هنرمند نیستم ولی علاقه به هنر مرا به سمت احیا گلیم بافی کشاند/ مسئولان توجه کافی به هنر گلیم بافی ندارند

هنرمند نیستم ولی علاقه به هنر مرا به سمت احیا گلیم بافی کشاند/ مسئولان توجه کافی به هنر گلیم بافی ندارند

هنرمند نیستم ولی علاقه به هنر مرا به سمت احیا گلیم بافی کشاند/ مسئولان توجه کافی به هنر گلیم بافی ندارند

کارآفرین بیدختی گفت: افزایش آگاهی و فرهنگ در شناخت هنر گلیم بافی باعث تشویق مردم به سمت احیا این هنر قدیمی خواهد شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از گناباد، حسین طاهر بیدختی مرد خوش ذوق و هنر دوست بیدختی که علاقمندی او به هنر و کارهای هنری شهره شهر بیدخت است، می‌گوید: گر چه کار هنری گلیم بافی را  نیاموخته ام اما به این هنر علاقه وافری دارم و علاقه مندی مرا بر این داشت تا در سال ۹۶ کارگاه کوچک گلیم بافی احداث کنم.

وی گفت: احداث این کارگاه به خاطر امرار معاش و درآمدزایی نیست بلکه به خاطر علاقه و زنده نگه داشتن هنر پیشینیان است.

این کارآفرین بیدختی ادامه داد: در کنار گلیم بافی به ندرت هنر قالی و قالیچه بافی نیز انجام می‌شود و در حال حاضر در کارگاه سرای گلیم بافی بیدخت 3 دستگاه دار قالیبافی و 10 دستگاه دار گلیم بافی فعال است و برای خرید هر دستگاه 50 میلیون ریال هزینه شده و بطور کلی هزینه اولیه کارگاه مبلغ 600 تا 700میلیون ریال بوده است.

وی افزود: 10 نفر بطور مستقیم در این کارگاه مشغول به فعالیت هستند که دستمزد هنرمندان گلیم باف درصدی و دستمزد هنرمندان قالی و قالیچه بافان ما بر اساس بافت رج که بافت هر رج مبلغ 20 هزار ریال است.

وی گفت: کلیه هنرمندان این کارگاه بیمه قالی بافی هستند که مبلغ بیمه این عزیزان از دستمزدشان پرداخت می شود.

هنرمند بیدختی گفت: رنگ و نقشه گلیم هنر و زائیده افکار خودمان است و در بافت گلیم از نخ پشم استفاد می‌شود که گلیم های بافته شده ما به شهر یا منطقه خاصی جهت فروش ارسال نمی شود و بیشتر مشتریان سفارش بافت می‌دهند.

وی در خصوص مشریان خود نیز گفت: در ایام تعطیلات که حضور مسافران در شهر بیدخت بیشتر است فروش ما نیز بیشتر شده و می‌توان گفت اکثر مشتریان ما مسافرانی هستند که در ایام تعطیلات به شهر بیدخت سفر می کنند.

وی با اشاره به تسهیلات اندک این حوزه افزود: تاکنون از تسهیلات دولتی استفاده نکرده ایم ولی مسئولان به ما پیشنهاد 300 میلیون ریال تسهیلات داده اند اما ما بخاطر اینکه مبلغ 300 میلیون ریال برای توسعه این هنر ناچیز است از دریافت آن امتناع کرده ایم.

وی گفت: از مسئولان انتظار داریم فرهنگ خرید صنایع دستی را در جامعه از طریق رسانه ها در مردم ایجاد کرده و یا همایش هایی در این زمینه برگزار کنند زیرا با ایجاد فرهنگ در این زمینه مردم ارزش بیشتری برای صنایع دستی قائل خواهند شد.

بیدختی در پایان گفت: امیدوارم مسئولان به هنر گلیم بافی توجه بیشتری داشته و با پرداخت تسهیلات قابل توجهی ما را یاری کنند تا بتوانیم کارگاه بزرگتری احداث کنیم که اگر مسئولان با واگذاری زمین جهت احداث کارگاه یا پرداخت تسهیلات قابل توجهی ما را یاری کنند ، تعداد 30 تا 40 نفر را بطور مستقیم و با پرداخت حقوق مکفی و پرداخت بیمه مشغول به کار شوند و در توان خود می بینم که هنر گلیم بافی را در شهرستان توسعه دهم.

درصورتی که مطلب مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد از طریق صفحه تماس با ما گزارش دهید.
در صورت ناقص بودن مطلب روی منبع کلیک کنید و مطلب را بصورت کامل بخوانید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است و تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

آخرین خبرها

داغ ترین اخبار