بایدهای تست غربالگری نوزادان/طرحی با نام برنامه ملی سلامت گوش و شنوایی

بایدهای تست غربالگری نوزادان/طرحی با نام برنامه ملی سلامت گوش و شنوایی

به گزارش خبرگزاری تسنیم، پایش شنوایی گروه‌های سنی سه تا پنج سال نیز در راستای برنامه ملی سلامت گوش و شنوایی به صورت پایلوت توسط سازمان بهزیستی در حال اجرا است و برای گروه‌های سنی دیگر آموزش‌های لازم توسط بهورزان در حال ارائه شدن است.

برنامه ملی سلامت گوش و شنوایی در کشور در حال اجرا است در حال حاضر برنامه وزارت بهداشت در وهله نخست برای اجرای برنامه مربوط به غربالگری نوزادی است.

در این زمینه وزارت بهداشت در واکنشی به مطلب «ایرادات به طرحی که هنوز اسم ندارد/گوش ایرانی‌ها در خطر» توضیح داد: در این راستا تفاهم‌نامه‌ای ما بین وزارت بهداشت و سازمان بهزیستی در خصوص اجرای برنامه غربالگری شنوایی نوزادان و کودکان منعقد شده است که طی آن سازمان بهزیستی تامین و آموزش‌ نیروهای شنوایی شناس مجرب جهت اجرای آزمایش‌های غربالگری شنوایی نوزادان منطبق بر استانداردهای اعلام شده از سوی وزارت بهداشت و همچنین تامین تجهیزات استاندارد غربالگری شنوایی را برعهده دارد که در این خصوص تاکنون این سازمان حدود 600 دستگاه غربالگری شنوایی مجهز به دو تکنیک OAE و AABR را برای اجرای طرح تامین کرده است.

وزارت بهداشت نیز موظف به نظارت، پایش، پیگیری و ارزشیابی و انجام اصلاحات مبتنی بر شواهد در برنامه ملی غربالگری شنوایی و امور مربوط به استانداردها و بازدیدهای لازم را برعهده دارد همچنین ثبت صحیح و پیگیری های لازم نیز توسط وزارت بهداشت انجام می شود و دستگاه‌های غربالگیری شنوایی نیز در مراکز و بیمارستان‌های دانشگاه‌های علوم پزشکی در سطح کشور مستقر خواهد شد.

در حال حاضر دستگاه‌های ویژه غربالگری شنوایی با بهره‌گیری از آخرین تکنولوژی شناسایی به موقع کم شنوایی نوازدان در سطح کشور وجود دارد و خدمات غربالگری را ارائه می‌دهند. هم اکنون دستگاه‌های غربالگری شنوایی در تمام استانها وجود دارد و تا پیش از ترخیص مادر و نوازد و یا در نخستین مراقبت نوازد از نظر سلامت در مراکز جامع سلامت و بهداشتی وزارت بهداشت تست‌های غربالگری شنوایی نوزاد انجام می‌شود.

انتهای پیام/

درصورتی که مطلب مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد از طریق صفحه تماس با ما گزارش دهید.
در صورت ناقص بودن مطلب روی منبع کلیک کنید و مطلب را بصورت کامل بخوانید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است و تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

آخرین خبرها