رشد اقتصادی در ایران با اتلاف منابع همراه است

رشد اقتصادی در ایران با اتلاف منابع همراه است

معاون پارلمانی وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: رشد اقتصادی در ایران با اتلاف منابع همراه است.

به گزارش ایسنا، سید مصطفی رضوی در همایش ملی کار آفرینی، توسعه صادرات و بین‌المللی سازی کسب و کار که در مجتمع  آموزشی و رفاهی شرکت نفت محمودآباد برگزار شد با بیان اینکه اقتصادهای متکی بر بهره وری یکی از دسته‌های تقسیم بندی اقتصادی دنیا است، اظهار کرد: در برنامه اول توسعه سال های ۱۳۶۸ تا ۱۳۷۲ رشد بهره‌وری نیروی کار ۲.۴ و رشد بهره وری سرمایه ۵ درصد بوده است.

وی با اشاره به اینکه دوره پس از جنگ رشد بهره‌وری کل عوامل تولید ۰.۴ درصد بود، افزود: در برنامه دوم بهره‌وری نیروی کار منفی ۰.۴، بهره‌وری سرمایه ۰.۲، بهره‌وری کل عوامل تولید ۰.۱ و سهم بهره وری از کل رشد اقتصادی ۲۸ درصد بوده است.

معاون پارلمانی وزیر اقتصادی و دارایی در ادامه از  برنامه چهارم در سال‌های ۱۳۸۴ تا ۱۳۸۸ دوره نفت بالای ۱۰۰ دلار خبر داد و گفت : بهره وری نیروی کار در این دوره ۹.۲، سرمایه منفی ۰.۲، بهره وری کل عوامل تولید ۱.۱ و سهم بهره وری کل عوامل تولید از رشد اقتصادی ۲۵ درصد است.

وی خاطرنشان کرد: برنامه پنجم از سال‌های ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۳ شاخص های بهره‌وری اول توسعه منفی ۰.۶، رشد سرمایه منفی ۹.۲، رشد بهره وری عوامل تولید منفی ۹.۱ درصد بوده که در مجموع سهم کل بهره وری عوامل تولید از رشد اقتصادی در دوره پنجم صفر درصد بوده است.

این مسئول با تاکید بر اینکه اقتصاد ایران در بهره وری جایی نداشته و رشد اقتصادی با اتلاف منابع همراه است، تصریح کرد: به عنوان مثال در ایران به ازای هر ساعت کار ۷.۱ دهم دلار ارزش تولید است در حالی که این امر در کشورهای صنعتی بیش از ۴۰ دلار است.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی نخستین تقسیم بندی اقتصادی دنیا را اقتصاد متکی بر منابع دانست و اظهار کرد: استفاده از منابع ذخیره‌ای نفت به عنوان چهارمین رتبه در دنیا، دومین ذخیره گاز و دارا بودن بیش از ۶۰ نوع ماده معدنی با رتبه پانزدهم از نظر دارا بودن مواد معدنی است.

رضوی در پایان جایگاه ایران در نوآوری را در رتبه سوم دسته اقتصادی یکی از عوامل موثر در رشد پایدار و بلند مدت که با ۸۱ شاخص اندازه گیری می شود دانست و خاطرنشان کرد : رتبه ایران در سال ۲۰۱۳ صد و سیزده، در ۲۰۱۴ صد و بیست و در آخرین مجمع جهانی اقتصاد در سال ۲۰۱۷ به هشتاد و نه بهبود پیدا کرده و در این شاخص رقابت پذیری در میان ۱۹ کشور منطقه امارات اول و ایران رتبه ۱۳ را دارد.

انتهای پیام
درصورتی که مطلب مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد از طریق صفحه تماس با ما گزارش دهید.
در صورت ناقص بودن مطلب روی منبع کلیک کنید و مطلب را بصورت کامل بخوانید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است و تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

آخرین خبرها

داغ ترین اخبار