مقام حزبی کردستان عراق در گفت‌وگو با تسنیم: بررسی وضعیت کردها در انتخابات عراق؛ موقعیت حزب بارزانی تضعیف می‌شود

مقام حزبی کردستان عراق در گفت‌وگو با تسنیم: بررسی وضعیت کردها در انتخابات عراق؛ موقعیت حزب بارزانی تضعیف می‌شود

به گزارش گروه دفاتر خارجی خبرگزاری تسنیم،«هادی علی» رئیس شورای سیاسی حزب اتحاد اسلامی کردستان عراق در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم، شرایط اقتصادی و سیاسی اقلیم کردستان را به گونه‌ای توصیف کرد که بر موقعیت آینده کردها در بغداد به ویژه درباره کرسی‌های پارلمانی مناطق مورد منازعه تاثیرگذار خواهد بود.

رئیس شورای سیاسی حزب اتحاد اسلامی کردستان عراق تاکید کرد انتخابات این دوره پارلمانی عراق، موقعیت دو حزب حاکم دموکرات کردستان و اتحادیه میهنی را در بغداد تضعیف خواهد کرد و این همان موضوعی است که بر آینده حکمرانی اقلیم کردستان در نتیجه انتخابات پارلمانی محلی، تاثیرگذار خواهد بود.

هادی علی گفت کردها در چهار سال گذشته در بغداد فاقد اتحاد سیاسی بوده اند و اظهار امیدواری کرد که دوره آتی پارلمان عراق بتواند به تحقق حقوق کردها در چارچوب قانون اساسی عراق منجر شود.

مشروح این مصاحبه را در ادامه مشاهده می‌کنید:

به نظر شما انتخابات این دوره پارلمانی عراق چه تاثیر و تغییراتی را در این کشور ممکن است به دنبال داشته باشد؟

بدون شک انتخابات این دوره پارلمان عراق در شرایط حساسی برگزار می‌شود، منطقه غرب آسیا به کلی و عراق به صورت ویژه در شرایط حساسی قرار دارد، انتخابات پارلمانی عراق پس از پایان نبرد علیه تروریست‌های داعش و موضوع رفراندوم اقلیم کردستان و تحولات پیش آمده در روابط اربیل - بغداد و همچنین نظر به شرایطی که در منطقه وجود دارد، انتخاباتی سرنوشت ساز خواهد بود. در نتیجه این انتخابات، تغییراتی در موقعیت احزاب سیاسی در سطح اقلیم کردستان و عراق به کلی روی خواهد داد که بر تشکیل کابینه آینده عراق هم تاثیرگذار خواهد بود.

کردها به اعتراف اکثر کارشناسان مسائل اقلیم کردستان در شرایط ویژه‌ای پا به عرصه انتخابات پارلمانی عراق در پسا رفراندوم نهاده‌اند. کارنامه شکست خورده اقتصادی کابینه محلی و اختلافات سیاسی موجود در اقلیم، معرف این شرایط است. از دید شما این شرایط چه تاثیری بر نتیجه انتخابات برای کردها خواهد داشت؟

وضعیت اقتصادی و سیاسی اقلیم کردستان نامطلوب است و این واقعیتی است که وجود دارد، چندین سال است که ما در اقلیم کردستان با بحران اقتصادی روبرو هستیم، از سوی دیگر، اختلافات سیاسی میان احزاب و جریان‌های سیاسی این منطقه به قوت خود باقی است، روابط اربیل - بغداد هنوز به حالت عادی خود برنگشته است، این وضعیت می‌تواند بر موقعیت آینده کردها در پارلمان عراق تاثیرگذار باشد، نگرانی کردها در این وضعیت، بیشتر به مناطق مورد منازعه با دولت مرکزی به ویژه شهر کرکوک برمی‌گردد و پیش بینی می‌شود که شمار کرسی‌های پارلمانی جریان‌های کردی در این مناطق کاهش یابد.

وضعیت داخلی اقلیم کردستان عراق، اعلام رسانه ها و اعتراضات اخیر صنفی و چند ماه گذشته مردمی حاکی از آن است که احزاب حاکم دموکرات کردستان و اتحادیه میهنی کارنامه موفقی در مدیریت حکومت محلی این منطقه نداشته اند. انتخابات این دوره پارلمانی عراق چه تاثیری بر میزان آراء و به تبع آن موقعیت این دو حزب خواهد داشت؟

مشخص است که بحران اقتصادی و سیاسی موجود در اقلیم کردستان و شکست‌های سیاسی که متوجه ما کردها شده است نتیجه سیاست اشتباه و شکست خورده حکام اقلیم کردستان است اما به موازات آن سیاست‌های دولت مرکزی هم بر این روند تاثیرگذار بوده است. بنابراین در این دوره از انتخابات در صورتی که سطح هوشیاری رای دهندگان کرد به مرحله‌ای رسیده باشد که این واقعیات را تشخیص دهند لازم است میزان آرای این دو حزب کاهش یافته و اعتماد قبلی مردمی را نداشته باشند.

از شکست کارنامه احزاب حاکم در اقلیم کردستان عراق سخن گفتید. احزاب و جریان‌های خارج از دایره حکمرانی، برنامه‌ها و تبلیغات انتخاباتی خود را بر چه اساس و کارنامه‌ای تنظیم کرده‌اند؟

مشکل اصلی جریان‌های اپوزیسیون اقلیم کردستان عراق در این دوره از انتخابات به کثرت و تعدد آنها برمی‌گردد، در این دوره ما شاهد فعالیت دو جریان جدید هستیم، ائتلاف برای دموکراسی و عدالت و حرکت نسل جدید. تمرکز فعالیت‌های اکثر این احزاب و جریان‌ها در استان سلیمانیه است. آرای مردم اقلیم کردستان عراق در این دوره در میانه هفت جریان اصلی کردی توزیع می‌شود، به هر حال جریان‌های خارج از حکومت هم هر یک دارای اهداف و برنامه‌ای هستند که در تبلیغات کنونی انتخابات آن را به نمایش عمومی گذاشته‌اند و در نهایت مشخص خواهد شد که کدام برنامه از مقبولیت مردمی بیشتر برخوردار بوده است.

گفته می‌شود که نتایج انتخابات این دوره از پارلمان عراق به تغییرات حاکمیتی در اقلیم کردستان منجر نخواهد شد، نتایج این انتخابات چه تاثیری بر انتخابات پارلمان محلی خواهد داشت که کابینه محلی هنوز تاریخ مشخصی برای برگزاری آن هم تعیین نکرده است؟

انتخابات پارلمان محلی است که می‌تواند بر تغییر نقشه حکمرانی اقلیم کردستان عراق تاثیرگذار باشد که پیش بینی می‌شود در اواخر سال جاری میلادی برگزار شود،اما انتخابات این دوره پارلمان عراق می‌تواند موقعیت احزاب دموکرات کردستان و اتحادیه میهنی را در بغداد ضعیف کند و چنین وضعیتی است که بر انتخابات آینده محلی اقلیم کردستان هم تاثیرگذار خواهد بود.

تبلیغات انتخاباتی در سلیمانیه و مناطق اطراف آن بیشتر به چشم می‌خورد، عده‌ای معتقدند که سیاست‌های حزب دموکرات کردستان عراق به رهبری مسعود بارزانی این اجازه را به دیگر احزاب و جریان‌های سیاسی کرد نمی‌دهد که به شیوه سلیمانیه فعالیتی آزاد داشته باشند و به نوعی این حزب در پی تصاحب آرای دو استان دهوک و اربیل است. آیا آرای این دو استان به نفع حزب بارزانی خواهد بود؟

حوزه نفوذ بیشتر احزاب و جریان‌های تازه تاسیس کردی هم در منطقه سلیمانیه است، بنابراین طبیعی است که رقابت شدیدی را در این منطقه شاهد باشیم، اما این وضعیت به این معنی نیست که آرای دو استان اربیل و دهوک تنها برای حزب دموکرات کردستان عراق خواهد بود بلکه دیگر احزاب هم به نسبت در این مناطق فعالیت‌هایی دارند و دارای موقعیت اجتماعی در میان مردم هستند، به عنوان نمونه، اتحاد اسلامی کردستان عراق در اربیل و مناطق بادینان در حال رقابت با حزب دموکرات کردستان است.

مشاهده می‌کنید که احزاب و جریان‌های مخالف در اقلیم کردستان برنامه انتخاباتی خود را به شکست کارنامه حکمرانی احزاب دموکرات کردستان و اتحادیه میهنی و سیاست‌های اشتباه آنان در قبال دولت مرکزی عراق اختصاص داده‌اند. در فردای پس از اعلام نتایج انتخابات پارلمانی عراق، کردها به چه راهبری به بغداد خواهند رفت؟ آیا مخالفین با احزاب حاکم وارد یک ائتلاف متحد کردی در این دوره خواهند شد یا نه؟

اینکه احزاب و جریان‌های کردی در این دوره در پارلمان عراق دارای یک فراکسیون و ائتلاف متحدی باشند یک گزینه مهم با هدف کسب حقوقی است که در قانون اساسی عراق برای کردها در نظر گرفته شده است و می‌تواند در راستای منافع عامه در اقلیم کردستان باشد، اما تجربه چهار سال گذشته که کردها در یک افتراق و اختلاف سیاسی در بغداد بودند با توجه به چنین شرایطی ممکن است دوباره تکرار شود.

پیش بینی شما از چگونگی تشکیل کابینه آینده عراق چیست؟

در این انتخابات ما شاهد تعدد ائتلاف‌های و فهرست‌های انتخاباتی در میان شیعیان، اهل سنت و کردها هستیم و نمی‌توان پیش بینی کرد که نتایج چگونه خواهد بود بلکه واقعیت این انتخابات را رای دهندگان عراقی مشخص خواهند کرد که می‌توانند با هوشیاری اجتماعی خود نقش تعیین کننده‌ای را داشته باشند.

انتهای پیام/.

درصورتی که مطلب مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد از طریق صفحه تماس با ما گزارش دهید.
در صورت ناقص بودن مطلب روی منبع کلیک کنید و مطلب را بصورت کامل بخوانید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است و تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

آخرین خبرها

داغ ترین اخبار