رونمایی از تازه ترین اثر حدادعادل؛ اربعین مصداقی روشن از رویش‌های انقلاب اسلامی است

رونمایی از تازه ترین اثر حدادعادل؛ اربعین مصداقی روشن از رویش‌های انقلاب اسلامی است

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، مراسم رونمایی از ترجمه‌های انگلیسی، عربی و اردوی کتاب «به صحرا شدم عشق باریده بود» با قلم غلامعلی حداد عادل با حضور نویسنده اثر، علیرضا مختار پور دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و محسن چینی فروشان مدیر انتشارات دفتر نشر فرهنگ اسلامی در کتابخانه مرکزی پارک شهر برگزار شد.

«به صحرا شدم عشق باریده بود» ترکیبی از عقلانیت و احساس

محسن چینی‌فروشان  مدیر نشر فرهنگ اسلامی وی با اشاره به ویژگی‌های محتوایی کتاب «به صحرا شدم عشق باریده بود» گفت: این کتاب ترکیبی از عقلانیت و احساس است چون اربعین را عمدتاً با احساس، شور و عشق می‌بینند ولی با مطالعه کتاب می‌بینید که فرازهایی از آن منطقی است. یعنی آقای حداد مثلاً در جایی درباره علت‌های صوری، غایی و دیگر نکات منطق بحث کرده‌است. نکته بعدی مربوط به محتوای این کتاب این است که نقش امام حسین در زمان حال را تبیین کرده‌است. یعنی رویکردش این نیست که امام حسین(ع) کاری کرده باشد و حالا عده ای بخواهند از آن پیروی کنند.

چینی فروشان در بخشی از سخنان گفت: عده‌ای که می‌گویند اربعین یعنی چه؟ و با مفهوم آن ارتباط برقرار نمی‌کنند تا خودشان نروند و از نزدیک این پدیده را نبینند متوجه نمی‌شوند. به امید خدا این ماجرا به ظهور ختم می‌شود. اما آخرین ویژگی مربوط به کتاب آقای حداد عادل، بین المللی بودن آن است که محتوایی را درباره این پدیده در اختیار مردمان دیگر کشورها قرار می‌دهد.

عده‌ای با اهداف خاص رویکرد تضعیف قیام امام حسین را هدف گرفته‌اند

در ادامه این مراسم علیرضا مختارپور دبیر کل نهاد با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب در دیدار با موکب داران اربعین گفت: رهبر معظم انقلاب با موکب داران عراقی به گسترش بصیرت اشاره کردند. همانطور که در جبهه حسینی و در جبهه حق شاهد رشد بصیرت هستیم در جبهه دشمن هم این موضوع  صورت می گیرد.

وی افزود: در اغلب کتاب‌هایی که در سال‌های اخیر با موضوع عاشورا منتشر شده‌اند متوجه شدم که آنها چند دسته هستند. یک دسته کتاب‌های تصویری و هنری هستند. یک دسته خاطره نویسی که جنبه شخصی و سفرنامه نویسی صرف دارند و کتاب‌هایی هم منتشر می‌شوند که با اشاره به برخی مسائل، راهپیمایی اربعین را به چالش می‌کشند.

دبیرکل نهاد تصریح کرد: اخیراً عده‌ای با اهداف و جهت گیری خاص بویژه در یک سال اخیر رویکرد تضعیف قیام امام حسین را هدف گرفته‌اند و یا بر این مسئله تاکید می کنند که نهضت حسینی بین نهضت های ائمه یک استثنا بود و در یک نوبت اتفاق افتاد که قابل الگوگیری و درس آموز نیست.اگر در موضوع این کتاب ها دقیق شویم متوجه می شویم، حرکتی که در این نوع کتاب ها آغاز شده به نوعی عرفی کردن و سکولار کردن عزاداری های حسینی است.

دبیرکل نهاد کتابخانه ها در ادامه افزود: نشانه‌هایی درباره رویکرد مذکور دیده می‌شود و این مطالب را گفتم تا اهمیت کتابهایی مثل کتاب آقای حداد عادل و ضرورت تولیدشان را گوشزد کنم؛ کتابهایی که هم تحلیلی اند، هم قلم شیرینی دارند و هم به شبهات جوانتر پاسخ می دهند. همچنین از اطاله کلام در آنها خودداری شده است. چنین کتابهایی در مجموع یک نگاه اثرگذار و معرفتی روی نسل جوان این کشور و کشورهای دیگر دارند.

اربعین مصداقی روشن از رویش‌های انقلاب اسلامی است

غلامعلی حداد عادل در نشست رونمایی از 3 ترجمه کتاب «به صحرا شدم عشق باریده بود» گفت: دو سال پیش موفق به زیارت کربلا در ایام اربعین شدم. در کوله پشتی ام دفترچه یادداشت کوچکی را گذاشتم تا ببینم چه پیش خواهد آمد. در همان ساعات اولیه برای نوشتن بی اختیار شدم. صبح اولین روز وقتی در یکی از موکب ها بیدار شدم دیدم همسفرانم در خواب هستند. در گوشه ای از اتاق که جا به سختی پیدا می شد نشستم و اولین فصل کتاب را آغاز کردم.

وی افزود: از این 5 فصل، 4 فصل را تا رسیدن به کربلا نوشتم. هر کجا کاروان برای استراحت توقفی می کرد از فرصت استفاده می کردم و درک و احساس داغ خودم را بلافاصله روی کاغذ می آوردم. می دانستم اگر این پرنده گریزان را صید نکنم از دست من فرار خواهد کرد. خواستم در متن ماجرا، آنچه را می دیدم بنویسم. اما فصل پایانی نیاز به مراجعه به منابع داشت.  

رئیس فرهنگستان زبان وادب فارسی در ادامه با اشاره به اینکه نوشتن فصل پایانی 6 ماه زمان برد، گفت: مایل بودم که این راهپیمایی را از چشم دیگران هم نظاره کنم و به خواننده نشان دهم. شاید شش ماه این فصل آخر طول کشید تا نوشته شود. در حالی که 4 فصل دیگر در 6 روز نوشته شده است. دلیل طولانی شدن فصل ششم هم به دلیل کمیاب بودن منابعی بود که مد نظر داشتم.  

وی در ادامه با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری بر ریزش ها و رویش های انقلاب تاکید کرد: بیش از 20 سال است که اصطلاح ریزش و رویش را از زبان رهبر انقلاب شنیده ایم. ایشان همیشه دلگرمی می دهند و می گویند مبادا از جدا شدن بعضی ها از قافله انقلاب دلسرد شده باشید. انقلاب اگر ریزش دارد رویش هم دارد. ایشان تاکید دارند که رویش های انقلاب بیش از ریزش ها است.

حداد عادل تصریح کرد: وقتی صحبت از ریزش و رویش می شود ذهن مان سراغ اشخاص می رود. در حالی که من معتقدم مصادیق ریزش و رویش تنها افراد نیستند. اتفاقات اجتماعی انقلاب نیز  مصداق ریزش و رویش هستند. اربعین یکی از مصداق های روشن رویش های انقلاب است. در زمان انقلاب و دوران دفاع مقدس چه کسی فکر می کرد روزی فرا برسد که میلیون ها نفر از ایران با این حال عاشقانه و اینطور پیاده طی طریق کنند و با چنین وضع حیرت آوری هجوم ببرند به سمت کربلا.

وی با یادآوری خاطره ای از دوران دفاع مقدس گفت: یادم هست در سالهای بمباران تهران در نخست وزیری جلسه ای بود و ما کنار هم نشسته بودیم و این عبارت بین ما رد و بدل شد که خدا می خواهد با ما چه کند؟ حالا ببینید از آن جنگ چه پدیده ای حاصل شده؟ چه تحولی در عراق حاصل شده؟ و چه راهی باز شده است؟ این رویش را دست کم نگیرید که در دل خود هزاران رویش دیگر هم دارد.

نویسنده کتاب «به صحرا شدم، عشق باریده بود» گفت: نکته دیگری که می خواهم بگویم واقعیت اجتماعی عاشورا و اربعین است و منظره هایی که در دهه اول محرم از تلویزیون می بینید دقت کنید چه جمعیت و چه همسویی ای می بینید؟ مردم زنجان را ببینید! این یک نمونه از کل کشور است، هم روز هشتم و هم روز دوازدهم محرم، یک شهر یکپارچه یا حسین و یا عباس می گوید و این فقط در زنجان نیست بلکه در تبریز، اهواز، آبادان، مشهد، شیراز و تهران هم هست. این مردم به همه خوبی‌هایی که در وجود امام حسین(ع) بوده، عشق می ورزند و به هدفش اعتقاد دارند. حضور مردم به معنای باورشان به عدالت، مبارزه با ظلم و فساد و مبارزه در راه تحقق آزادی و کرامت انسان است و مگر عاشورا جز این است؟ خب با وجود چنین سرمایه ای در ایران فکر می کنم برای حل مشکلاتی که دیگران برایمان بوجود می آورند اگر به همین نیروی لایزال دینی مردم توجه کنیم کافی باشد. اگر به سراغ عقاید مردم برویم و آنها هم به ما اعتما د داشته باشند هرچه بخواهیم برای حفظ این کشور و انقلاب فراهم می کنند.

حداد عادل در ادامه با تشریح این نکته که تحول فهم و درک ملت ما از عاشورا به برکت انقلاب است، گفت: در این کتاب اشاراتی به عاشورای قبل و بعد از انقلاب کرده ام و تفاوت این موضوع را با مثالی روشن کردم که گویا گلدانی را از سایه به آفتاب برده اند. گلدان همان است اما رشدش چند برابر شده است. انقلاب با عاشورا و دین مردم چنین کرد.

وی در پاان گفت: اربعین و حضور مردم چه کمّی و چه کیفی نشانه آغاز آن حرکتی است که امام (ره) در بیانیه هایشان در قبل از انقلاب می گفتند.  این حرکت با آثار سیاسی و اجتماعی و اخلاقی خودش ما را ارتقا می دهد و ما در مدرسه عاشورا رشد می کنیم.

در پایان این مراسم از 3 ترجمه کتاب «به صحرا شدم عشق باریده بود» با حضور دکتر غلامعلی حداد عادل رونمایی شد.  

انتهای پیام/

درصورتی که مطلب مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد از طریق صفحه تماس با ما گزارش دهید.
در صورت ناقص بودن مطلب روی منبع کلیک کنید و مطلب را بصورت کامل بخوانید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است و تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

آخرین خبرها

داغ ترین اخبار