راههاي صرفه جويي در مصرف آب

راههاي صرفه جويي در مصرف آب

راههاي صرفه جويي در مصرف آب

  بزرگنمايي:

چه خبر -
متاسفانه 40 درصد از مردم دنيا از آب سالم محرومند . طبق اعلام سازمان جهاني بهداشت، روزانه 30 هزار نفر از مردم دنيا به علت کمبود آب سالم و بهداشتي مي ميرند. در واقع مثل اين است که در مجاورت و همسايگي من و شما هر روز مردم يک شهر 30 هزار نفري از فقدان آب بهداشتي جان مي سپارند! و برابر با آمار سازمان جهاني بهداشت 80 درصد از بيماري هايي که مردم دنيا از آن ها رنج مي برند به طور مستقيم مربوط به عدم تامين آب بهداشتي و کافي است. خود ما بزرگترين دشمن خويش هستيم زيرا همين آب هاي موجود را نيز آلوده و غير قابل استفاده مي کنيم و يا اين ماده با ارزش براي حيات را با مصرف بي رويه هدر مي دهيم . اين کار باعث تقسيم ناعادلانه آب براي بشر شده و هستي تعدادي از افراد بي گناه را به خطر مي اندازد.

بيشتر بدانيد : چگونه در مصرف گاز صرفه جويي کنيم؟


روشهاي مصرف بهينه آب در خانه

1- با هر دقيقه دوش گرفتن بين 20 الي 40 ليتر آب مصرف مي شود. بنابراين بهتر است زمان مورد نياز براي دوش گرفتن را کاهش دهيم و استفاده از وان نيز ضروري نمي باشد.


2-مي توانيم با استفاده از يک ليوان آب ، دندان هاي خود را مسواک بزنيم و هنگام مسواک زدن جريان آب را قطع کنيم.

3- هنگام وضو گرفتن شير آب را بدون استفاده باز نگذاريم.


4- مواظب خرابي سيفون توالت ها باشيم چون در صورت خرابي حدود 150 ليتر در شبانه روز آب هدر مي رود.


5-چکه کردن و نشت آب از شير و لوله ها موجب هدر رفتن مقدار زيادي آب در هر 24 ساعت مي شود. پس همواره شيرها را بررسي کرده و در صورت خرابي در مورد رفع اين مشکل و تعويض واشر آن ها اقدام نماييم.


6- هنگام شستن ميوه و سبزي راه خروجي ظرفشويي را ببنديم ، و آن را تا نيمه پر از آب کنيم . سپس سبزي و ميوه را در آن بخيسانيم و ضد عفوني کنيم و در پايان سبزي ها را با دوش مخصوص آب کشي کنيم.
7-ماشين لباسشويي را با حداکثر ظرفيت مورد استفاده قرار دهيم ، هنگامي از آن استفاده کنيم که لباس به اندازه کافي جمع شده باشد و در نتيجه ماشين با ظرفيت کامل کار کند.


8- چند بطري آب آشاميدني در يخچال بگذاريم تا ناچار نشويم شير آب را براي خنک شدن باز بگذاريم و مقادر قابل توجهي آب را هدر دهيم. استفاده از يخ نيز مفيد خواهد بود.


9- باغچه را تنها در ساعات خنک روز آبياري کنيم. اين کار از رشد گياهان انگلي جلوگيري کرده و تبخير آب را به حداقل مي رساند.


10- گذرگاه و پله ها را با جارو پاکيزه نگه داريم ، اگر اين کار با شيلنگ انجام دهيم ، مقدار زيادي آب به هدر خواهد رفت.


11- براي شستن اتومبيل از چند سطل آب به جاي شيلنگ استفاده کنيم.


12-کولر آبي را بازديد کنيم و در صورت اتلاف آب از شيرهاي شناور بادوام و محکم به کار ببريم.


13- معمولا کودکان بازي با آب را دوست دارند و مقدار زيادي آب را هدر مي دهند. بنابراين توصيه مي شود مواظب کودکان خود باشيم.


14- در فصل تابستان و بخصوص در گرمترين ساعات روز که مصرف آب بيشترين حد خود را دارد ، سعي کنيد مصارف غير ضروري را کاهش دهيد تا آب به همه تعلق گيرد و فشار آن کاسته نشود و يا قطع نگردد.


15- با استفاده از يک آجر و يا بطري ، ظرفيت سيفون و يا فلاش تانک توالت را کاهش دهيم.


16- در مواردي که امکان پذير است از وسايل کاهش دهنده مصرف نظير شيرهاي قطع و وصل ، سر شيرهاي پودر کننده و شيرهاي فشارشکن استفاده نماييم.

17-آب را دور نريزيد مگر اينکه مطمئن شويد ديگر نمي توان آن را مصرف نمود.

پس از همين امروز به فکر صرفه جويي در مصرف آب تصفيه شده باشيم و در پايان هر روز از خود بپرسيم که امروز چقدر صرفه جويي کرده ايم؟

چند توصيه مهم :


- در مصرف آب تصفيه شده ، صرفه جويي نماييد که ساير هموطنان ما نيز بتوانند از آن استفاده نمايند زيرا مصرف بي رويه آب نه تنها بحران کم آبي را تشديد مي کند ، بلکه موجب توليد فاضلاب بيشتري شده و مشکلات زيست محيطي و اقتصادي فراواني را در دفع بهداشتي آن به وجود مي آورد.

- هيچ آبي را مصرف نکنيد مگر به پاکيزه و بهداشتي بودن آن اطمينان داشته باشيد.

- از آلوده نمودن آب رودخانه ها و ساير آب هاي سطحي به هر طريق ممکن بپرهيزيد و به هيچ عنوان زباله و يا فاضلاب را به داخل آب ها نريزيد.

- از آب رودخانه ها براي آشاميدن استفاده نکنيد و در صورت نياز آن را بجوشانيد.

- به جاي استفاده از کودهاي شيميايي بهتر است از کودهاي طبيعي ضد عفوني شده استفاده نماييد.
منبع : .abfa-qom.com مطالب پيشنهادي :چگونه ارزش پول را به فرزندمان آموزش دهيم ؟20 راه عالي براي صرفه جويي در مصرف انرژي و کاهش هزينه ها !چگونه برق مصرفي يخچال و فريزر را کاهش دهيم؟راه و رسم زندگي بدون يارانهبه اوضاع اقتصادي خانواده سر و سامان دهيد

Let's block ads! (Why?)

برچسب ها :

راههاي

درصورتی که مطلب مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد از طریق صفحه تماس با ما گزارش دهید.
در صورت ناقص بودن مطلب روی منبع کلیک کنید و مطلب را بصورت کامل بخوانید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است و تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

آخرین خبرها

داغ ترین اخبار