چین و پاکستان چند توافق نامه همکاری امضا کردند

چین و پاکستان چند توافق نامه همکاری امضا کردند

به گزارش ایرنا این مراسم با حضور عمران خان نخست وزیر پاکستان و «لی که چیانگ» نخست وزیر چین و با حضور شماری از وزرا و مقامات دو کشور در پکن برگزار شد.

بر اساس آنچه که شینهوا خبرگزاری رسمی چین اعلام کرده است عمران خان نخست وزیر پاکستان با هدف گفت و گو با مقامات چینی در مورد توسعه و تقویت روابط و شرکت در آیین اختتامیه جشنواره بین المللی کشاورزی چین به این کشور سفر کرده است.

«لی که چیانگ» نخست وزیر چین در این دیدار با اشاره به اینکه پکن به روابط با اسلام آباد بسیار اهمیت می دهد و مایل است این روابط را به سطح بالاتر برساند، روابط با پاکستان را نوعی روابط همکاری راهبردی در همه شرایط خواند و گفت: این روابط عاری از هر پیش شرط اضافی است و علیه هیچ طرف ثالثی نیست.

نخست وزیر چین، روابط با پاکستان را اولویت دیپلماسی چین با کشورهای همسایه خوانده و افزود: پکن قاطعانه تلاش های اسلام آباد را در دفاع از استقلال، حاکمیت، تمامیت ارضی و حقوق و منافع مشروع خود مورد حمایت قرار می دهد.

وی با اشاره به آمادگی چین برای ارایه کمک های لازم به پاکستان برای توسعه آن کشور گفت: در چارچوب ساخت دالان اقتصادی چین - پاکستان مایل هستیم همکاری ها با آن کشور در زمینه تاسیسات زیربنایی، اقتصاد، تجارت، امور مالی و ظرفیت تولید را تقویت بخشیم.

لی با بیان اینکه همکاری چین و پاکستان نه تنها منطبق با منافع هر دو کشور بلکه برای صلح و ثبات منطقه نیز مفید است افزود: چین خوشحال است که می بیند که پاکستان توانسته است شرایط سخت اقتصادی خود را پشت سر بگذارد چین مایل است با تمام ظرفیت به پاکستان کمک کند.

«عمران خان» نخست وزیر چین نیز در این مراسم ضمن تبریک به مناسبت هفتادمین سالگرد جمهوری خلق چین گفت: اقتصاد پاکستان در وضعیتی با ثبات قرار دارد و در حال احیا است این امر در گرو کمک و پشتیبانی های چین است.

وی با اشاره به این که دوستی بین دو کشور در هر شرایطی محکم خواهد بود گفت: پاکستان به همکاری خود با چین در ساخت دالان اقتصادی چین - پاکستان و بندر گوادر اهمیت فوق العاده قایل است و مایل است تا سرمایه گذاری متقابل بین دو کشور و تجارت با چین را گسترش داده و همکاری ها در زمینه های مختلف را گسترش دهد.

او افزود که پاکستان مایل به همکاری با چین برای گسترش تجارت و سرمایه گذاری و تقویت همکاری ها در زمینه انرژی، برق، برق هسته ای، راه آهن و کشاورزی است.

عمران خان با تبریک هفتادمین سالگرد تاسیس جمهوری خلق چین گفت به لطف کمک و پشتیبانی چین، اقتصاد پاکستان تثبیت شده و به تدریج بهبود یافته است.

نخست وزیر پاکستان همچنین تصریح کرد اسلام آباد آماده همکاری با چین برای تسریع در ساخت و سازهای مشترک کمربند و جاده است و به ساخت CPEC و بندر گوادر اهمیت زیادی می دهد.
 

درصورتی که مطلب مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد از طریق صفحه تماس با ما گزارش دهید.
در صورت ناقص بودن مطلب روی منبع کلیک کنید و مطلب را بصورت کامل بخوانید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است و تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

آخرین خبرها

داغ ترین اخبار