پروژه آلومینیوم جنوب تامین کننده ۴۰ درصد نیاز کشور خواهد بود

پروژه آلومینیوم جنوب تامین کننده ۴۰ درصد نیاز کشور خواهد بود

خداداد غریب پور، شامگاه چهارشنبه در آئین گرامیداشت روز صنعت و معدن در شیراز افزود: این پروژه یک پروژه یک و ۲ دهم میلیارد دلار سرمایه گذاری با حدود ۲ هزار فرصت شغلی مستقیم است که ظرفیت تولید سالانه ۳۰۰ هزار تن شمش آلومینیوم را دارد که امسال به ظرفیت کشور افزوده خواهد شد.

او ادامه داد: پروژه آلومینیوم جنوب جزو پروژه‌هایی است که استان فارس را در تولید این فلز استراتژیک متحول خواهد کرد.

وی، با اشاره به افزایش ۶ درصدی مصرف آلومینیوم در کشور طی ۲ سال گذشته تصریح کرد: از سرمایه گذاران استان دعوت می‌کنیم که در زمینه تولید پودر آلومینا که نیاز اصلی واحدهای تولید آلومینیوم است، سرمایه گذاری کنند.

غریب پور اظهار داشت: آلومینیوم جنوب به تنهایی نیاز به ۶۰۰ هزار تن پودر آلومینا دارد که باید از خارج از کشور وارد شود که این یک ظرفیت خوب برای سرمایه گذاری است.

وی، با اشاره به وجود سه و نیم میلیارد دلار پروژه نیمه تمام در حوزه صنایع معدنی در کشور افزود: یکی از سیاست‌های ایمیدرو اتمام سریع این پروژه است که از جمله می‌توان به آلومینیوم جنوب اشاره کرد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) گفت: پروژه آلومینیوم جنوب ظرف پنج ماه گذشته ۲۶۲ میلیارد تومان اعتبار گرفته که روز گذشته و به دنبال سفر اخیر معاون اول رئیس جمهوری به فارس، بنا شد کنسرسیوم بانکی یک هزار میلیارد تومان اعتبار در اختیار این پروژه قرار دهد.

غریب پور، با اشاره به سفر ماه گذشته خود به استان فارس نیز گفت: یکی از دستاوردهای این سفر تشکیل کمیته مشترک بین ایمیدرو و استانداری فارس بود که به دنبال آن ۹ هزار کیلومتر مربع پهنه اکتشافی در استان فارس به این سازمان تحویل داده شد.

وی افزود: درخواست ما این است که هرچه پهنه در استان است در اختیار ایمیدرو قرار گیرد و ما نیز از واگذاری این پهنه‌ها به بخش خصوصی به طور کامل حمایت می‌کنیم و اولویت ما نیز واگذاری به بخش خصوصی فارس است.

وی گفت: ما آمادگی ایمیدرو برای اجرای ۱۰۰ درصد پهنه‌های اکتشافی استان را اعلام می‌کنیم و امسال هیچ محدودیت منابع مالی و انسانی برای اجرای این کار بزرگ در ایمیدرو وجود ندارد چرا که یکی از محورهای اعلامی در سال رونق تولید اکتشاف است.

او افزود: از سرمایه گذاران بخش خصوصی فارس دعوت می‌کنیم که در این زمینه ورود کرده و در عرصه سنگ هماتیت به ویژه در شمال استان اقدام به سرمایه گذاری کنند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) اظهار داشت: سیاست دولت و وزارت صمت در حوزه معدن امسال انجام ۳۰۰ هزار کیلومتر مربع اکتشاف است.

غریب پور اضافه کرد: از پهنای یک میلیون و۶۰۰ هزار کیلومتر مربعی کشور ۶۰۰ هزار کیلومتر قابل اکتشاف است که تاکنون ۲۷۰ هزار کیلومتر آن توسط ایمیدرو اکتشاف شده و امسال ۳۰۰ هزار کیلومتر مربع به این ظرفیت افزوده خواهد شد.

وی، با اشاره به اینکه ۸۰ درصد معادن کشور را معادن کوچک تشکیل می‌دهند افزود: امسال برنامه فعال سازی ۱۵۰ معدن کوچک را در کشور داریم که در استان فارس نیز هرچه معدن کوچک معرفی شود ظرفیت لازم برای فعال سازی آن وجود دارد.

در این آئین از ۶۷ برگزیده بخش‌های مختلف صنعت و معدن استان فارس شامل ۵۳ صنعتگر، هشت معدنکار، پیشکسوت و مکتشف نمونه معدنی و سه پیشکسوت و همچنین طرح‌های نمونه صنعتی تجلیل شد.

۶۱۲۲

درصورتی که مطلب مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد از طریق صفحه تماس با ما گزارش دهید.
در صورت ناقص بودن مطلب روی منبع کلیک کنید و مطلب را بصورت کامل بخوانید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است و تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

آخرین خبرها

داغ ترین اخبار