رسانه ها و شبکه های اجتماعی - علی حبیبی*

رسانه ها و شبکه های اجتماعی - علی حبیبی*

ظهور شبکه های اجتماعی در واقع فرصت بی بدیلی برای رسانه ها بوجود آورد تا از این وسیله برای پیشبرد امور خود بهره گیرند. هر چند برخی معتقدند که شبکه های اجتماعی تهدیدهای زیادی برای رسانه های مکتوب و غیرمکتوب بوجود آورده اما همه کارکردهای این شبکه ها را نمی توان تهدید دانست زیرا رسانه ها از این ابزار در جهت اهداف خود نیز می توانند استفاده کنند.
جدا از اینکه همین حالا خیلی از رسانه ها از طریق شبکه های اجتماعی محصولات خود را در اختیار مخاطبان قرار می دهند، با اینحال می توانند از این طریق نیز خیلی راحت تر با افکار و نقطه نظرات مردم در اسرع وقت آشنا شوند.
شبکه های اجتماعی در واقع فرصتی برای قاطبه مردم بوجود آورده که خود نیز تولید کننده باشند هر چند خیلی از محصولات آنان ناقص یا غیر قابل استناد باشد. بهرحال همانطور که گفته شد هیچ رسانه ای نمی تواند در همه مکان ها و مناطق خبرنگار یا نماینده داشته باشد و همین موضوع می تواند خلاء اساسی در فعالیت های این رسانه ها بوجود آورد یا میزان پوشش آنها را کاهش دهد.
با این تفاسیر، بهره گیری رسانه ها از ظرفیت های شبکه های اجتماعی به معنی این است که در اسرع وقت و در اقصی نقاط جامعه می توانند به خواسته ها، مطالبات و مشکلات مطرح در سطح جامعه و شبکه های اجتماعی دسترسی داشته باشند.
در واقع شبکه های اجتماعی با همه تهدیدهایی که می توانند برای رسانه ها به همراه داشته باشند، ظرفیت و امکانی نیز برای آنان فراهم کرده اند که تقریبا نسبت به بسیاری از تحولات جامعه با خبر باشند.
شبکه های اجتماعی دارای نقاط ضعف زیادی هستند که مهمترین آنها می تواند ارائه مطالب فاقد تحلیل و تفسیر درست، انتشار شایعه و در مجموع، تولید مطالب غیرحرفه ای باشد که همه اینها می تواند سطح اعتماد مخاطب را با مشکل روبرو کند.
رسانه های حرفه ای و رسمی می توانند با ارائه تحلیل های مختلف از رویدادها، همچنان به فعالیت های خود ادامه دهند و در کنار آن نیز برای ارتقای فعالیت ها از ظرفیت های این شبکه ها نیز استفاده کنند.
این رسانه ها می توانند از لابلای مطالب شبکه های اجتماعی، سوژه های مختلف را رصد کنند و آن را به صورت حرفه ای و واقعی به مخاطبان ارائه کنند تا میزان پوشش و کیفیت کار خود را بالا ببرند.
البته همین حالا بسیاری از مطالب شبکه های اجتماعی از تولیدات رسانه ها است که شاید یکی از عواملی که باعث رجوع مردم به این شبکه ها نیز می شود همین بازنشر مطالب رسانه ها باشد که موثق نیز هست.
در عصر شبکه های اجتماعی، بی توجهی به تحولات جامعه که بخشی از آن در همین شبکه های اجتماعی منتشر می شود، ادامه فعالیت رسانه ها را با دشواری روبرو خواهد کرد.
--------------------------------------------------------------------------
**دبیر سرویس اجتماعی ایرنا

اجتمام**1569**1021

انتهای پیام /*
درصورتی که مطلب مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد از طریق صفحه تماس با ما گزارش دهید.
در صورت ناقص بودن مطلب روی منبع کلیک کنید و مطلب را بصورت کامل بخوانید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است و تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

آخرین خبرها

داغ ترین اخبار