تک رقمی شدن مبلغ چک‌های برگشتی به کل چک‌های مبادله شده برای اولین بار

تک رقمی شدن مبلغ چک‌های برگشتی به کل چک‌های مبادله شده برای اولین بار

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، بر اساس آمارهای بانک مرکزی درباره چک‌های مبادله شده در اسفندماه 1397، در ماه مذکور، در کـل کشـور بـالغ بـر 7.6 میلیـون فقـره چـک بـه ارزشـی بـالغ بـر 103 هزار میلیارد تومان مبادله شد کـه نسـبت بـه مـاه قبـل از نظـر تعـداد و مبلـغ بـه ترتیـب 15.3 درصد و 39.1 درصد افزایش یافته‌است.

در این ماه، درکـل کشـور بـالغ بـر 6.9 میلیـون فقـره چـک بـه ارزشـی بـالغ بـر 93.4 هزار میلیارد تومان وصول شد که نسبت به ماه قبل از نظر تعداد و مبلغ به ترتیب 16.5 درصـد و 41.8 درصد افزایش یافته‌است. در ماه مورد گزارش، درکل کشور 91.2 درصد از کل تعداد چک‌های مبادله‌ای و 90.6 درصـد از کل مبلغ چک‌های مبادله‌ای وصول شد.

در اسفندماه 1397، در کل کشور بالغ بر 671 هزار فقره چک به ارزشی بالغ بر 9.7 هزار میلیارد تومان برگشت داده شده ‌اسـت. در ماه مورد گزارش، در کل کشور 8.8 درصد از کل تعداد چک‌های مبادلـه‌ای و 9.4 درصـد از کل مبلغ چک‌های مبادله‌ای برگشت داده شده است.

*تداوم روند نزولی نسبت چک‌های برگشتی به چک‌های مبادله شده

بر اساس آمار بانک مرکزی، در بهمن ماه 97، آمار نسبت تعداد چک‌های برگشتی به کل چک‌های مبادله شده برای اولین بار تک رقمی شد و به 9.7 درصد رسید. اما آمار اسفندماه رکورد های قبلی را نیز جا به جا کرد به گونه ای که نسبت تعداد چک‌های برگشتی به کل چک‌های مبادله شده باز هم کاهش یافت و به عدد 8.8 درصد رسید. این اتفاق در حالی رخ داد که تعداد و مبلغ چک‌های مبادله شده در اسفندماه نسبت به بهمن ماه، رشد چشمگیری یافته بود. علاوه بر این، برای اولین بار در دوسال اخیر، نسبت ارزش چک‌های برگشتی به کل چک‌های مبادله شده در اسفندماه نیز تک رقمی شد و به 9.4 درصد رسید.

طبق نظر کارشناسان، دلیل اصلی کاهش چشمگیر تعداد و مبلغ چک‌های برگشتی در ماه های اخیر، تصویب قانون جدید صدور چک در آبان‌ماه 97 بوده است.

نکته مهم آمارهای جدید بانک مرکزی این است که باتوجه به ثبات نسبی اقتصادی در ماه اسفند، تعداد و مبلغ چک‌های مبادله شده و برگشتی نیز بیشتر شده‌ است ولی نسبت تعداد و مبلغ چک‌های برگشتی به چک‌های مبادله شده کاهش یافته است که نشاندهنده موفقیت قانون جدید چک است.

با توجه به اجرایی شدن بندهای دیگر قانون جدید صدور چک با صدور بخشنامه جدید بانک مرکزی مانند شیوه جدید پیگیری قضایی چک‌های برگشتی از اواخر اسفند 97، انتظار می رود شاهد کاهش بیشتر نسبت تعداد و مبلغ چک‌های برگشتی به چک‌های مبادله شده در سال 98 باشیم.

انتهای پیام

 

درصورتی که مطلب مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد از طریق صفحه تماس با ما گزارش دهید.
در صورت ناقص بودن مطلب روی منبع کلیک کنید و مطلب را بصورت کامل بخوانید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است و تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

آخرین خبرها

داغ ترین اخبار