زاینده رود از فردا برای تامین حقابه زیست محیطی بازگشایی می شود

زاینده رود از فردا برای تامین حقابه زیست محیطی بازگشایی می شود

حسن ساسانی در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به پیرو نامه استاندار اصفهان به وزیر نیرو اظهار داشت: مقرر شد ۲۰ میلیون متر مکعب در ماه های بهمن و اسفند در بستر رودخانه به منظور تامین حقابه محیط زیستی رهاسازی شود.

وی افزود: این درخواست در کمیته برنامه ریزی و تلفیق ذیل کارگروه احیا زاینده رود مطرح و مصوب خواهد شد و در این مدت به منظور تثبیت آب در زاینده رود هر روز پایشی انجام می شود تا مشخص شود که با چه مقدار آب، حقابه زیست محیطی رودخانه تامین خواهد شد.

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای استان اصفهان با اشاره به تخلیه ۴۰ میلیون متر مکعب آب از سد رودشتین به تالاب گاوخونی تصریح کرد: با توجه به اینکه خروجی از سد رودشتین به ۲ متر مکعب تثبیت شده است؛ اما با وجود زهاب های کشاورزی، ورودی تالاب گاوخونی بیش از خروجی از سد رودشتین بوده است.

وی با بیان اینکه تاکنون ۲۳ درصد از حقابه تالاب گاوخونی تامین شده است اضافه کرد: رهاسازی آب از بیست و پنجم دی ماه با هدف پایداری رودخانه در جهت تامین حقابه محیط زیستی در شهر است.

گفتنی است ذخیره کنونی سد زاینده رود را ۳۱۶ میلیون متر مکعب و ورودی به آن را ۱۴ متر مکعب برثانیه اعلام کرد. میزان بارش ها در سرشاخه های زاینده رود از ابتدای سال آبی جاری تاکنون ۳۹۳ میلی متر گزارش شده است در حالی که در مدت مشابه سال گذشته ۷۴۸ میلی متر بوده است.

درصورتی که مطلب مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد از طریق صفحه تماس با ما گزارش دهید.
در صورت ناقص بودن مطلب روی منبع کلیک کنید و مطلب را بصورت کامل بخوانید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است و تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

آخرین خبرها

داغ ترین اخبار