جایگاه واقعی اطلاعات در کشور درک نشده است

جایگاه واقعی اطلاعات در کشور درک نشده است

کد خبر: 82937676 (6533325)

تاریخ خبر: 1397/03/19 ساعت: 13:20
'; $.ajax({ type: "Post", url: "/NetServices/Ajax.aspx/SendToFriend", data: "{data:'" + data + "', enterd: '" + enterd + "' , captcha:'" + captcha + "' }", contentType: "application/json; charset=utf-8", dataType: "json", success: function (msg) { if (msg.d == "") { //alert('با موفقیت ارسال شد'); ResultText.innerHTML = "

با موفقیت ارسال شد

"+ divbody; } else { alert(msg.d); ResultText.innerHTML = oldhtml; } ctl00_ctl00_ContentPlaceHolder_ContentPlaceHolder_NewsContent4_Ajaxsendfriend_uc1_Captcha_US1_chanagesecurecode(); }, error: function () { ResultText.innerHTML = "error"; } }); } function ShowPopup(layer, obj) { $(".popup").colorbox({ width: "350px", inline: true, href: "#ResultText" }); //var objLayer = document.getElementById(layer); //doPopup(objLayer,obj) }

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، فریبرز خسروی روز شنبه در نشست « آرشیو، حاکمیت،حافظ و میراث» که به مناسبت روز جهانی آرشیو ملی برگزار شد، افزود: در جامعه ای که گرسنه اطلاعات نباشد و نیاز به اطلاعات در تصمیم گیری ها و تصمیم سازی ها احساس نشود، مراجعه به کتاب و سند هم اقبال لازم را ندارد.
وی ادامه داد: هر اندازه از دو عنصر سرعت و دقت بهره مند شویم و آنها را راحت و بهینه در اختیار مخاطبان قرار دهیم، استقبال بیشتری از آرشیو ملی صورت می گیرد بنابراین باید موانع موجود در این عرصه را رفع کرد.
معاون پژوهش و منابع دیجیتال سازمان اسناد و کتابخانه ملی اضافه کرد: بخشی از اهمال در این حوزه خارج از توان ماست اما برای بخشی که به ما مربوط می شود، تمهیداتی در نظر گرفته شده، در این راستا برای در اختیار داشتن فضای مناسب، مکاتباتی هم با استانداری انجام گرفته است.
وی یکی از کارکردهای اسناد را جنبه میراثی آن دانست و افزود: برخی از اسناد از ارزش و جایگاه خاص برای یک ملت برخوردارند بنابراین باید شرایط نگهداری آنها به گونه ای باشد که برای دراز مدت بتوان از آنها حفاظت کرد هرچند فراهم کردن زمینه حافظه مندی این اسناد هم یک ضرورت است.
خسروی توضیح داد: در صورتی سازمان اسناد دارای حافظه مندی می شود که فهرست ها برای مخاطب در کمترین زمان بیشترین اطلاعات را استخراج کند از این رو رعایت استاندارد در پردازش اطلاعات نکته مهمی است.
به گفته وی، کاستی در تولید داده ها و کم کاری در این زمینه باعث می شود، در آینده دارای بانک های اطلاعاتی باشیم که جستجو در آن آسان اما دسترسی ها دشوار باشد، دلیل آن هم بی دقتی است.
سرپرست آرشیو ملی ایران کار آرشیو داران را بسیار حساس دانست و گفت: برای پیشرفت در این حوزه دو اتفاق باید رخ دهد که یکی از آنها برنامه جامع اسناد است، در این برنامه طی دو سال آینده روندهای خاصی تدوین می شود تا همه نیازهای آرشیو ماشینی شده و مجموعه ای دقیق و مستندتر بدست آید.
وی با تاکید بر ضرورت جایگزینی روندهای نوین به جای شیوه های سنتی ادامه داد: تدوین مدیریت عملکرد کار دیگر در حال انجام است که بر اساس آن، باید به این باور برسیم که نیاز است از روند سنتی فاصله گرفته و با تکنولوژی و فنآوری حرکت کنیم، از این رو باید آگاهانه با این روند مانوس شد تا کار آسان تر صورت گیرد.
خسروی اظهار امیدواری کرد با انجام این دو فعالیت، سازمانی چابک و در حال رشد را شاهد باشیم.
رییس پژوهشکده سازمان اسناد نیز در این نشست گفت: امروز با شصتمین سالروز تاسیس شورای جهانی آرشیو (ایکا) مصادف است ، شورایی که در سال 1327 هجری شمسی به عنوان سازمانی بین المللی و غیر دولتی با هدف حراست از میراث مکتوب بشر، در اجلاس سازمان یونسکو به وجود آمد و با برگزاری اولین همایش بین المللی آرشیو در سال 1329 در پاریس رسمیت یافت.
غلامرضا عزیزی اضافه کرد: اعضای شورای جهانی آرشیو در نشست عمومی سالانه ایکا، نهم ژوئن را به عنوان روز جهانی آرشیو برگزیدند به این ترتیب 9 ژوئن/19 خرداد1387، شصتمین سالگرد پایه گذاری شورای جهانی آرشیو مصادف با نخستین روز جهانی آرشیو بود روزی که نقطه عطفی برای آرشیویست های جهان است.
وی با بیان اینکه یکی از وظایف اصلی ایکا در راستای تبیین علایق فعالیت های آرشیویست ها در آرشیو دولتی و خصوصی، تنظیم و هماهنگ کردن فعالیت مجامع حرفه ای آرشیوی در سراسر دنیاست، اظهار داشت: تهیه استانداردها، مقررات، روشها و دیگر ابزارهای گردآوری، پردازش و ارائه سامانه های اطلاعاتی از جمله اهم اهداف شورای جهانی آرشیو است.
عزیزی ادامه داد: شورای جهانی آرشیو تصمیم دارد تا با اختصاص یک روز در گاهشمار یونسکو به عنوان روز جهانی آرشیو، فرصت بسیار مناسبی را برای آرشیویست های جهان در زمینه های گسترش آگاهی عمومی درباره اسناد و مدارک آرشیوی و تشویق نا آشنایان با آرشیو برای بهره گیری از منابع آرشیو و مراجعه به آرشیوها فراهم آورد.
به گفته وی، تخصیص و نامگذاری این روز فرصتی برای بالا بردن سطح آگاهی عمومی درباره آرشیو، وظایف و اهمیت آن در رسانه های عمومی کشورها فراهم می آورد و همچنین نشانگر کاستی عمده درباره آرشیوها در سطح جهانی خواهد بود.
در این نشست سیروس پرهام از بنیانگذاران سازمان اسناد ملی نیز توضیحاتی درباره چگونگی شکل گیری آرشیو ملی ارائه کرد.
ادامه دارد...
فراهنگ**1880** 1701

انتهای پیام /*
درصورتی که مطلب مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد از طریق صفحه تماس با ما گزارش دهید.
در صورت ناقص بودن مطلب روی منبع کلیک کنید و مطلب را بصورت کامل بخوانید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است و تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

آخرین خبرها