یاسوج| طرح چند قلوزایی دام توسط جوان عشایری در کهگیلویه و بویراحمد با موفقیت اجرا شد

یاسوج| طرح چند قلوزایی دام توسط جوان عشایری در کهگیلویه و بویراحمد با موفقیت اجرا شد

به گزارش خبرگزاری تسنیم از یاسوج، جواد حبیبی زاد استادیار دانشگاه یاسوج دارای رشته علوم دامی موفق شد طرح چند قلویی زایی دام را با دردسرهای خاص خود با موفقیت اجرایی کند به گونه‌ای که عشایری که روز اول اجازه اجرای طرح را نمی‌دانند این روزها به جد پیکر اجرایی شدن این مهم هستند.

این عضو هیئت علمی دانشگاه یاسوج می‌گوید: مهمترین دستاوردم در اجرای طرح تاثیر برنامه‌های مختلف هورمونی بر عملکرد تولید مثلی میش‌های نژاد لک قشقایی تغییر نگرش عشایر نسبت به تکنیک‌ها بوده به گونه‌ای که عشایری روز اول اجازه اجرای این طرح را به صورت مجانی نمی‌داد امروز پیگیری بوده و در مقابل مشتاقانه خواهان پرداخت وجه است.

حبیبی زاد افزود: می‌توانستم همچون بسیاری از اعضای هیئت علمی دانشگاه در اتاق خود بنشینم و زیاد کایر با جامعه بیرون نداشته باشم ولی بلند شدم با هزینه‌ شخصی‌ام این طرح را در گله‌های عشایر با هدف ایجاد اشتغال و افزایش تولید گوشت اجرا کردم که خدا را شکر جواب دادو بعد از دو سال 5 هزار راس دام دوقلویی زایی و یا در برخی مواقع 3 قلوزایی داشته‌اند.

وی ابراز کرد: درصد زیادی از اشتغال استان را پرورش گوسفند و بز به خود اختصاص می‌دهد ولی عملکرد تولید مثلی بویژه نرخ دو قلوزایی بسیار پایین بوده که باید راهکاری علمی و کاربردی برای حل این مشکل در نظر گرفت که از میان روش‌های مختلف استفاده از برنامه‌های مختلف هورمونی از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است.

حبیبی زاد افزود: با توجه به اینکه خودم عشایر زاده بودم از زمان شروع به کار در دانشگاه به این فکر افتادم که باید این مشکل را حل کنم و با همکاری دانشگاه یاسوج و اداره کل امور عشایر استان کاری را شروع کردیم.

وی تصریح کرد: خوشبختانه نتایج بسیار مهمی به دست آوردیم که به میزان قابل توجهی مورد استقبال عشایر استان قرار گرفت زیرا که آنها نتایج حاصل از این طرح و تاثیر آن را در زندگی خود لمس کردند به طوری که عشایری که از اول اجازه انجام این طرح را در گله‌های خود نمی‌دادند ولی بعد از حصول نتایج علاوه بر اجازه برای انجام طرح، حاضر به پرداخت هزینه شدند.

حبیبی زاد با اشاره به اینکه با اجرای این در دام عشایر در سال دو مرتبه به صورت دوقلو و شاید 3 قلو زایش دارد، افزود: این طرح هم اکنون برای من درآمدزایی دارد هرچند این اوخر در تامین دارو یک سری مشکلاتی داریم.

انتهای پیام/م

درصورتی که مطلب مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد از طریق صفحه تماس با ما گزارش دهید.
در صورت ناقص بودن مطلب روی منبع کلیک کنید و مطلب را بصورت کامل بخوانید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است و تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

آخرین خبرها