داریوش طلایی: موسیقی تحت سیطره‌ی فضای مجازی است

داریوش طلایی: موسیقی تحت سیطره‌ی فضای مجازی است

موسیقی ما - «داریوش طلایی» آهنگ‌ساز و نوازنده‌ی تار و سه‌تار، شب گذشته با همراهی تعدادی از شاگردانش در لندن برنامه‌ای با عنوانِ «ریشه‌های کهن، برگ‌های نو»‌ را روی صحنه برد؛ او همچنین امشب در این شهر کارگاهِ نوازندگی برگزار خواهد کرد.

بخشِ اول برنامه‌ی شبِ گذشته‌ی او بداهه‌پردازی در دستگاه‌های نوا و شور با عنوانِ «سایه روشن» بود که می‌توان آن را ترکیبی از مدها و مقام‌های مختلف دانست که سایه‌روشن مدها و ریتم‌ها و تنوع‌های نوآنس‌ها در آن مورد توجه بوده است؛ بخش دوم نیز در «ماهور» تعدادی از ساخته‌های «داریوش طلایی» است که پیش‌ترها با صدای «محمدرضا شجریان» شنیده‌ شده بود؛ اما هم‌اکنون «هادی حسینی» آن را اجرا می‌کند.

او درباره‌ی این برنامه گفته است: «من سال‌هاست که در زمینه‌ی آموزشِ موسیقی فعالیت می‌کنم و دلم نمی‌خواهد تا این آموزش در جایی متوقف شود؛ بر همین اساس در برنامه‌های متفاوت از حضور شاگردانم بهره برده‌ام تا ارتباطِ نسل‌ها با یکدیگر حفظ شود و از هم گسسته نشود.»

او درباره‌ی بخشِ آوازی کارش نیز توضیح داده است: «موسیقی ما تحت شرایطِ جدید که تحت سیطره‌ی فضای مجازی است به سمت موسیقی مردم پسند رفته و آواز دستگاهی ما تقریبا فراموش شده و به آن پرداخت نمی‌شود؛ چرا که خواننده‌ها تا به سطحِ معینی می‌رسند به سمتِ موسیقی پاپ گرایش پیدا می‌کنند و به همین خاطر آواز کاملا فراموش شده است.»  

ابتدای سال جاری این آهنگ‌ساز و نوازنده‌ی برجسته نخسیتن کارگاه از سلسله کارگاه‌های تخصصی آموزش موسیقی ایرانی خود را در فرهنگستان هنر برگزار کرد. 

سه سال پیش کتاب «داریوش طلایی» با عنوانِ «تحلیل ردیف: بر اساس نت‌نویسی ردیف میرزاعبدالله با نموداری تشریحی» اثر برگزیده‌ی بخش هنر سی‌وچهارمین جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی شد.

درصورتی که مطلب مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد از طریق صفحه تماس با ما گزارش دهید.
در صورت ناقص بودن مطلب روی منبع کلیک کنید و مطلب را بصورت کامل بخوانید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است و تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

آخرین خبرها

داغ ترین اخبار