وقتی پاسخگویی نیست

وقتی پاسخگویی نیست

کد خبر: 83145205 (6807778)

تاریخ خبر: 1397/10/03 ساعت: 9:58
'; $.ajax({ type: "Post", url: "/NetServices/Ajax.aspx/SendToFriend", data: "{data:'" + data + "', enterd: '" + enterd + "' , captcha:'" + captcha + "' }", contentType: "application/json; charset=utf-8", dataType: "json", success: function (msg) { if (msg.d == "") { //alert('با موفقیت ارسال شد'); ResultText.innerHTML = "

با موفقیت ارسال شد

"+ divbody; } else { alert(msg.d); ResultText.innerHTML = oldhtml; } ctl00_ctl00_ContentPlaceHolder_ContentPlaceHolder_NewsContent4_Ajaxsendfriend_uc1_Captcha_US1_chanagesecurecode(); }, error: function () { ResultText.innerHTML = "error"; } }); } function ShowPopup(layer, obj) { $(".popup").colorbox({ width: "350px", inline: true, href: "#ResultText" }); //var objLayer = document.getElementById(layer); //doPopup(objLayer,obj) }

هدف ایرنا گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست

روزنامه اعتماد در یادداشتی به قلم محمدرضا رسولی، آورده است: در چند سال اخیر با افزایش پرونده‌های بزرگ فسادهای مالی، شاهد پخش گزارش‌های تلویزیونی از لحظات قبل از اعدام مفسدان اقتصادی هستیم؛ گزارش‌هایی که بعضا نمی‌تواند تاثیر‌گذاری موثری را بر روی افکار عمومی داشته باشد. چرا؟ چون این گزارش‌ها بیشتر برای هشدار دادن و جلب‌توجه شهروندان و سایر مفسدان به عواقب فعالیت‌هایی اینچنینی است و البته تلاش می‌کند تا نشان دهد که برخلاف تصور عامه، این پرونده‌ها باجدیت دنبال می‌شوند و رها نشده‌اند.

اما واقعیت این است که این گزارش‌ها نتوانسته و نمی‌تواند چندان که باید و شاید تاثیرگذار باشد چرا که نمی‌تواند پاسخگوی سوالات مردم و شهروندان متن جامعه در مورد مفاسد اقتصادی باشد . مثلا شهروند ما حق دارد که از خود بپرسد که متهم مشهور به سلطان سکه چرا 3 بار بازداشت و رها شده است؟ اما آیا رسانه‌ها و صدا و سیمای ما می‌تواند به چنین سوالات شهروندان پاسخ دهد؟ مسلما خیر. در واقع همان‌گونه که گفته شد تنها جنبه مثبت این گزارش‌ها جنبه هشداردهندگی آن است که آن هم با رفتارهایی که متهم پای چوبه‌دار می‌کند و دوربین را پس می‌زند یا سیگار روشن می‌کند و... از سوی وی بی‌اثر می‌شود و به تمسخر گرفته می‌شود. برای رفع این نقیصه، به نظرم رسانه‌ها باید در کل طول فرآیند رسیدگی به جرایم، حضوری پررنگ داشته باشند و تلاش کنند تا ضمن هشدارهایی که می‌دهند با روشن کردن زوایای کور پرونده‌های اینچنینی...

ثاثیرگذاری بیشتری را روی افکار عمومی داشته باشند. درحقیقت رسانه‌های ما باید بتوانند اخبار مربوط به این افراد را در متن رویدادها دنبال کنند. به بیانی رسانه‌های امروز ما پازل‌های گمشده‌ای دارند که باعث می‌شود پیام‌ها به خوبی در ذهن مخاطبان آن نقش نبندد. به عنوان مثال هر یک از این افراد وصل به آبشخورهایی هستند که ریشه‌های اصلی این پروندها را تشکیل می‌دهند . اما آیا صدا و سیما و رسانه‌های ما می‌توانند به این ریشه‌ها بپردازند ؟!

در چنین شرایطی و در وضعیتی که جامعه ما سرخورده از انعکاس اخبار به شیوه‌هایی اینچنینی است، شاید روزنامه‌نگاری «تحقیقی» یکی از بهترین گزینه‌های موجود باشد. روزنامه‌نگاری که براساس ریشه‌یابی و تحقیق در مورد رخدادها بنا شده است و می‌تواند با حقیقت‌یابی و واکاوی مسائل و معضلات جامعه، به نوعی هم افکار عمومی را اغنا کند و هم آرامش را به جامعه بازگرداند و از همه مهم‌تر اینکه ژورنالیسم فرسوده و خموده امروز را از وضعیت کنونی آن خارج کند. امیدوارم رسانه‌های ما به سمت و سویی پیش روند که مانند گذشته‌های نه‌چندان دور مرجع اعتماد و اطلاع‌رسانی مردم و شهروندان باشند و نه فقط انعکاس دهنده صرف.

*منبع: روزنامه اعتماد،1397،10،3
**گروه اطلاع رسانی**1893**9131**

انتهای پیام /*
برچسب ها :

پاسخگویی

درصورتی که مطلب مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد از طریق صفحه تماس با ما گزارش دهید.
در صورت ناقص بودن مطلب روی منبع کلیک کنید و مطلب را بصورت کامل بخوانید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است و تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

آخرین خبرها

داغ ترین اخبار