پاکسازی 226 هزار هکتار اراضی آلوده به مین و مواد منفجره در خوزستان

پاکسازی 226 هزار هکتار اراضی آلوده به مین و مواد منفجره در خوزستان

پاکسازی 226 هزار هکتار اراضی آلوده به مین و مواد منفجره در خوزستان

مدیرکل امنتی و مرزی استانداری خوزستان گفت: از سال 85 تا 96 به طور کلی 226 هزار و 35 هکتار زمین آلوده به مین در خوزستان پاکسازی شده که از این تعداد 12 هزار و 413 هکتار به مین، و 213 هزار و 944 هکتار به گلوله و ادوات جنگی آلوده بودند که پاکسازی شدند.

به گزارش خبرنگار ایلنا از خوزستان، رضا نجاتی گفت: مین و ادوات انفجاری عمل نکرده مربوط به دوران جنگ تحمیلی، در 11 سال گذشته (سال 85 تا 96) در خوزستان، موجب جان باختن 75 نفر و مجروحیت 399 نفر دیگر شده است.

وی در نشست هماهنگی پاکسازی زمین های آلوده به مین در استانداری خوزستان اظهار کرد: از این تعداد 19 نفر از نیروهای خنثی کننده شهید، و 199 از این نیروها در جریان پاکسازی زمین های آلوده به مین و ادوات انفجاری مربوط به جنگ تحمیلی در خوزستان مجروح شدند.

نجاتی ادامه داد: 54 نفر از جان باختگان و 200 نفر مجروحان حوادث انفجار مین و ادوات انفجاری در این مدت مربوط به اهالی مرزی ساکن در مناطق آلوده به این ادوات بودند که بیشتر کشاورز، دام دار یا مردم عادی بودند.

وی افزود: افرادی چون کشاورزان یا ساکنان منطقه که فعالیتشان وابسته به این زمین ها است با تشکیل پرونده شهید محسوب می شوند.

نجاتی گفت: پرونده افرادی که در این زمینه فوت کرده یا دچار آسیب می شوند به کمیسیون های مربوطه ارجاع داده می شود و آنها تصمیم لازم را درباره این افراد اتخاذ می کنند.

مدیرکل امنیتی، انتظامی و امور مرزی استانداری خوزستان بیان کرد: در مجموعه دولت تلاش بسیار خوبی برای پاکسازی زمین های آلوده به مین و ادوات انفجاری در خوزستان در دست انجام است تا این زمین ها که قابلیت کشاورزی و دامپروری دارند به کاربری اصلی خود بازگردد و شاهد حوادث ناگواری که منجر به از بین رفتن هموطنان یا صدمه به آنها می شود نباشیم.

وی پاکسازی مناطق مرزی آلوده به مین را کمک به امنیت و آرامش بیشتر مردم دانست.

نجاتی افزود: از سال 85 تا 96 به طور کلی 226 هزار و 357 هکتار زمین آلوده به مین و ادوات انفجاری در خوزستان پاکسازی شده که از این تعداد 12 هزار و 413 هکتار آلوده به مین، و 213 هزار و 944 هکتار هم زمین‌ آلوده به گلوله و ادوات جنگی بودند که پاکسازی شدند.

مدیرکل امنیتی، انتظامی و امور مرزی استانداری خوزستان بیان کرد: 36 هزار و 484 هکتار زمین آلوده به مین دیگر در خوزستان شناسایی شده که این عدد می تواند بیشتر هم شود.

وی ادامه داد: از فرمانداری ها درخواست داریم که در صورت وجود زمین آلوده به مین، آنها را شناسایی و اطلاعات آن را در اختیار ما قرار دهند تا پس از جمع بندی، به وزارت کشور ارایه،و برنامه پاکسازی با جدیت بیشتر در امسال ادامه یابد.

متجاوزان رژیم بعث عراق در جریان جنگ تحمیلی بخش های وسیعی از نوار مرزی خوزستان را برای جلوگیری از پیشروی رزمندگان اسلام مین کاری کردند که با گذشت چندین سال از پایان جنگ تحمیلی، همچنان شاهد جان باختن و مجروحیت افرادی در این مناطق هستیم. برخی از این مناطق نیز در اثر بمباران و گلوله باران، آلوده به ادوات انفجاری است.

درصورتی که مطلب مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد از طریق صفحه تماس با ما گزارش دهید.
در صورت ناقص بودن مطلب روی منبع کلیک کنید و مطلب را بصورت کامل بخوانید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است و تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

آخرین خبرها

داغ ترین اخبار