خانه تکاني را چرا بايد مردها انجام دهند؟

خانه تکاني را چرا بايد مردها انجام دهند؟

خانه تکاني را چرا بايد مردها انجام دهند؟

  بزرگنمايي:

چه خبر - مردان بايد خانه تکاني نوروزي را انجام دهند

نتايج يک تحقيق نشان مي دهد که خطر تميز کردن خانه با استفاده از مواد پاک کننده براي ريه زنان به اندازه کشيدن روزي 20 نخ سيگار است اما تاثيري برريه مردان ندارد. محققان دانشگاه برگن نروژ در اين مطالعه ريه شش هزار و 235 زن و مرد را در 22 مرکز مورد بررسي قرار دادند و دوباره آنها را بعد از 22 سال مورد پيگيري قرار دادند.
محققان از اين افراد سوال کردند که آيا آنها تنها خانه خود را تميز مي کردند و يا به عنوان نيروهاي خدماتي فعاليت دارند. همچنين تعداد دفعات استفاده از محصولات پاکيزه کننده مايع و افشانه ها را از اين افراد سوال کردند. اين تحقيق نشان داد، زناني که حداقل هفته اي يک بار خانه هاي خود را تميز کرده اند و يا به عنوان کارگران حرفه اي تميزکار فعاليت داشته اند، کاهش شديدي را در ظرفيت ريه خود تجربه کردند.
بر اساس نتايج اين مطالعه، کاهش ايجاد شده در ظرفيت ريه زنان هر دو گروه با کاهش ظرفيت ريه بر اثر کشيدن روزي 20 نخ سيگار براي مدت 10 تا 20 سال برابر بود.
نويسندگان اين مطالعه هشدار مي دهند که استفاده از محصولات پاکيزه کننده براي زنان خطري براي سلامت تنفسي آنها محسوب مي شود. اما استفاده از اين محصولات بر ريه مرداني که يا تنها خانه خود را تميز مي کردند و يا به عنوان کارگران حرفه اي تميزکار فعاليت داشتند، هيچ تاثيري ندارد.
محققان اظهار داشتند که استفاده از محصولات پاکيزه کننده براي تميز کردن خانه باعث بروز التهاب با درجه کم در ريه ها مي شود و بروز اين التهاب در طول سال ها به آسيب دائمي در راه هاي هوايي منجر مي شود.
محققان افزودند: به خوبي مشخص شده است که قرار گرفتن در معرض محرک هاي راه هاي هوايي مانند آمونياک و مواد سفيد کننده که هر دو در محصولات تميز کننده خانه مانند سفيد کننده ها و پاک کننده هاي توالت وجود دارند باعث بروز تغييرات فيبروتيک در بافت ريه شده که به زخم هاي ريه منجر مي شود.
به گفته محققان، محصولاتي که براي تميز کردن خانه استفاده مي شوند، هم باعث آزردن ريه ها مي شوند و هم در طول زمان تغييرات دائمي در ريه ها ايجاد مي کنند.
محققان اظهار داشتند که اين کاهش در ظرفيت ريه به اين دليل اتفاق مي افتد که مواد شيميايي محصولات پاکيزه کننده باعث تخريب مخاط غشاي راه هاي هوايي شده که در طول زمان به بروز تغييرات دائمي در راه هاي هوايي منجر مي شود.اما اين مطالعه نشان داد که ريه مرداني که مرتب از محصولات پاکيزه کننده استفاده مي کنند، تحت تاثير قرار نمي گيرند. آنها حدس زدند که اين موضوع مي تواند به اين دليل باشد که ريه مردان کمتر تحت تاثير مواد شيميايي پاکيزه کننده قرار مي گيرند.
تحقيق قبلي نشان داده است که ريه هاي مردان نسبت به آسيب ناشي از محرک هاي مختلف مانند دود سيگار و گرد و غبار چوب مقاوم تر است. وي افزود: پيام اصلي اين مطالعه اين است که استفاده طولاني مدت از مواد شيميايي پاکيزه کننده خانه به احتمال زياد باعث وارد آمدن آسيب جدي به ريه ها مي شود.
محققان با تاکيد بر اينکه استفاده از اين محصولات شيميايي معمولا غيرضروري هستند، گفت: به استثناي لزوم استفاده از سفيد کننده ها براي سرويس بهداشتي، استفاده از پارچه هاي ميکروفيبر و آب براي بيشتر اهداف تميز کردن خانه ها کافي است.


Let's block ads! (Why?)

برچسب ها :

تکاني مردها انجام

درصورتی که مطلب مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد از طریق صفحه تماس با ما گزارش دهید.
در صورت ناقص بودن مطلب روی منبع کلیک کنید و مطلب را بصورت کامل بخوانید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است و تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

آخرین خبرها

داغ ترین اخبار