اراضی کشاورزی مهاباد به سیستم های مکانیزه آبیاری مجهز شود

اراضی کشاورزی مهاباد به سیستم های مکانیزه آبیاری مجهز شود

به گزارش خبرنگار مهر، ایرج شجاعی عصر چهارشنبه در جلسه شورای حفاظت منابع آب شهرستان مهاباد با اشاره به محدود بودن منابع آبی این شهرستان اظهارداشت: با توجه به استفاده بی رویه و قابل توجه آب در بخش کشاورزی باید باید از سیستم‌های مدرن و مکانیزه آبیاری در این بخش استفاده شود.

وی با تاکید بر صیانت و حفاظت از منابع آبی این شهرستان و لزوم فرهنگ سازی در این خصوص افزود: باید بر حفظ آب تاکید کنیم و این بصورت یک فرهنگ مصرف صحیح در بیاید و همه اقشار مختلف مردم متوجه اهمیت ویژه آب شوند.

شجاعی اضافه کرد: گسترش باغات و اراضی کشاورزی در اطراف سد مهاباد باید کنترل شود و کسانی که سند ندارند و زمینهای حاشیه سد را برای کشاورزی و ایجاد باغ تصرف کرده اند باید طی یک برنامه میان مدت با آنان برخورد و خلع ید شوند.

وی با تاکید بر کنترل گسترش باغات و اراضی کشاورزی زراعی آبی مهاباد اظهارداشت: متاسفانه در سالهای اخیر شاهد گسترش باغات و اراضی کشاورزی و زراعی این شهرستان و نیز مصرف غیراصولی آب در این بخش هستیم که باید این امر مورد توجه مسئولان قرار گیرد.

فرماندار مهاباد با اشاره به فعالیت سازمان های مردم نهاد و نیز انجمن های مردمی در خصوص فرهنگ سازی در زمینه صرفه جویی در مصرف آب گفت: این سازمان ها باید در خصوص مصرف اصولی منابع آبی، جلوگیری از آلودگی رودخانه ها و مخازن آب نیز اقدامات اصولی و لازم را انجام دهند.

مدیر امور آب مهاباد نیز در این نشست با اشاره به بارش های اخیر گفت: با وجود بارندگی های مداوم مخزن سد مهاباد هنوز به حد نصاب نرسیده است و هم اکنون ۱۸۲ میلیون و ۴۹۰ متر مکعب آب در مخزن سد وجود دارد.

رضا جهینی، جهینی با اشاره به اینکه میزان ورودی سالانه به سد مهاباد در سال جاری ۱۴۹ میلیون مترمکعب و میزان خروجی نیز ۴۹ میلیون مترمکعب است اظهارداشت: این میزان در سال گذشته با ۱۵۲ میلیون مترمکعب ورودی و ۷۱ میلیون مترمکعب خروجی بود.

عبدالرحمان کلیجی، مدیرجهادکشاورزی شهرستان مهاباد هم در این نشست با اشاره به اینکه ۹۵ میلیون متر مکعب آب سد مهاباد به بخش کشاورزی اختصاص یافته است گفت: درسال جاری تاکنون حدود ۱۲ میلیون مترمکعب آب در دو نوبت برای کشاورزی مصرف شده  و ۸۳ میلیون متر مکعب باقیمانده  هم در چهار نوبت مصرف خواهد شد.

درصورتی که مطلب مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد از طریق صفحه تماس با ما گزارش دهید.
در صورت ناقص بودن مطلب روی منبع کلیک کنید و مطلب را بصورت کامل بخوانید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است و تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

آخرین خبرها

داغ ترین اخبار