مقرون به‌صرفه ترین اقدام برای بیماران سرطانی کلید خورد

مقرون به‌صرفه ترین اقدام برای بیماران سرطانی کلید خورد

به گزارش سلامت خبرگزاری تسنیم، دکتر قاسم جان بابایی - معاون درمان وزارت بهداشت اظهار داشت: مراقبت‌های حمایتی و تسکینی سرطان، رویکردی برای بهبود کیفیت زندگی بیمار و خانواده او هنگام مواجهه با مشکلات مرتبط با بیماری سرطان از لحظه تشخیص تا زمان پایان زندگی است. 

وی با اشاره به اجرایی سازی برنامه مراقبت‌های حمایتی و تسکینی سرطان وزارت بهداشت، تصریح کرد: اهم مراقبت‌های حمایتی و تسکینی سرطان شامل ارزیابی بیمار و خانواده، مدیریت علائم جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی و آموزش به بیمار، خانواده و مراقبین است.

جان بابایی به اهمیت ارائه خدمات تسکینی اشاره کرد و گفت: اهمیت ارائه زودهنگام این مراقبت‌ها و در مراحل اولیه در این است که از انباشته شدن نیازهای بیمار، خانواده و مراقبین وی، پیچیده شدن خدمات بعدی و همچنین انجام اقدامات بی مورد و هزینه بر جلوگیری خواهد کرد.

معاون درمان وزارت بهداشت عنوان کرد: شرایط مختلفی برای ارائه مراقبت‌های حمایتی و تسکینی وجود دارد که می‌توان به خدمات بخش بستری بیمارستانی،  کلینیک سرپایی و مراقبت در منزل اشاره کرد که خدمات مراقبت در منزل از سایر روش‌ها مقرون به صرفه تر است، در این مدل‌ها نیاز بیماران به بستری به معنی بستری برای گذران روزهای پایان زندگی نبوده، بلکه در راستای کنترل عوارض و مدیریت برخی علائم جسمی صورت می‌پذیرد.

وی در نشست هماهنگی مسئولان اجرایی و رابطان علمی برنامه مراقبت‌های حمایتی و تسکینی سرطان در مراکز منتخب کشور، تصریح کرد: تاکنون کمیته علمی، کارگروه‌های تدوین دستورالعمل و درسنامه‌های مراقبت‌های حمایتی و تسکینی سرطان در ستاد وزارت بهداشت تشکیل شده و همچنین دستورالعمل مدیریت مراقبت‌های حمایتی و تسکینی سرطان و آیین نامه تاسیس و بهره برداری مرکز سرپایی مراقبت‌های حمایتی و تسکینی سرطان تدوین شده است. 

جان بابایی در پایان خاطرنشان کرد: همچنین در جهت توانمندسازی نیروی انسانی متخصص در این زمینه کوریکولوم و درسنامه‌های پزشکی و پرستاری کنترل علائم جسمی تدوین و با کسب مجوز دوره آموزش مهارتی و حرفه ای از معاونت آموزشی وزارت (ویژه پزشکان و پرستاران،  دوره کوتاه مدت آموزشی برای پزشکان و پرستاران در اردیبهشت و خرداد 97 برگزار شده است.

انتهای پیام/

درصورتی که مطلب مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد از طریق صفحه تماس با ما گزارش دهید.
در صورت ناقص بودن مطلب روی منبع کلیک کنید و مطلب را بصورت کامل بخوانید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است و تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

آخرین خبرها