بجنورد| از انکار تا واقعیت؛ کلاف «سر در گم» طرح توسعه پتروشیمی خراسان

بجنورد| از انکار تا واقعیت؛ کلاف «سر در گم» طرح توسعه پتروشیمی خراسان

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بجنورد، طرح توسعه پتروشیمی خراسان به عنوان بزرگ‌ترین واحد صنعتی استان خراسان شمالی٬ مدت‌ها است به یکی از موضوعات داغ استان خراسان شمالی تبدیل شده است. با احداث فاز دوم این مجتمع که همان gtpp است٬ چرخ توسعه استان شتاب بیشتری گرفته و جوانان زیادی از سایه سنگین بیکاری٬ خلاص می‌شوند.

این طرح که به‌عنوان یکی از پروژه‌های سفر رئیس جمهور به استان خراسان شمالی مصوب و بنا بود در پایان سال 96 افتتاح و مشکل اشتغال استان را تا حد زیادی برطرف کند٬ هنوز به هیچ نتیجه‌ای نرسیده و وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی در آخرین سفر خود به استان خراسان شمالی از عدم انجام این پروژه عذرخواهی کرد.

مشکلات اصلی سر راه پروژه چیست؟

استاندار خراسان شمالی معتقد است این طرح نه به عنوان gtpp که با نام توسعه پتروشیمی خراسان بوده و عدم همکاری هیات امنا بزرگترین مشکل سر راه این طرح است.

محمدرضا صالحی در آخرین نشست خبری خود با اصحاب رسانه استان اظهار داشت: باید یکبار دیگر برگردیم و فیلم سال 94 که با حضور ریاست جمهوری بحث توسعه پتروشیمی مطرح شده را ببینیم. من آن موقع دبیر کاروان تدبیر و امید بودم. بحث مطرح شده توسعه پتروشیمی خراسان بود و به هر حال با فضاسازی عنوان «جی تی پی پی» مطرح شد و به یک مطالبه عمومی تبدیل شد. آن هم برای بخشی که غیر دولتی است.

وی افزود: این موضوع به نتیجه نرسید و وقت همه را هم گرفت.  توسعه اگر مطرح شده باشد هم وظیفه سرمایه گذار است. در این بازار اگر تولید کننده به فکر توسعه نباشد٬ به خصوص برای واحدهای تولیدی و صنعتی که عمر مشخصی دارند٬ بازار از دست می‌رود این‌ها قوانین ثابت و شفاف بازار است.

استاندار خراسان شمالی گفت: باید دو نکته را در نظر بگیریم. اولین نکته این است که هیئت مدیره باید به فکر توسعه این واحد تولیدی باشد. بدون در نظر گرفتن دستور رئیس جمهور؛ پتروشیمی خراسان با توجه به اینکه در قالب بخش خصوصی اداره می‌شود آن‌ها باید برای توسعه این واحد برنامه داشته باشند.

استاندار خراسان شمالی: مطالبی که در مورد قیمت سوخت و ٬آب سایر حامل‌های انرژی گفته می شود بیشتر یک بازی است. در مورد سهمیه سوخت مردادماه سال  96 اجازه این سهمیه از وزیر نفت گرفته شده است. حرف هایی که در این مورد زده می‌شود سنگ اندازی است.

وی تصریح کرد: من هم به عنوان نماینده دولت در استان موظف هستم که دستور توسعه را پیگیری کنم. باید پتروشیمی گسترش یافته و به فاز دوم آن فکر کنند. با تغییر تکنولوژی و توسعه ماشین آلات٬ فازهای بعدی باید هر چه سریعتر راه اندازی شود.

صالحی در ادامه گفت: در قوانین اقتصادی هر وقت بحث توسعه پیش می آید باید سرمایه نیز افزایش پیدا کند. پتروشیمی خراسان موظف است این افزایش سرمایه را انجام دهد و این موضوع بدون تشکیل مجمع عمومی امکان پذیر نیست. برای تشکیل مجمع عمومی باید رئیس مجمع تقاضای تشکیل مجمع عمومی فوق العاده بدهد. در موضوع پتروشیمی خراسان چند شرکت خصوصی مثل شستا و پتروفرهنگ حضور دارند که باید در افزایش سرمایه قوانین تقدم خرید رعایت شود.

وی با انتقاد از صحبت‌هایی که در مورد تحویل سوخت و  سایر مسایل این طرح گفته می‌شود٬ ادامه داد: مطالبی که در مورد قیمت سوخت و ٬آب سایر حامل‌های انرژی گفته می شود بیشتر یک بازی است. در مورد سهمیه سوخت مردادماه سال  96 اجازه این سهمیه از وزیر نفت گرفته شده است. حرف هایی که در این مورد زده می‌شود سنگ اندازی است. همچنین هیئت مدیره پتروشیمی باید بداند که هر خدمتی که از دولت دریافت می کنند هزینه‌ای دارد. برای مثال اگر  آب را در درب کارخانه تحویل بگیرند قیمت قیمت آن با اینکه آب را در بجنورد تحویل گرفته و خودشان در کارخانه تسویه کنند فرق دارد.

تنها طرح مصوبه سفر ریاست جمهوری که اجرایی نشد

به نظر می‌رسد استاندار خراسان شمالی در آخرین نشست خبری خود با خبرنگاران استان، انجام طرح gtpp در پتروشیمی خراسان را انکار کرده و قاطعانه می‌گوید رئیس جمهور هیچ گاه این قول را نداده است. این در حالی است که وزیر تعاون در سفر هفتم خود به استان از انجام نشدن این طرح اعلام پوزش کرد.

در نشست ستاد اقتصاد مقاومتی استان خراسان شمالی که با حضور علی ربیعی و انتقاد تند نمایندگان استان از وی انجام شد٬ استاندار با اشاره به دستور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی برای ایجاد شرکت جدیدی به منظور تأمین سرمایه طرح توسعه پتروشیمی بجنورد، از اجرایی شدن این طرح در آینده نزدیک خبر داد.

وی خاطرنشان کرد: طرح توسعه پتروشیمی تنها پروژه باقیمانده از سفر کاروان تدبیر و امید به استان در سال 94 است که هنوز برای آن اقدام عملی انجام نشده و مردم خراسان شمالی انتظار دارند سریع تر به نتیجه برسد.

صالحی به تداوم رایزنی های خود در این راستا اشاره کرد و افزود: اگرچه با دستور دکتر ربیعی مقرر شده است شستا با کمک سهامداران دیگر یا تأمین صددرصدی از منابع در اختیار خود این طرح را به پیش ببرد، اما در گفت و گوهایی که با مدیران شرکت های پتروفرهنگ و سرمایه گذاری بانک سپه داشتم، آن ها نیز برای مشارکت در این طرح قول مساعد داد.

قول دوباره وزیری بدقول؛ طرح توسعه پتروشیمی شتاب می‌گیرد

وزیر تعاون در نشست ستاد اقتصاد مقاومتی استان خراسان شمالی علاوه بر عذرخواهی به‌خاطر انجام نشدن طرح توسعه پتروشیمی استان٬ خاطرنشان کرد: برای توسعه پتروشیمی مقرر شد شرکت جدیدی با محوریت شستا تشکیل شود و در یک برنامه زمان بندی شده، با تأمین سرمایه مورد نیاز از طریق سهام داران کنونی یا تأمین صددردصد منابع از طریق شستا، کارها شتاب بگیرد.

وی افزود: ضمن این که موافقت وزیر نفت برای تأمین خوراک گاز این واحد را دریافت کردم و مقدمات کار فراهم شده است.

ربیعی با بیان این که خراسان شمالی با گفت و گو و مدارا می‌تواند به کانون توسعه تبدیل شود، از نمایندگان مجلس خواست در کنار استاندار باشند تا متقاضیان سرمایه گذاری هم‌صدای یکدست و حمایت گرانه از این استان بشنوند.

وزیر تعاون: برای توسعه پتروشیمی مقرر شد شرکت جدیدی با محوریت شستا تشکیل شود و در یک برنامه زمان بندی شده، با تأمین سرمایه مورد نیاز از طریق سهام داران کنونی یا تأمین صددردصد منابع از طریق شستا، کارها شتاب بگیرد.

وی گفت: نمایندگان مجلس توسعه استان را اصل بدانند و برای جذب سرمایه ها و کارآفرینان به این استان نهایت تلاش خود را به کار گیرند.

وزیر تعاون برای پیگیری مشکلات مجتمع فولاد و لوله گستر اسفراین از طریق رایزنی با وزارتخانه های صنعت، معدن و تجارت و نفت هم قول مساعد داد و موافقت خود را با ایجاد مجتمع دامپروری 5 هزار رأسی شستا در خراسان شمالی، هم چنین توسعه خدمات درمانی و درمانگاه تأمین اجتماعی، مراکز توانبخشی و اورژانس اجتماعی و افزایش سهمیه بیمه قالیبافان استان اعلام کرد.

ربیعی از رایزنی با شرکت هواپیمایی آسمان برای بازگشت پروازهای این شرکت در مسیر تهران، بجنورد به روال سابق آن خبر داد و گفت: هر یک از معاونان این وزارتخانه متولی پیگیری مباحث اقتصادی یکی از شهرستان های خراسان شمالی خواهند شد.

نمایندگان مجلس: امیدی به انجام این طرح نداریم

در همین نشست ستاد اقتصاد مقاومتی استان بود که نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی نا امیدی خود  را از قول های وزیر تعاون اعلام کرده و گفتند به انجام طرح توسعه پتروشیمی هیچ امیدی نداریم.

علی اکبری رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس و نماینده مردم بجنورد در مجلس شورای اسلامی در این نشست اظهار داشت: انتظار داشتیم با حضور آقای ربیعی در استان به‌عنوان وزیر معین ستاد اقتصاد مقاومتی٬ چرخ توسعه استان در بخش‌های مختلف به حرکت در‌می‌آمد ولی نه تنها این اتفاق نیفتاده بلکه حتی در حوزه کار تخصصی وزارت شما بحث پتروشیمی خراسان که سرمایه‌گذاری کلانی را در منطقه انجام می داد به هیچ نتیجه‌ای نرسید.

نماینده مردم بجنورد در مجلس: دفعاتی که نزد شما می‌رسیدیم با جدیت بیشتری از اینک که سخنانتان را شنیدیم٬ موضوع را پیگیری می‌کردید و بعد 3 سال هیچ کاری انجام نشد.

وی افزود: بارها برای این موضوع نزد شما آمدیم و شما با روش‌های مختلف از کنار آن گذشتید و نهایتا به طرح اوره و آمونیاک رسیدیم. دفعاتی که نزد شما می‌رسیدیم با جدیت بیشتری از اینک که سخنانتان را شنیدیم٬ موضوع را پیگیری می‌کردید و بعد 3 سال هیچ کاری انجام نشد. حالا امروز با ساده‌انگاری این مساله به نظرم هیچ کار دیگری در حوزه پتروشیمی انجام نمی‌شود ولی باید در برابر افکار عمومی پاسخگو باشیم.

نمیانده مردم 5 شهرستان خراسان شمالی گفت: در سایر حوزه‌هایی که شما قول دادید٬ هم‌چون حمایت از تیم‌های استان٬ حمایت از طرح گیاهان دارویی و سایر مسائل٬ اتفاقی نیفتاده است. فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان آن طور که مورد خواست ما است٬ با این روند و نتایج٬ قابل قبول نیست و به نتیجه نمی‌رسد.

به هر حال کارشناسان اقتصادی استان معتقدند اگر دولت بخواهد اعتماد عمویم از دست رفته خود در استان خراسان شمالی را ترمیم کند٬ نیاز به عزمی جدی در ایجاد زیرساخت‌های قوی برای انجام طرح‌های بزرگ و اشتغال‌زایی در استان دارد.

انتهای پیام/ ت

درصورتی که مطلب مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد از طریق صفحه تماس با ما گزارش دهید.
در صورت ناقص بودن مطلب روی منبع کلیک کنید و مطلب را بصورت کامل بخوانید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است و تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

آخرین خبرها