هفتاد درصد مردم افغانستان نیازمند خدمات روان شناسی هستند

هفتاد درصد مردم افغانستان نیازمند خدمات روان شناسی هستند

میگنا:«سازمان روان شناسی بین‌المللی (IPSO)» آژانسی است که در افغانستان به ارائهٔ خدمات روان شناسی، گفت و گو درمانی و مشاوره تربتی و فرهنگی می‌پردازد.

چند دهه جنگ، کشتار و ویرانی میلیون‌ها نفر افغان را آواره کرده، در حالی که نواحی بسیاری از این کشور خاورمیانه‌ پیوسته در خطر حمله قرار دارند.

قدری یزدان، کمیسیونر مستقل حقوق بشر در امور افغانستان، اواخر سال ۲۰۱۷ میلادی اعلام کرد سالانه بیش از ۳ هزار تن در این کشور خودکشی می‌کنند که حدود ۸۰ درصد آنان را زنان تشکیل می‌دهند. این در حالی است که خدمات بهداشت روان در سطح وسیعتری مورد نیاز است و متخصصان این حوزه در افغانستان بسیار کم شمارند.

سالانه بیش از ۳ هزار تن در افغانستان خودکشی می‌کنند که ۸۰ درصد آنها زنان هستند. از سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۸ فقط ۸۰۰ نفر توانسته‌اند دورهٔ یکسالهٔ ارائهٔ مشاورهٔ روانی را به اتمام برسانند، دوره‌ای که دولت افغانستان آن را برگزار می‌کند.

وحید مایار، سخنگوی وزارت صحت عامه افغانستان می‌گوید شمار این افراد در حال افزایش است و می‌گوید:‌ «مددکاران اجتماعی با پیشینه‌های متفاوت را آموزش می‌دهیم. و حالا حدود ۱۰۰ روان شناس در کل کشور داریم.»

از سوی دیگر، به گفتهٔ کارشناسان، پذیرشِ نیاز به مشاوره و رجوع به روان شناس در جامعه افغانستان بیشتر شده است،‌ به‌ویژه به این علت که کسانی که آن را تجربه کرده‌اند از نتایج سازندهٔ فرآیند مشاورهٔ روانی(گفت و گو درمانی) در زندگی خود، با دیگران آشکارا سخن می‌گویند.

درصورتی که مطلب مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد از طریق صفحه تماس با ما گزارش دهید.
در صورت ناقص بودن مطلب روی منبع کلیک کنید و مطلب را بصورت کامل بخوانید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است و تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

آخرین خبرها

داغ ترین اخبار