57 درصد دانشجویان دانشگاه بیرجند غیربومی هستند

57 درصد دانشجویان دانشگاه بیرجند غیربومی هستند

کد خبر: 83154126 (6819230)

تاریخ خبر: 1397/10/10 ساعت: 17:25
'; $.ajax({ type: "Post", url: "/NetServices/Ajax.aspx/SendToFriend", data: "{data:'" + data + "', enterd: '" + enterd + "' , captcha:'" + captcha + "' }", contentType: "application/json; charset=utf-8", dataType: "json", success: function (msg) { if (msg.d == "") { //alert('با موفقیت ارسال شد'); ResultText.innerHTML = "

با موفقیت ارسال شد

"+ divbody; } else { alert(msg.d); ResultText.innerHTML = oldhtml; } ctl00_ctl00_ContentPlaceHolder_ContentPlaceHolder_NewsContent4_Ajaxsendfriend_uc1_Captcha_US1_chanagesecurecode(); }, error: function () { ResultText.innerHTML = "error"; } }); } function ShowPopup(layer, obj) { $(".popup").colorbox({ width: "350px", inline: true, href: "#ResultText" }); //var objLayer = document.getElementById(layer); //doPopup(objLayer,obj) }

به گزارش ایرنا احمد خامسان روز دوشنبه در آیین تجلیل از خبرنگاران فعال حوزه دانشگاه بیرجند به سرانه پایین این دانشگاه اشاره کرد و گفت: برخی دانشگاه ها به دلیل دریافت سرانه بیشتر از ما اعتبار بالاتری دارند اما دانشجویان آنها از خراسان جنوبی کمتر است.
وی افزود: دانشگاه بیرجند در رتبه بندی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری سطح 2 است که دانشگاه های کرمان، یزد، سیستان و بلوچستان، الزهرای تهران، اهواز و کاشان نیز در این سطح قرار دارند.
وی با بیان اینکه رتبه بندی به دانشگاه ها اختیارات می دهد گفت: به عنوان دانشگاه سطح دوم کشور این اختیار را داریم که تا 20 درصد سرفصل دورس را بدون اجازه از وزارت تغییر دهیم.
رئیس دانشگاه بیرجند ادامه داد: دانشگاه بیرجند و هشت دانشگاه دیگر نیز در ردیف دانشگاه های مرزی بند «ج» قرار دارند که در سطح بندی رده دوم نسبت به ببرخی دانشگاه های هم سطح معترض هستیم.
وی گفت: به ازای سرانه دانشجویان معادل هشت میلیون و 200 هزار تومان اعتبار دریافت می کنیم اما در دانشگاه های بند «ج» تفاوت سرانه وحشتناکی با سایر دانشگاه های این ردیف داریم.
خامسان اظهار داشت: به عنوان مثال سرانه دانشجویان دانشگاه سیستان و بلوچستان 12 میلیون و 400 هزار تومان با حدود 2 هزار دانشجو کمتر از دانشگاه بیرجند است.
وی تاکید کرد: برخی دانشگاه های استان های مرزی به دلیل شرایط خاص از سرانه بالایی برخوردار هستند لذا دانشگاه استان مرزی خراسان جنوبی نیز باید به این سرانه نزدیک باشد.
رئیس دانشگاه بیرجند با بیان اینکه باید فکری برای دانشگاه ما که مرزی شرق کشور است برداشته شود گفت: در این خصوص رایزنی های فشرده ای با وزارت علوم انجام داده ایم چون اگر فکری برای ما برندارند چه بسا که در آینده ای نزدیک شرایطی مشابه سیستان و زابل خواهیم داشت.
وی اظهار داشت: در راستای طرح توازن سه درصد از اعتبار دانشگاه ها کم می شود که این رقم برای دانشگاه بیرجند 6 میلیارد و 700 میلیون تومان و سه دانشگاه بیرجند، صنعتی و بزرگمهر قاین حدود 10 میلیارد تومان است.
خامسان گفت: این در حالیست که حتی ریالی از محل طرح توازن به دانشگاه بیرجند کمک نشده است و هم از طریق نمایندگان مجلس و هم سایر مسئولان باید در این زمینه تلاش کرد.
وی بیان کرد: آموزش عالی در استان تربیت نیروی انسانی و تولید دانش در وهله نخست نیست و اگر هم باشد همپای آن بحث توسعه و امنیت پایدار این منطقه و کشور است، بزرگان استان حتی از 2 قرن قبل هم بدون شک دنبال توسعه و امنیت پایدار برای منطقه بوده اند در غیر اینصورت به سمت بخش های دیگر می رفتند.
وی با بیان اینکه از گذشته های دور تاکنون خراسان جنوبی به صادر کننده معلم مشهور بوده است اظهار داشت: پتانسیل این منطقه به گونه ای است که اگر در این زمینه سرمایه گذاری کنیم موفق خواهیم بود.
خامسان گفت: در پهنه های علمی کشور، خراسان جنوبی به عنوان استانی علمی و فرهنگی معرفی شده است و باید راه بزرگان را ادامه داد.
وی تصریح کرد: دانشگاه بیرجند به عنوان قدیمی ترین موسسه آموزشی دارای تعداد دانشجویان زیادی است لذا قوام آموزش عالی استان به نوعی قوام این منطقه است.
خامسان با بیان اینکه تحولاتی در سطح آموزش عالی کشور در حال رخ دادن است افزود: در برخی دانشگاه ها از جمله در دانشکده شهرستان سرایان با افت شدید دانشجو مواجه شده ایم که اگر در این زمینه چاره اندیشی نکنیم اوضاع سخت خواهد گذشت.
وی گفت: دانشگاه بیرجند برای توسعه آموزش عالی با جامعه خبرنگاران استان ارتباط بسیار تنگاتنگی خواهد داشت تا به عنوان دانشگاه معین و مادر منطقه بتواند به خوبی نقش ایفا کند.
رئیس دانشگاه بیرجند با بیان اینکه رسانه ها و مطبوعات باید موضوعات مرتبط با آموزش عالی را در استان جدی تر بگیرند اظهار داشت: با همکاری های دوسویه بین دانشگاه بیرجند و رسانه شاهد توسعه آموزش عالی و رفع مشکلات این حوزه خواهیم بود.
وی ادامه داد: از این طریق شجره طیبه تنومند قوی دانشگاه بیرجند که 42 سال قبل با نیت خیر بانیان ایجاد شده را تحویل صاحبان آن خواهیم داد و این محقق نخواهد شد مگر با تلاش و همکاری اصحاب رسانه که با یکدیگر در یک راستا حرکت کنیم.
خامسان به دستاوردهای سفر وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در مهرماه امسال به خراسان جنوبی اشاره کرد و گفت: حضور مسئولان مرکز یا کشوری در استان و دیدن شرایط از نزدیک بسیار موثر و پربرکت است.
وی افزود: به شکل ویژه با سفر وزیر علوم به استان در بخش دانشجویی قول های مساعدی داده شد که از جمله آن می توان به ساخت خوابگاه پسران، ارتقای سلف مرکزی دانشگاه و تغییر پخت غذای سنتی به صنعتی اشاره کرد.
وی غذا و ایاب و ذهاب را 2 مشکل اساسی دانشجویان اکثر دانشگاه ها دانست و گفت: مرتب از سلف دانشجویان دانشگاه بیرجند سرکشی می کنیم و کیفیت پخت غذا قابل دفاع است.
خامسان ادامه داد: اگر غذای سلف دانشگاه بیرجند را به صنعتی تبدیل کنیم کیفیت حداقل 50 درصد تغییر خواهد کرد چون دخالت دست وجود نخواهد داشت.
وی گفت: سیاست دانشگاه بیرجند این است که در یک برنامه 2 تا 3 ساله دانشکده ها و خوابگاه های داخل شهر را به پردیس شوکت آباد منتقل کنیم لذا درخواست احداث خوابگاه کرده ایم.
رئیس دانشگاه بیرجند ادامه داد: از این طریق بخش عمده ای از مشکل ایاب و ذهاب دانشجویان حل خواهد شد و در عوض شلوغی سرویس های دانشگاهی نیز از بین رفته و مشکلات به حداقل خواهد رسید.
وی گفت: صندوق رفاه دانشجویان نیز ساخت یک چمن مصنوعی در دانشکده امیرآباد و کمک به تجهیزات ورزشی خوابگاه ها را تعهد کرده است و تلاش داریم تا پایان سال تحصیلی فعلی عملیاتی شود.
خامسان افزود: از حوزه معاونت دانشجویی وزارت علوم 2 میلیارد و 200 میلیون تومان برای کمک به تغذیه دانشجویی دانشگاه دریافت کردیم که در این شرایط مشکلات مالی اقدام بسیار شایسته ای بود.
وی گفت: تمام قرارداد تغذیه دانشجویی دانشگاه بیرجند در سه سال گذشته در مجموع 6 میلیارد و 150 میلیون تومان بوده است اما در این ترم قرارداد حدود پنج میلیارد تومانی منعقد کرده بودیم.
رئیس دانشگاه بیرجند اظهار داشت: برای تجهیز مرکز مشاوره دانشگاه بیرجند نیز 200 میلیون تومان کمک بلاعوض شد که با حضور وزیر علوم افتتاح شده بود.
وی تاکید کرد: در سفر وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به استان نوع برقراری ارتباط برای پیشبرد اهداف دانشگاه بسیار موثر بود.
خامسان همچنین از سفر معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری به خراسان جنوبی در هفته آینده خبر داد و گفت: دوشنبه هفته آینده (17 دی ماه) سورنا ستاری به استان سفر و از نزدیک شرایط را بررسی می کند.
وی افزود: مرکز رشد و شتاب دهی دانشگاه بیرجند با حضور معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری به بهره برداری می رسد همچنین رقم اعتباری بسیار خوبی به دانشگاه اختصاص خواهد یافت.
وی اظهار داشت: مشاور وزیر و رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم نیز اواخر بهمن ماه برای افتتاح درمانگاه دانشگاه بیرجند به استان سفر می کند و تلاش داریم هر ماه حداقل یک مسئول موثر در آموزش عالی را به استان دعوت کنیم.
7557*3028

انتهای پیام /*
درصورتی که مطلب مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد از طریق صفحه تماس با ما گزارش دهید.
در صورت ناقص بودن مطلب روی منبع کلیک کنید و مطلب را بصورت کامل بخوانید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است و تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

آخرین خبرها

داغ ترین اخبار