پل تاریخی روستای اسد آباد

پل تاریخی روستای اسد آباد

پل تاریخی روستای اسد آباد ، بر روی رودخانه خمین با هدف ایجاد راه ارتباطی بین روستای اسدآباد و روستای میشیجان احداث شده است. اسدآباد (خمین)، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان خمین در استان مرکزی ایران است. این پل  در شمال این روستا، در فاصله ۷۰۰ متری جاده آسفالت خمین به محلات واقع شده که شامل چهار دهانه با طاق جناقی است که مصالح آن را آجر و ملات گل آهک تشکیل می‌دهد. پایه‌های بنا نیز از سنگ‌های تراش خورده تشکیل شده که طاق‌ها بر روی آن استوار است.

پل تاریخی روستای اسد آباد

پل تاریخی روستای اسد آباد

پل تاریخی روستای اسد آباد برروی رودخانه ی فصلی خمین و در سال ۱۳۵۴هجری قمری بسته شده است . معمار این پل ، فردی به نام ابراهیم رئوفی و اهل گلپایگان بوده و بانی آن نیز محمود آقاخان مختاری ، كد خدای روستای میشی جان می باشد .این پل ، سازه ای سنگی و آجری دارد كه دو روستای اسدآباد و میشی جان را به یكدیگر متصل می سازد . در روی سنگ نوشته ای وجود دارد که مربوط به سال ۱۳۵۴ هجری قمری(دوره‌ قاجار) است كه بر روی یكی از پایه های پل نصب شده ، قطعه شعری در هشت بیت آورده شده است كه در آن ، نام بانی ، نام معمار ، نام سرپرست پل و تاریخ احداث آن به صورت نظم آمده كه شنیدن و دیدن آن خالی از لطف نیست

برچسب ها :

تاریخی روستای

درصورتی که مطلب مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد از طریق صفحه تماس با ما گزارش دهید.
در صورت ناقص بودن مطلب روی منبع کلیک کنید و مطلب را بصورت کامل بخوانید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است و تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

آخرین خبرها

داغ ترین اخبار