ظروف سرطان زا هنوز در دست مردمند

ظروف سرطان زا هنوز در دست مردمند

فروشگاه ایران کوک ظروف سرطان زا هنوز در دست مردمند دسته بندی: اخبار به وسیله فروغ رضوی | 0 دیدگاه ۴۱ بازدید اتحادیه اروپا در اقدامی استفاده از ظروف پلاستیکی یکبار مصرف را ممنوع کرده است. اما در ایران همچنان ظروف سرطان زا یا همان ظرف‌های یکبار مصرف پلاستیکی، جولان می‌دهند و خودنمایی می‌کنند و این روزها بیشتر از روزهای دیگر.

در پیش‌نویس سند، ممنوعیت ظروف و پلاستیک‌های یکبار مصرف اتحادیه اروپا آمده است: محصولات پلاستیکی یکبار مصرف که جایگزین‌های مناسب آنها به راحتی در دسترس عموم قرار دارند به منظور محدود کردن تاثیرات آنها بر محیط زیست نباید در بازارهای اتحادیه اروپا وجود داشته باشند. اقلام پلاستیکی که در لیست ممنوعیت قرار گرفته‌اند، گوش پاک کن‌ها (به استثنای نمونه‌های پزشکی آنها)، چنگال‌ها، چاقوها، قاشق‌ها، بشقاب‌ها، نی‌ها، همزن‌ها و دسته و گیره‌های بادکنک پلاستیکی هستند.

 

ظروف سرطان زا

 

در ایران اما این شب‌ها در ایام ماه مبارک رمضان، همچون سایر مناسبت‌های دیگر، به ویژه در مراسم افطاری از مساجد گرفته تا ادارات و … و همچنین مغازه‌هایی که حلیم و آش عرضه می‌کنند و به دست مردم می‌دهند، ظروف‌ یکبار مصرف پلاستیکی در رنگ و نقش‌های متنوع دیده می‌شوند و غم انگیزتر اینکه مردم هم استقبال می‌کنند و این نشان می‌دهد که در ایران نه مسئولان به فکر سلامت مردم هستند و نه مردم به فکر سلامت خود. (مردم هنوز به آموزش‌های خود مراقبتی به شدت نیاز دارند).

این همه در حالی‌ست که براساس مصوبه کمیسیون فرهنگی هیأت دولت در سال 89، تمام دستگاه‌های اجرایی موظف به جایگزینی ظروف یکبار مصرف گیاهی به‌جای ظروف یکبار مصرف پلیمری شدند و سالهاست که وزات بهداشت اعلام کرده است که نسبت به نظارت بر استفاده از ظروف یکبار مصرف برپایه گیاهی (زیست تجزیه‌پذیر) در تمام دستگاه‌های اجرایی و واحدهای صنفی و صنعتی تحت پوشش نظارتی خود اقدام خواهد کرد اما گویی هیچ نظارتی نیست که ظروف یکبار مصرف پلاستیکی، این چنین در کشور یکه‌تازی می‌کنند.

 

ظروف یک بار مصرف سرطان زا

 


کارشناسان بهداشتی ایران و جهان، همواره نسبت به استفاده غیرمناسب و غیر اصولی از ظروف یکبار مصرف پلاستیکی، هشدار داده اند. آن‌ها می‌گویند: ظروف یکبار مصرف پلاستیکی، پس از آزبست و اشعه ا‌یکس، یکی از عوامل جدی بروز انواع سرطان در دراز مدت است چرا که این ظروف از مونومر تشکیل شده است و مونومرها وقتی در مواجهه با دمای بالاتر از 65 درجه قرار می‌گیرند، مواد سمی آزاد می‌کنند. به بیان بهتر، وقتی در ظروف یکبار مصرف پلاستیکی، مواد غذایی و آشامیدنی داغ ریخته می‌شود، ترکیبات شیمیایی سمی موجود در دیواره ظروف آزاد شده و داخل مواد غذایی می‌شود.

بیش از 50 نوع بیماری از طریق استفاده از ظروف یک‌بارمصرف پلاستیکی به انسان منتقل می‌شود. ظروف یک‌بارمصرف پلیمری که منشأ نفتی دارند، به‌علت اینکه در مواد غذایی گرم، چربی‌دار و مواد ترش و اسیدی حل می‌شوند، بیماری‌زا هستند. ریختن غذای داغ و چرب در ظروف یک‌بارمصرف، محیط مناسبی برای رشد انواع میکروب‌هاست.

در ظروف پلاستیکی ماده‌ای به نام دیوکسین آزاد می‌شود که خطر بروز سرطان را افزایش می‌دهد. ریختن غذای داغ در ظروف یک‌بارمصرف با رنگ روشن و شیشه‌ای سبب آزادشدن مونومرها (موادشیمیایی) می‌شود که روی هورمون‌ها و غدد ترشحی بدن اثرات نامطلوب می‌گذارد و سرطان‌زاست و اینکه ظروف یک‌بارمصرف از ترکیبات پلیمری ساخته شده که این ترکیبات برای بدن اثرات زیانبار دارد و …..

با این همه خطر اما حضور پررنگ و کاربرد نادرست این ظروف در کشور به خوبی نمایان است و ظاهرا هیچ اراده‌ای هم برای مقابله با این ظروف وجود ندارد و شاید به همین دلیل است که ایران جزو پنج کشور اول دنیا در زمینه مصرف پلاستیک شناخته شده است و نتوانسته‌ایم و یا بهتر بگویم نخواسته‌ایم که ظروف یکبار مصرف پلاستیکی را جمع آوری کنیم.

قطعا دلایلی برای نبود عزم راسخ برای مقابله با ظروف یکبار مصرف پلاستیکی به شکل کاربرد نامناسب آن وجود دارد اما با وجود آمار رو به رشد سرطان در ایران، به نظر می‌رسد که باید تعلل را کنار گذاشت و فکر عاجلی در این باره کرد.

وقت آن است که نظارت بیشتر کنیم. وقت آن است که به مردم  بیشتر آموزش داده شود که از ظروف یکبار مصرف پلاستیکی استفاده درست کنند و از خود مراقبت نمایند و البته که خودمراقبتی قطعا نیاز به آموزش دارد و متولیان سلامت کشور باید در این زمینه جدی‌تر عمل کنند. 

  شبکه های اجتماعی

برای دریافت بروزرسانی ها عضو خبرنامه ما شوید.

مطالب مرتبط: نشانه‌های اولیه ایدز در مردان رد دعوت میهمانی افطار رئیس جمهور و پاسخ آزاده نامداری 28 گرانترین شهر دنیا رفع عطش در ماه رمضان با ساده‌ترین روش‌ها ناصر ملک مطیعی درگذشت

ظرف نذری, ظروف‌ سرطان زا, ظروف‌ يكبار مصرف

رد دعوت میهمانی افطار رئیس جمهور و پاسخ آزاده نامداری نشانه‌های اولیه ایدز در مردان جدیدترین دستورهای آشپزی حلوا مجلسی حلوا مجلسی خوش عطر خوراک گوشت و قارچ خوراک گوشت و قارچ گوشت لاپلو کباب لاپلو ]]> جدیدترین خبر روز نشانه‌های اولیه ایدز در مردان نشانه‌های اولیه ایدز در مردان ظروف سرطان زا هنوز در دست مردمند ظروف سرطان زا هنوز در دست مردمند رد دعوت میهمانی افطار رئیس جمهور و پاسخ آزاده نامداری رد دعوت میهمانی افطار رئیس جمهور و پاسخ آزاده نامداری 28 گرانترین شهر دنیا 28 گرانترین شهر دنیا رفع عطش در ماه رمضان با ساده‌ترین روش‌ها رفع عطش در ماه رمضان با ساده‌ترین روش‌ها ]]> جدیدترین مطالب تغذیه و سلامتی کم کردن وزن : سه روش علمی و ساده کم کردن وزن : سه روش علمی و ساده     برای کم کردن وزن روش های بسیاری وجود … جلوگیری از تضعیف حافظه با رژیم غذایی سالم جلوگیری از تضعیف حافظه با رژیم غذایی سالم   حتماً شنیده اید که میگویند: «شما آن چیزی هستید … خرافات غذایی را بشناسیم (قسمت دوم) خرافات غذایی را بشناسیم (قسمت دوم)   خرافات غذایی را بشناسیم     خرافات غذایی که … خرافات غذایی را بشناسیم (قسمت اول) خرافات غذایی را بشناسیم (قسمت اول)   خرافات غذایی را بشناسیم (قسمت اول)     امروزه … ۶ کاری که می‌توانید هر روز برای جلوگیری از سرطان انجام دهید ۶ کاری که می‌توانید هر روز برای جلوگیری از سرطان انجام دهید     با وجود تلاش روز افزون پزشکان برای یافتن …

پیوندها آشپزی حرفه ای با باکس های تازه پز استخدام مترجم انگلیسی و آلمانی بکینگ پودر هرمین، بهترین و با کیفیت ترین ترجمه تخصصی ترجمه گوگل فارسی انگلیسی خرید ساعت بصورت اینترنتی دارالترجمه روسی دارالترجمه فرانسه دانلود مقاله رایگان و بدون محدودیت قالب کیک لوازم برقی خانگی و آشپزخانه یخچال بوش و سامسونگ غذاهای درخواستی طرز تهیه ته چین طرز تهیه قورمه سبزی طرز تهیه قیمه طرز تهیه کوفته طرز تهیه لازانیا
برچسب ها :

سرطان مردمند

درصورتی که مطلب مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد از طریق صفحه تماس با ما گزارش دهید.
در صورت ناقص بودن مطلب روی منبع کلیک کنید و مطلب را بصورت کامل بخوانید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است و تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

آخرین خبرها