران را در سه سطح بررسی کرده و پیگیری‌های لازم را برای اعتلا انجام دهد.

دبیر شورای‌عالی شهرسازی و معماری تصریح کرد: جمع‌بندی سه‌گانه‌ای صورت گرفت و تصمیم بر آن شد تا موضوع نهادسازی در سه سطح پیگیری و دنبال شود. بخشی که بیشتر به امور صنفی می‌پردازد و کاری مرتبط با سازمان نظام مهندسی ساختمان است در لایه و سطح اول قرار دارد. لایه دوم به تشکیل یک اتحادیه و جامعه معماری می‌پردازد که به همین ترتیب نقش صنفی آن پررنگ‌تر خواهد بود و در نهایت لایه سوم به سطح اقداماتی در حوزه سازمانهای مردم نهاد، NGO ها و اقداماتی که گروه‌های تخصصی در عرصه معماری انجام می‌دهند مربوط می شود.

وی با بیان این که این سه لایه و سه سطح در ارتباط با هم هستند و به تبع در این سه لایه میزان حضور و حمایت دولت از سطح یک به سه، کمرنگ‌تر می‌شود، گفت: آنچه کمیته در مورد آن به جمع‌بندی رسید این بود که سطح دو که تشکیل یک اتحادیه معماری است را در قالب یک مصوبه و در قالب یک کارگروه تکمیل کرده و به شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران ارایه کنیم. مشروعیت دادن به چنین اتحادیه و جامعه‌ای از سوی دولت صورت می‌گیرد با این تاکید که محور اقدام خود حرفه معماری و تشکل‌های بخش خصوصی حرفه معماری خواهند بود.

ایزدی تاکید کرد: با تشکیل اتحادیه معماری ایران در واقع می‌توانیم امیدوار باشیم تا معماران در فضایی همدل و همراه در حرفه معماری بتوانند بتدریج نقش پررنگ‌تری در دفاع از حقوق خود و همچنین تقویت حرفه معماری داشته باشند.

وی با تاکید بر این مطلب که اتحادیه معماری ایران با کمک و همراهی شورای عالی‌شهرسازی و معماری شکل می‌گیرد، گفت: کارگروهی در نشست فوق مامور شد تا متن مصوبه را تهیه کند و در جلسات آتی شورای‌عالی شهرسازی و معماری ارایه شود.

وی در باره پیگیری تشکیل نظام معماری نیز اعلام کرد: تصمیم گیری در این مورد منوط به طرح و بررسی موضوع با مشارکت معاونت مسکن و ساختمان است. قطعا تشکیل این نظام در دستور نشست‌های آتی کمیته اعتلا معماری بررسی می‌شود.

انتهای پیام/

درصورتی که مطلب مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد از طریق صفحه تماس با ما گزارش دهید.
در صورت ناقص بودن مطلب روی منبع کلیک کنید و مطلب را بصورت کامل بخوانید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است و تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

آخرین خبرها

داغ ترین اخبار