خسارت آتش سوزی جنگل‌های استان ایلام قابل جبران نیست

خسارت آتش سوزی جنگل‌های استان ایلام قابل جبران نیست

به گزارش خبرگزاری تسنیم از ایلام، استان ایلام از گستره  2 میلیون هکتاری مراتع برخوردار است و از این گستره یک میلیون و 700 هزار هکتار آن جنگل را به خود اختصاص داده است که این جنگل 642 هزار هکتار آن درختان بلوط و 790 هزار هکتار آن مرتع است و هر سال با شروع فصل تابستان و خشکی مراتع آتش بی‌رحم حاصل از خطای انسانی و یا بی تو‌جهی و گاهاً از روی عمد این منبع خدادادی را در خود می‌بلعد و زیبایی طبیعت ایلام را به خاکستر مبدل می‌کند.

جنگلی که برای استان ایلام حکم هوا را دارد چرا که گرد و غبار آسمان ایلام امکان نفس را از مردم گرفته است و اگر این جنگل و درختان نیز طعمه سهل‌انگاری و خطای انسانی شود آن کم‌مانده از هوای تنفس نیز از بین می‌رود و ایلام می‌ماند و حسرت تنفس پاک و آن‌چه کارشناسان می‌گویند، هرهکتار جنگل می‌تواند معادل 68 تن گرد و غبار را جذب کند و در واقع 60 درصد اکسیژن مورد نیاز کره زمین به‌ وسیله درختان جنگلی تأمین می‌شود و سوختن این جنگل‌ها در حکم قطع تنفس مردم ایلام است لذا شروع فصل تابستان و آتش سوزی‌های اخیر در جنگل‌های ایلام دست‌مایه‌ای شد تا خبرگزاری تسنیم در ایلام به جهت حساس شدن موضوع در میان مردم و مسئولان با توجه به اهمیت جنگل و مراتع ایلام اقدام به تهیه گزارش کند تا تلنگری باشد به مردم و مسئولان ایلام که جنگل‌ها را دریابند.

در این خصوص سهرابی در گفت و‌گو با خبرگزاری تسنیم در ایلام اظهار داشت: ایلامی که برای مقابله با ریزگردها میلیون‌ها تومان هزینه می‌کند تا بتواند درختی بکارد و از قَبل رشد آن درخت کمکی در کاهش ریزگرد داشته باشد از روز شنبه(1397/3/26 ) عدم نطارت، بی‌‌توجهی و غفلت مردم و در یک کلام غفلت مردم و مسئولان در چندین نقطه جنگلی آن در اثر غفلت جنگل‌های آن دچار آتش سوزی گسترده شده است .

این کارشناس منابع طبیعی بیان کرد: ارزش مادی هر هکتار جنگل که دچار آتش‌سوزی می‌شود حدود 600 میلیون تومان است که البته تبعات زیست محیطی و خسارت به خاک جنگل به هیچ عنوان قابل محاسبه نیست .پس چرا مسئولان استان ایلام و مردم به اهمیت جنگل که سرمایه عظیم مردم ایلام است دقت نظر ندارند.

وی پیشنهاد کرد و گفت: در وضعیتی که استان ایلام در ورود گرد و غبار به مرز بحران می‌رسد و از طرفی از نعمت مراتع و جنگل‌های بکر برخوردار است و همچنین هر هکتار جنگل می‌تواند معادل 68 تن گرد و غبار را جذب کند معقول آن است که مسئولان در فرهنگ‌سازی، نگهداری و حفظ و حراست از جنگل و مراتع تلاش بیشتری داشته باشند.

صفری دانش آموخته منابع طبیعی نیز در گفت ‌وگو با خبرگزاری تسنیم در ایلام اظهار داشت: مشکل جنگل‌های ایلام علاوه بر بی توجهی مسئولان و عدم هزینه برای حفظ و حراست از این منابع خطای انسانی است.

وی گفت: شهروندانی که در ایام تعطیل برای داشتن لحظاتی شاد به جنگل و کوه می‌روند باید دقت داشته باشند که از آتش‌سوزی جنگل اجتناب و در تخریب محیط زیست پرهیز کنند و به قول معروف" آتش به مال خود نزنند" که به واقع این جنگل و مراتع متعلق به خود آنان و سرمایه اصلی مردم ایلام است و آتش زدن به مال خود دور از منطق است.

سرهنگ غلامرضا فتحی در گفت و‌گو با رسانه‌ها در خصوص آتش سوزی‌های اخیر جنگل‌های ایلام اظهار داشت: آتش سوزی اخیر ایلام به علت غفلت  و خطای انسانی در جا گذاری آتش روشن بوده است که به موقع توسط مردم و نیروهای امدادی خاموش شده است.

رئیس حفاظت مراتع استان ایلام گفت: در سال 96 استان ایلام در پیشگیری از وقوع آتش سوزی در مراتع و جنگل‌ها مقام اول کشور را دارا و امسال نیز با تمام قدرت در مقابله با آتش سوزی مراتع اقدام می‌کنیم.

انتهای پیام/ ت

درصورتی که مطلب مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد از طریق صفحه تماس با ما گزارش دهید.
در صورت ناقص بودن مطلب روی منبع کلیک کنید و مطلب را بصورت کامل بخوانید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است و تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

آخرین خبرها