مصاحبه|روابط عراق با ایران ریشه‌ای و مستحکم است/ جمهوری اسلامی همیشه حامی کردهای عراق بوده است

مصاحبه|روابط عراق با ایران ریشه‌ای و مستحکم است/ جمهوری اسلامی همیشه حامی کردهای عراق بوده است

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، سامان گرمیانی عضو شورای رهبری اتحادیه میهنی کردستان عراق در گفتگو با تسنیم گفت: عراق به کشوری با تعدد احزاب در میان سه گروه اصلی آن یعنی شیعه، اهل سنت و کرد تبدیل شده است و انتخابات اخیر هم این وضعیت را برای همگان روشن کرد که در میان این سه عنصر تشکیل دهنده سیاست امروز عراق، با دیدگاهها و حتی سیاست های متفاوتی مواجه هستیم.

وی در ادامه گفت: البته چنین وضعیتی محاسنی هم دارد، هیچ جریانی به تنهایی توان اداره عراق و ترسیم آینده سیاسی آن را نداشته و مدیریت این کشور نیازمند توافق مجموعه ای از ائتلاف ها و جریان های سیاسی است.

عضو ارشد اتحادیه میهنی کردستان عراق گفت: چنین توافقی اگرچه می تواند به تشکیل کابینه ائتلافی بر اساس شراکت واقعی جریان هایی از میان شیعیان، اهل سنت و کردها منجر شود اما از سوی دیگر سبب می شود اپوزیسیون قدرتمندی در عراق وجود نداشته باشد که به عنوان رقیبی برای دولت جدید محسوب شود و بتواند انگیزه های مدیریتی و رفع مشکلات را در این کابینه تقویت کند.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص احتمال تاثیرپذیری روابط عراق با جمهوری اسلامی ایران پس از انتخابات اخیر بر اساس آنچه که در شماری از رسانه های عراق و منطقه عنوان می شود، گفت: روابط عراق با ایران، روابطی ریشه ای، مبتنی بر اشتراکات گوناگون و بر اساس رعایت مصالح دو طرفه و حسن همجواری است که تحت تاثیر فضاسازی ها قرار نخواهد گرفت و با توجه به اینکه کابینه جدید عراق، کابینه ای ائتلافی خواهد بود و بخشی از جریان های تشکیل دهنده آن اعم از شیعیان و کردها دارای روابط گرم و مستحکمی با تهران هستند، این روابط نه تنها تضعیف نخواهد شد بلکه سیر صعودی آن همچنان تداوم خواهد داشت.

سامان گرمیانی گفت: اکراد عراقی با جمهوری اسلامی ایران دارای روابط مستحکم و تاریخی هستند و افزون بر این هم ما دارای مرز طولانی مشترکی با این کشور هستیم که چنین مولفه هایی به علاوه دیگر اشتراکات، ما را به این واقعیت می رساند که باید به همسایگی خود با ایران احترام بگذاریم. ایران همیشه پناه و حامی ما کردها بوده است و این نگاه مثبت مسئولان جمهوری اسلامی به کردستان عراق در مقاطع مختلف تاریخی به ویژه در دوران مبارزاتی ما علیه نظام بعثی صدام وجود داشته است، بنابراین به اعتقاد ما تداوم و تحکیم روابط عراق با جمهوری اسلامی ایران یک مسئله ضروری است.

این مقام حزبی اقلیم کردستان عراق با اشاره به هزینههای اقتصادی نبرد علیه گروه تروریستی داعش و مشکلاتی که جامعه این کشور در زمینه خدمات رسانیهای عمومی با آن روبرو است، گفت: عراق یکی از مهمترین کشورهای صادرکننده نفت است و در صورت وجود یک برنامه منظم اقتصادی و مبارزه واقعی با فساد مالی میتواند وضعیت به مراتب بهتری در آینده داشته باشد و انتظار می رود کابینه جدید با نگاه مردم محور خود بتواند بر مشکلات کنونی فائق آمده و در حد انتظارات مردم ظاهر شود. اگر نگاهی به سطح مشارکت عراقیها در انتخابات اخیر داشته باشیم به این واقعیت می رسیم که سطح پایین مشارکت آنها ناشی از نبود خدماتی است که حتی باعث شده است این روزها به اعتراضات خیابانی بپردازند.

وی در بخش دیگری از این گفتگو در خصوص برنامه های اتحادیه میهنی کردستان در آینده سیاسی عراق گفت: به عنوان اتحادیه میهنی کردستان معتقد به حضور متحدانه کردها در پروسه سیاسی عراق هستیم و در این خصوص با تمام جریانهای سیاسی کردی وارد گفتگو خواهیم شد تا بهتر بتوانیم از حقوق خود در چارچوب قانون اساسی عراق دفاع کنیم.

گرمیانی ماده 140 قانون اساسی عراق در خصوص مناطق مورد منازعه را از مهمترین مشکلات کنونی اقلیم کردستان با دولت مرکزی عراق دانست و گفت: با برگزاری رفراندوم، مشکلات این مناطق افزایش یافته است و ما نیازمند تفاهم با بغداد در خصوص اداره این مناطق به ویژه در کرکوک هستیم، به صراحت هم اعلام کردهایم که قانون اساسی عراق بهترین مرجع رفع اختلافات کنونی است.

عضو شورای رهبری اتحادیه میهنی کردستان عراق در پایان تاکید کرد: در وهله نخست، اتحاد سیاسی کردها و حضور آنها در قالب یک فراکسیون مشترک در پارلمان عراق از اهمیت مضاعفی برای ما برخوردار است و بعد از تحقق این هدف است که وارد جزئیات تقسیم پست های اختصاص یافته به کردها در دولت جدید عراق خواهیم شد.

انتهای پیام/.

درصورتی که مطلب مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد از طریق صفحه تماس با ما گزارش دهید.
در صورت ناقص بودن مطلب روی منبع کلیک کنید و مطلب را بصورت کامل بخوانید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است و تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

آخرین خبرها