سیل و تگرگ ۱۷۰۰ میلیارد تومان به محصولات کشاورزی استان خسارت زد

سیل و تگرگ ۱۷۰۰ میلیارد تومان به محصولات کشاورزی استان خسارت زد

به گزارش خبرنگار مهر، اکبر فتحی ظهر امروز دوشنبه در جمع خبرنگاران گفت: ۸۵درصد به محصولات باغی، ۱۲درصد محصولات زراعی، ۲/۵درصد محصولات دامی و نیم درصد مربوط به تاسیسات  کشاورزی خسارت زده است.

وی افزود: خسارت های وارد شده در تمام شهرستان های  استان دیده می شود.

فتحی در ادامه در مورد استقبال کشاورزان از بیمه محصولات کشاورزی افزود: تنها محلی که به کاهش ریسک محصولات کشاورزی کمک می کند صندوق بیمه محصولات کشاورزی است و باید فرهنگ سازی های مربوطه در این زمینه ایجاد شود و کشاورزان محصولات خود را بیمه کنند تا ضرر و زیان آنها جبران شود.

رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی در مورد تولید محصولات کشاورزی استان گفت: کل تولیدات محصولات کشاورزی استان پنج میلیون تن است که از این مقدار سه میلیون تن محصول زراعی، یک میلیون تن محصول باغی و یک میلیون تن محصول دامی است.

فتحی ادامه داد: همچنین ۶ میلیون تن نیز محصولات شیلات در استان تولید می شود.

فتحی با اشاره به اینکه محصولات کشاورزی بیشترین مصرف کننده آب است اظهار داشت: در این راستا و برای کاهش مصرف اب در بخش کشاورزی از سیستم های نوین ابیاری استفاده می شود و با برخی روش ها می توان میزان ۳۵درصد بهره وری اب را تا ۷۰درصد می توان افرایش داد.

وی ادامه داد: همچنین در این راستا ۴هزار هکتار مزرعه پیاز را به تولید کلزا تغییر داده ایم و باغات پسته را جایگزین برخی محصولات نموده ایم چرا که نیاز ابی کمتری دارند. علاوه بر ان مزارع تولید زعفران را توسعه داده شده است.

فتحی در ادامه در مورد میزان تولید گندم در استان آذربایجان شرقی نیز گفت: پیش بینی می شود ۸۰۰هزار تن گندم در استان آذربایجان شرقی تولید شود و ۵۰۰هزار تن مازاد بر نیاز از کشاورزان خریداری شود.

درصورتی که مطلب مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد از طریق صفحه تماس با ما گزارش دهید.
در صورت ناقص بودن مطلب روی منبع کلیک کنید و مطلب را بصورت کامل بخوانید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است و تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

آخرین خبرها