راه‌اندازی دفتر توانمندسازی بیمه‌شدگان/مهمترین چالش‌ درمان چیست

راه‌اندازی دفتر توانمندسازی بیمه‌شدگان/مهمترین چالش‌ درمان چیست

شاهرخ رامزی در گفت‌وگو با خبرنگار سلامت خبرگزاری تسنیم، با اشاره به اینکه در حال حاضر حدود 41 میلیون نفر تحت پوشش سازمان بیمه سلامت ایران هستند، اظهار داشت: این سازمان دارای پنج صندوق بیمه ای شامل صندوق کارکنان دولت، بازنشستگان، بیمه همگانی، بیمه روستاییان و عشایر و سایر اقشار است.

وی با بیان اینکه بخشی از منابع سازمان از محل بودجه عمومی دولت تامین می‌شود، افزود: بخشی دیگر نیز از محل درآمدهای داخلی سازمان بیمه سلامت ایران یعنی پرداخت حق بیمه توسط کارمندان است. همچنین بخشی از منابع از محل ردیف‌های متمرکز وزارت بهداشت تامین می‌شود.

رامزی در خصوص تعهدات این سازمان و تناسب آن با منابعی که در اختیار دارد، اظهار کرد: در حال حاضر بر مبنای درآمدی که بابت بیمه شدگان از منابع مختلف به دست می‌آوریم 26 هزار تومان است در حالیکه به طور متوسط هزینه‌هایی توسط این سازمان انجام می شود 38 هزار تومان است، به این معنا که در طول سال در خانواد ه 41 میلیون نفری با همین سرانه، معادل پنج هزار و 700 میلیارد تومان برای ارائه خدمت کسری اعتبار داریم که با توجه به افزایش هزینه‌ها در سال 97 باز هم این کسری منابع را خواهیم داشت. بنابراین با رویکرد مدیریت هزینه تلاش خواهیم کرد بخشی از کسری اعتبارات را جبران کنیم.

وی با بیان اینکه پنج هزار و 700 میلیارد تومان زیان انباشته سالانه سازمان بیمه سلامت محسوب می‌شود، گفت: حدود 10درصد از این زیان را می‌توان از طریق مدیریت هزینه تامین کنیم ولی برای سایر بدهی انباشته باید شخص رئیس جمهوری، وزیر بهداشت، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و تمامی مدیرانی که دست اندرکارحوزه سلامت هستند حمایت جدی از سازمان بیمه سلامت داشته باشند.

رامزی در خصوص تحقق منابع در طرح تحول سلامت در سال 97 افزود: نمایندگان مجلس شورای اسلامی هفت هزار و 500 میلیارد تومان از طریق اسناد خزانه برای جبران پرداخت بدهی‌های بیمه سلامت در سال 97 پیش بینی کردند که امیدواریم در مرحله بررسی نهایی نیز تصویب شود تا بتوانیم بخشی از بدهی‌های سازمان را پرداخت کرده و با مدیریت منابع با کاهش اعتبار مواجه نشویم.

وی با اشاره به مهترین چالش‌های بخش درمان گفت: از شهریور ماه امسال که مسئولیت بیمه سلامت از وزارت رفاه به وزارت بهداشت منتقل شده بدهی‌های سازمان بیمه سلامت متعلق به مهرماه سال 95 بوده است ولی خوشبختانه این سازمان با تدابیر اندیشده شده و حمایت رئیس جمهوری و وزارت بهداشت هم اکنون بدهی‌های داروخانه‌ها را تا پایان شهریور و بدهی بیمارستانهای دولتی تا آخر اردیبهشت ماه و بیمارستانهای غیردولتی را تا پایان فروردین ماه سال 96 را پرداخت کرده است که امیدواریم با دریافت تخصیص‌های دوماهه آخر سال بتوانیم گامی به سمت جلو برداریم.

معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان بیمه سلامت ایران در خصوص اقدامات این سازمان در بخش تجهیزات پزشکی و دارو اظهار کرد: در بهمن ماه امسال به دستور رئیس جمهوری دو هزار میلیارد تومان به این سازمان اختصاص داده شده که برای پرداخت بدهی داروخانه‌ها و تجهیزات پزشکی در اختیار دانشگاههای علوم پزشکی قرار گرفت.

رامزی طرح پزشک خانواده و نظام ارجاع و حوزه بیمارستانهای دولتی و مطالبات داروخانه‌ها را از مهمترین اولویت‌های سازمان بیمه سلامت ایران در پرداخت معوقات عنوان کرد.

وی با تاکید بر توجه بیمه سلامت به حوزه پیشگیری به جای درمان گفت: حوزه آموزش و نقش رسانه‌ها در آموزش عمومی بسیار پُررنگ است و سازمان بیمه سلامت ایران مایل به سرمایه گذاری در بخش آموزش برای کاهش هزینه‌ها و نهادینه کردن آموزش در بدنه سازمان بیمه سلامت است تا از این طریق بتوانیم منابع را مدیریت کنیم و نظام آموزشی منسجمی را برای کمک به پیشگیری از افزایش هزینه‌های درمان با همراهی وزارت بهداشت اجرایی کنیم. نگاه این سازمان این است که از طریق رسانه‌ها از جمله صدا و سیما مجموعه آموزشی را توسعه دهد که دانشگاهها نیز در این زمینه مدنظر ما خواهد بود.

معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان بیمه سلامت ایران به نظام پزشک خانواده و سیستم ارجاع اشاره کرد و اظهار کرد: اجرای این برنامه از تاکیدات مقام عالی وزارت بهداشت است که ما این موضوع را در دستور کار قرار داده و این مسیر را ادامه خواهیم داد.

وی با اشاره به راه اندازی دفتر توانمند سازی بیمه شدگان تحت پوشش این سازمان، افزود: سازمان بیمه سلامت ایران در ارتباط با آموزش بهتر بیمه شدگان دفتر توانمند سازی راه‌اندازی کرده است.

انتهای پیام/

درصورتی که مطلب مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد از طریق صفحه تماس با ما گزارش دهید.
در صورت ناقص بودن مطلب روی منبع کلیک کنید و مطلب را بصورت کامل بخوانید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است و تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

آخرین خبرها

داغ ترین اخبار