تبلیغات

loading...

تنها 22 درصد از واحدهای صنعتی کشور زیر پوشش استاندارد قرار دارند

به گزارش خبرگزاری تسنیم از زنجان، غلامرضا امینی امروز در همایش استاندارد و تجلیل از واحدهای نمونه کیفی اظهار داشت: اجرای استانداردها توسعه ملی را به همراه دارد و هفت کشور قدرتمند جهان به لحاظ به‌کارگیری استانداردها پیشتاز هستند.

وی به تلاش جمعی برای پیاده‌سازی استانداردها در کشور تأکید کرد و افزود: پیشرفت‌های خوبی در زمینه تدوین و اجرای استانداردها حاصل شده اما در همه بخش‌ها ظهور و بروز پیدا نکرده است.

مدیرکل نظارت بر صنایع غذایی، بهداشتی، آرایشی و حلال سازمان ملی استاندارد ایران به لزوم آشنایی صادرکنندگان با مقررات بین‌المللی اشاره کرد و گفت: یک تاجر یا تولیدکننده باید استانداردهای کشور مقصد، مقررات فنی، رویه ارزیابی انطباق و کنوانسیون‌های بین‌المللی و آیین‌نامه‌های اتحاد بین کشورها را مد نظر قرار دهد.

وی با اشاره به فعالیت 100 هزار واحد صنعتی در کشور ابراز کرد: از این تعداد فقط 22 هزار واحد صنعتی تحت پوشش استاندارد است و این در حالی است که استانداردها حداقل معیارهای قابل قبول محسوب می‌شوند.

امینی تصریح کرد: طرح رویکرد نوین استانداردسازی به زودی به استان‌ها ابلاغ می‌شود که بر‌اساس آن واحدهای دارای استاندارد اجباری خودشان اظهارنامه انطباق را تکمیل می‌کنند و این کار با سودی که برای تولیدکننده و مصرف‌کننده دارد، برخلاف رویه قبلی که هزینه را برای دولت‌ها، تجار و تولیدکننده افزایش می‌داد، سبب کاهش هزینه‌ها و تحول نظام استانداردسازی می‌شود.

این مسئول با اشاره به اینکه اساس تدوین استانداردها با مقررات فنی در سایه تکنولوژی متفاوت است عنوان کرد: این موارد در معیارهایی مانند ایمنی و محیط زیست دارای مشترکاتی هستند و در ایران نمی‌توان برای برخی از صنایع استاندارد با تکنولوژی نوین نوشت.

رئیس نظارت بر صنایع غذایی، بهداشتی، آرایشی و حلال سازمان ملی استاندارد ایران با اشاره به اینکه استان زنجان در نظارت‌های برخط در کشور پیشتاز است بیان کرد: زنجان در امر صدور پروانه استاندارد حد مجاز آلاینده‌های محصولات کشاورزی نیز پیشقدم بوده و تا کنون هشت گواهی در این مورد به تولیدکنندگان اعطا شده است.

انتهای پیام/

واحدهای صنعتی استاندارد دارند

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار